Pakelėse mėtomi augintiniai

Pakelėse mėtomi augintiniai

(Ne)žmoniškumo pamokos

Pakelėse mėtomi augintiniai

Praėjusią savaitę Šiaulių rajone, netoli Bridų kaimo, paplentėje, kelias paras, lyjant ir sningant, kamavosi prie stulpo pririštas šuo. Gyvūną atvežė ir paliko vyriškis su paaugliu berniuku. Iškankintas ir išbadėjęs šuo, spėjama, nusigraužė virvę ir dingo. Nors už žiaurų elgesį su gyvūnais baudžiama, pakelėse tyčia išmetami gyvūnai tampa įprastu reiškiniu, kuris vietinius gyventojus verčia abejoti žmoniškumu.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Pririšo prie stulpo ir paliko

Praėjusį ketvirtadienį, pavakariais, Šiaulių rajono Bridų kaimo gyventoja Virginija (pavardė redakcijai žinoma) su giminaičiais keliu Šiauliai-Gruzdžiai grįžo iš laidotuvių. Netoli namų atkreipė dėmesį į pakelėje sustojusį baltą automobilį.

Iš jo išlipęs vyriškis, padedamas maždaug dvylikos metų berniuko, virve rišo prie paplentės stulpo nemažą pilkšvą šunį. Pririšę gyvūną, dar po nosimi pakišo dubenėlį ir nuvažiavo.

Šį vaizdą matę žmonės apgailestauja, kad nesuspėjo įsidėmėti nuvažiuojančio automobilio numerio. Nors žinojo apie išmetamus gyvūnus, prisipažįsta tuo metu sutrikę — galbūt šuns šeimininkas sugrįš?

Praėjus maždaug dviem valandoms, po gedulingų pietų, grįždami tuo pačiu keliu, laidotuvininkai vėl matė vienišą šunį, bėjėgiškai gulintį prie stulpo.

Sustojo, bet arčiau prieiti nedrįso, nes gyvūnas šiepė dantis ir elgėsi agresyviai. Nežinodami, ką daryti, skambinę į rajono Gyvūnų globos namus.

Tą dieną pradėjo stipriai snigti, tiško šlapdriba. Pririštas šuo dar vieną naktį praleido prie stulpo. Rytą žmonės matę, kaip gulėjo pakelėje susirietęs ir drebantis.

O trečią rytą gyvūno nebeliko.

„Geriau būtų paleidę, gyvulėlis turėtų bent kokią galimybę išgyventi, susirasti maisto. Netikiu, kad iš vargo, biednystės taip elgiasi. Jeigu turi pinigų automobiliui ir kuro tam, kad į pamiškę vežtų, tai nejaugi nerastų kaului ar duonos plutai? Ar užaugęs tas vaikas nepasieškos tokio pat šniūrelio tėvui prie medžio pririšti?“ — virpančiu balsu svarstė Virginija. Ji ir vyras Vincas neslėpė: matytas vaizdas labai juos sukrėtė.

Vyriškio teigimu, žmonių, pakelėse ir pamiškėse atsikratančių gyvūnais, ypač padaugėjo pastaruosius keletą metų. Anksčiau lyg tiek daug nepastebėdavę.

Virginija sutiko mus palydėti į vietą, kurioje buvo paliktas šuo.

Nuvykę į pakelę, radome baltą stulpą, aplink jį keletą kartų apsivijusi virvė. Tebebuvo ir dubenėlis. Apžiūrėjome virvės galą — jis buvo iškramtytas.

Greičiausiai išbadėjęs vargeta pats nusigraužė virvę ir pabėgo.

„Vis veža ir mėto...“

Ši istorija — tiktai viena iš daugelio. Anot bridiškių, „vis veža ir mėto, veža ir mėto“.

Sutuoktiniai pasakojo, jog praėjusį rudenį kažkas prie kaimo atvežė ir paliko kalytę, kuri, vėliau paaiškėjo, laukėsi. Išbadėjusi lindo į kiemus, ieškodama paėsti, vis stengėsi laikytis arčiau žmonių.

Šiai pamestinukei pasisekė: pagailėję gyvūno, Virginijos giminaičiai kalytę priglaudė vieno kambario bute Šiauliuose.

Iš pradžių buvusi baikšti, nuo staigesnio judesio krūpčiodavusi, kalytė Pilkė labai prisirišo prie naųjų šeimininkų, o šie džiaugiasi, turėdami ištikimą ir protingą namų sargą.

Dar anksčiau bridiškiai savo akimis matė, kaip iš automobilio buvo iškeltas maišas, iš jo iškratytas šuo ir paliktas. Augintinis dar kurį laiką vijosi jį atvežusį automobilį.

„O prieš porą metų aplinkkelyje ant tilto per Kulpės upę kažkas paliko didelį šunį, — prisiminė Vincas. — Greičiausiai jis buvo mokytas, nes niekur nėjo, sėdėjo arba gulėjo vienoje vietoje. Nelietė net siūlomo maisto. Vėliau kažkur dingo“.

Kačiuką užmušė pagaliu

Šią savaitę redakciją pasiekė laiškas iš Baisogalos (Radviliškio rajonas). Baisogalos gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo apie miestelio prekybos centro „Norfa“ kieme užmuštą kačiuką. Jis patikliai glaustęsis prie žmonių, kurie jį pašerdavo.

Nežinia, kuo gyvūnėlis užkliuvo jaunam vyrui (baisogališkė redakcijai pranešė egzekutoriaus vardą ir pavardę), išėjusiam iš greta esančio alaus baro. Šis benamį gyvūnėlį užtrankė pagaliu.

Kankintojus galima nubausti

Rimantas Jurgelis, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šiaulių rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas, sakė, kad už žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą, suluošinimą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Asmuo administracine tvarka gali būti nubaustas nuo 100 iki 300 litų.

„Baudžiamasis kodeksas už žiaurų elgesį su gyvūnais numato viešuosius darbus, areštą ar laisvės atėmimą iki vienerių metų“, — aiškino pareigūnas.

Jo žodžiais, Šiaulių rajono savivaldybės priimtose gyvūnų globos ir laikymo taisyklėse yra punktas, draudžiantis gyvūną, šunį ar katę, paverti benamiu, nes tokiu būdu gyvūnas pasmerkiamas badui ir kančiai, jis sulaukėja.

„Štai neseniai Meškuičių (Šiaulių rajonas) gyventojai skundėsi, jog vilkai pjauna naminius gyvulius. Vėliau paaiškėjo, kad taip bandė išgyventi du sulaukėję dideli šunys“, — pasakojo R. Jurgelis. — Pastebėję skriaudžiamus gyvūnus, gyventojai neturėtų bijoti skambinti į policiją ir informuoti apie įvykį.“

Pareigūnas pataria įsidėmėti nusikalstamai besielgiančio asmens išvaizdą, automobilio numerį, markę. Nuvažiavus į vietą ir esant liudytojams, ištyrus įvykį bei surinkus įrodymus, galima pažeidėjui taikyti administracinę arba baudžiamąją atsakomybę.

ŽIAURUMAS: Po trijų dienų šuo dingo, o nukramtyta virvė ir dubenėlis, anot Bridų gyventojos Virginijos, visą savaitę primena apie žiaurų žmogaus elgesį.

 

STULPAS: Bridų kaimo gyventoja Virginija parodė virvę, kurią prie pakelės stulpo buvo pririštas ir likimo valiai paliktas šuo.

Jono TAMULIO nuotr.

GAILESTINGUMAS: Šią kalytę, vėliau pavadintą Pilke, praėjusį rudenį kažkas paliko Briduose, o priglaudė šiauliečių šeima.

Erikos MASANDUKAITĖS nuotr.