Pagalba kaimynams sušildė kaimą

Pagalba kaimynams sušildė kaimą

Pagalba kaimynams sušildė kaimą

Nelaukdami valdiškų struktūrų įsikišimo Naisių (Šiaulių rajonas) kaimo žmonės patys pakeitė jaunos šeimos gyvenimą. Nauda abipusė: jauna šeima stojasi ant kojų, pagelbėję žmonės patiria meilės artimui džiaugsmą. „Reikia pamatymo, postūmio, gero noro, ir pajuda gerumo kamuolys“, – žino Naisių bendruomenės žmonės.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Laimės šypsena

Atokaus kaimo netoli Naisių  pakraštyje mažyčio nameliuko duris atveria besišypsanti jauna moteris.

Namelyje, padarytame iš seno vagonėlio, – maždaug dvidešimt kvadratinių metrų gyvenamojo ploto. Čia turi sutilpti septyniese. Mažiausiajam – vos keli mėnesiai. Namelyje švaru ir labai šilta.

Į vagonėlį šeima persikraustė, kai porą kartų buvo kilę keli gaisrai kituose namuose, kuriuose jie glaudėsi, bet nebuvo šeimininkai.

Dar praėjusį rudenį, kai į pasaulį ruošėsi ateiti mažiausiasis, moteris buvo labai išsigandusi ir pasimetusi. Vaikelis tuoj tuoj gims. Namelis, į kurį teko persikelti po gaisrų, skylėtas, grindys nuo supuvimo lingavo, langai perpučiami, pro stogą varva vanduo. Kaip į tokį šaltį parsivežti naujagimį?..

Kitiems vaikams irgi nelabai kokios linksmybės rūpėjo. Kad visa šeima sugultų, palaikės lovos užėmė visą namelio plotą. Praeiti iki savo lovos – vos mažas tarpelis, pajudėti ar pažaisti vaikams savo namuose buvo neįmanoma.

„Žmonės labai geri. Laiminga esu“, – daugžodžiauti nelinkusi sako jauna moteris, sūpuojanti mažiausiąjį.

Užteko užuominos

Apie šios šeimos bėdas Naisių bendruomenės moterims užsiminė šeimą nuolat lankanti Naisių medicinos punkto vedėja Audronė Remeikienė. Užteko užuominos. Naisių bendruomenės moterys sėdo į automobilį ir nuvažiavo į nepriteklių išvargintos šeimos namus.

Kojos nėra kur pastatyti. Lovos užėmė visą namelio plotą.  Naisių bendruomenės moterys nutarė dideles lovas pakeisti sulankstomomis. Surado, kas Naisiuose galėtų padovanoti tokių lovų.

Išnešė senas lovas, tada pasimatė, kad grindys tokios, jog prasmegti galima. Naisių žemės ūkio bendrovė, kuri priklauso ūkininko Ramūno Karbauskio koncernui, pakeitė grindis, užklojo linoleumu, apšiltino sienas, užtaisė stogą.

Naisių bendruomenės, įkurtos prieš ketverius metus, pirmininkė Rita Žukauskienė pasakojo, kad bendruomenės žmonės sujudo paprašyti pagalbos, nešė, kas ką galėjo: rankšluosčių, patalynės, drabužių, apavo.

Pamatę, kad iš Naisių keliauja dovanos tai šeimai, sujudo ir kaimo, kuriame ši šeima gyvena, kaimynai. Padėjo, kuo galėjo visi.

„Reikia pamatymo, postūmio, gero noro, ir pajuda gerumo kamuolys. Daug yra gerų žmonių, kurie labai nori prisidėti prie gerų darbų“, – džiaugėsi R. Žukauskienė, savo akimis mačiusi, kaip kaimynai gelbėjo jaunos šeimos gyvenimą ir buitį.

Aukojimosi artimui džiaugsmas

Nušvito ne tik namai. Nušvito tos šeimos veidai. Penkių vaikų mama vėl pradėjo šypsotis. Ir ne tik dėl to, kad vaikai turi vietos pažaisti namie.

Šioje šeimoje įvyko dar vienas stebuklas. Moters sesuo, pamačiusi, kad padeda svetimi, atnaujino santykius su savo seserimi. Pradėjo bendrauti kasdien, pagelbėti darbuose, kurių jauna moteris nesugeba pati pasidaryti dėl įgūdžių stokos.

„Svetimų žmonių pavyzdys sugrąžino ir artimiausių žmonių – seserų santykius. Argi ne stebuklas?“ – džiaugėsi Naisių medikė Audronė Remeikienė.

Šeimos tėvas, anksčiau kilnodavęs taurelę, įsidarbino ir metė palaidą gyvenimą. Bendruomenės žmonės dažnai aplanko šeimą ir dabar. Kad vėl nepaslystų, kad laikytųsi. Jeigu ko pritrūksta, visada parūpina ir nuveža.

Kaimynystėje gyvenanti pagyvenusi pora, anksčiau nepastebėdavusi šios šeimos, nuo tada, kai pagalbos ranką ištiesė bendruomenė, išdrįso šeimai pasiūlyti ir savo pagalbą. Pora turi didelį sodą, tad obuolių jauna šeima niekada netrūksta.

„Giminės, draugai neretai gyvena toliau. O kaimynas visada šalia. Tik reikia noro pamatyti, kad kažkam šalia yra blogiau nei tau ir tu gali padėti. Džiaugsmas yra padėti. Skeptikų visada atsiranda, tačiau gerų žmonių yra didžioji dauguma. Kaime juk visada visi buvo įpratę vieni kitiems padėti, tik gal kurį laiką apie tai buvo pamiršta, tačiau pagalba kaimynui kaime yra natūralu“, – rinko žodžius, skatinančius visus atsigręžti į savo artimą, R. Žukauskienė.

Naisių bendruomenė yra jau padėjusi ne vienai šeimai, kuriai reikėjo pagalbos.

„Kaime nesunku pamatyti , kurios šeimos vaikiukas neturi žieminių batų ar šiltesnio rūbelio ir paprašyti žmonių pagelbėti. Negalima, kad mažoje bendruomenėje neturtingesnis pasijustų atstumtas. Kaime atgaivinti ir išlaikyti žmogiškuosius santykius yra būtina“, – antrino bendruomenės pirmininkei medikė A. Remeikienė.

Blaivystė – kaimo bruožas

R. Žukauskienė sako, kad nuo bendruomenės žmonių daug kas priklauso. Naisiuose nepamatysi girtų besišlaistančių žmonių. O prie parduotuvės šiukšliadėžėje kyšo ne "bambaliai", o saldainių popieriukai.

„Nėra taip, kad neišgeria, kad neperka alkoholio, bet besišlaistančių gatvėje ar stoviniuojančių su "bambaliais" prie parduotuvės įėjimo Naisiuose nesutiksi niekada“, – juokėsi gatvėje sutiktos naisiškės.

Blaivystės idėja Naisiuose atsirado su "Naisių vasaros" festivaliais, kurių organizatorius ir mecenatas yra Ramūnas Karbauskis.

„Pirmajame festivalyje dar kažkas bandė pasišlaistyti, antrajame to jau nebebuvo. Festivalio blaivystės idėja persikėlė į kasdienį kaimo gyvenimą. Kai mūsų svečiai atvažiuoja, dažnas nusistebi, kaip pas mus prie parduotuvių nestovi apsikabinę alkoholio butelius. Tikrai nestovi! Ir ne tik dėl to, kad R. Karbauskis gali pamatyti, o dėl to, kad gėda būtų prieš žmones rymoti su buteliu gatvėje. Naisiai retas kaimas Lietuvoje, kuriame nėra alaus baro!“ – džiaugėsi bendruomenės pirmininkė R. Žukauskienė.

Po savo skėčiu

R. Žukauskienė pasakojo, kad pagalba artimui susideda ne tik iš dovanoto daikto.

„Didžiulė dovana mūsų pagyvenusiems žmonėms yra galimybė susiburti ir bendrauti jaukiuose bendruomenės ir kultūros namuose. Pagyvenę žmonės trokšta bendravimo“, – sakė R. Žukauskienė.

Naisių ir apylinkių pagyvenę žmonės laukia sekmadienio, kad galėtų susirinkti į rankdarbių klubą.

„Mezginiai yra malonumas, tačiau didžiausias malonumas, kad nesi vienas, gali bendrauti. Norisi išeiti iš namų, iš keturių savo sienų, pabūti su kaimynais. Žmonėms reikia jaustis reikalingiems“, – sakė R. Žukauskienė.

Pagyvenusius žmones, kurie nepajėgia ateiti į susitikimus, nes sunkiai vaikšto, atveža bendruomenės žmonės, per šventes ruošia dovanėles ir nuveža į senų, vienišų žmonių namus.

„Aš nepraleidau nė vieno sekmadieninio susitikimo. Pamokau rankdarbių jaunesnes, bet iš tikrųjų man didžiausia dovana – bendravimas. Kartais tiesiog sėdim ir kalbam, kaip gera, kai nesi tik tarp keturių sienų“, – pasakojo 76-erių metų naisiškė Danutė Grigienė.

Naisių bendruomenė, apdovanota bendruomenių konkurse viena geriausiai dirbančių šalies bendruomenių, dovanų yra gavusi skėtį.

„Dovanodami skėtį konkurso organizatoriai mums palinkėjo, kad bendruomenė turi surasti žmogų, kuriam reikia pagalbos, ir priimti po savo skėčiu. Didžiulė vertybė yra žinoti, kad  kažkas padės, pasirūpins, kai bus sunku“, – sakė R. Žukauskienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NAMAI: Padedama kaimo žmonių jauna šeima atsistojo ant kojų ir savo namuose, kuriuos padėjo sutvarkyti kaimynai, augina vaikus.

PAGALBA: Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė įsitikinusi, kad kaimynai gali labai daug padėti vieni kitiems. Reikia tik noro pamatyti artimojo nepriteklius, vienatvę.

BENDRAVIMAS: Naisiškė Danutė Grigienė sako, kad bendravimas yra didžioji kaimo žmonių vertybė.