
Naujausios
Pabėgėliais tampame neigdami Lietuvą
Šiaulietis Kazys Celestinas Alminas, Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos Šiaulių skyriaus pirmininkas, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių apskrities komtūras, už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje įvertintas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.
„Anksčiau, kai į Šiaulius atvažiuodavo simfoninis orkestras, scenoje būdavo daugiau žmonių nei salėje. Dabar ši proporcija keičiasi. Jei atsigauna kultūra, atsigaus ir Lietuva“, – mano laureatas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Privilegijų sau alternatyva
– Kokį įspūdį paliko atminimo medalio teikimo ceremonija?
– Nemaniau, kad yra tiek puikių Lietuvos šviesuolių. Apdovanojimas „Tarnaukite Lietuvai“ suburia akademikus, vyskupus, poetus ir šiaip nuoširdžius žmones, kurie dirba ne dėl reikalo, ne dėl atlyginimo, bet iš širdies ir Lietuvai. Ne dėl to, kad pagal įstatymą kas nors reikalauja, bet iš didelio noro. Pabuvimas toje aplinkoje yra didžiulė šventė, kurios iš anksto neįsivaizdavau.
Apgailestavau, kad tai vyko Panevėžyje, o ne Šiauliuose. Šiauliai, turėdami istorijoje šviesuolių, nepanaudoja tokių galimybių, kurias panaudoja kiti. O šviesuolių Šiauliuose tikrai netrūksta.
– Jūsų vadovaujama Šv. Kazimiero ordino Šiaulių komtūrija Šiaulių šviesuoliams teikia Lelijos garbės ženklą. Kaip kilo idėja įvertinti miesto šviesuolius?
– Viešumoje dominuoja smurtas, nusikaltimai, neigiami reiškiniai, atrodo, kad nebėra gerų žmonių. O jų sutinki, matai ir juos reikia iškelti, parodyti, kad nebūtų pamiršti. Tai yra mūsų valstybės ateitis.
Šiemet apdovanojome profesorių Kazimierą Župerką. Pernai – buvusį ilgametį UAB „Rūta“ generalinį direktorių Algirdą Gluodą, užpernai – berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ vadovą Remigijų Adomaitį.
Šviesuolių yra visose srityse. Ir darbininkų šviesuolių.
– Šiemet pirmą kartą „Angelo globėjo“ nominacija įteikta jaunajai miesto šviesuolei – smuikininkei Liepai Jurgutavičiūtei. Atsigręžėte į jaunimą?
– „Tarnaukite Lietuvai“ medalis, manau, irgi turėtų būti teikiamas moksleiviams ir studentijai. Mes, vyresnieji, jau kaip ir atitarnavę. Paskata tarnauti Lietuvai turėtų būti privilegijų sau alternatyva.
Jei valstybėje yra šviesuomenės, ji yra nenugalima. Prieškario Lietuvoje buvo išugdyta šviesuomenė, kuri, nepriklausomai nuo komandos sutikti armiją nesipriešinant, vis tiek ėjo į miškus, gynėsi, norėjo išlaisvinti Lietuvą. Tai yra valstybės stiprumas. Norisi, kad šviesuoliai būtų iškeliami kaip žibintas.
– Ar neapmaudu, kad viešojoje erdvėje šviesuoliai rečiau matomi, juos užgožęs blizgančių viršelių elitas?
– Manyčiau, iki šiol dominavo trupučiuką kailiuką pasiblizginęs kalėjimo kultūros elitas. Ne veltui sakoma, kad yra diagnozė BMW.
Apdovanojimo metu minėjau: dabar sakoma – blogas yra Seimas. Pirmiausia padarykime šviesų rinkėją, kuris suvoktų, kas yra tikra. Ir tada turėsime šviesų Seimą.
Svarbu, kad dauguma piliečių galėtų atskirti kas yra kas, kur kailiukas pablizgintas, o kur yra tikra. Tai nėra greitas darbas, bet laistyti medelį, tikint, kad jis sužaliuos, yra viltinga.
Savanorystė – kultūros išdava
– Kaip jūs suvokiate tarnystę Lietuvai?
– Aš kitko nesuvokiu – kaip būtų galima netarnauti Lietuvai? Buvome disidentai. Kai giliu sovietmečiu po Joninių ant Kernavės piliakalnio žmonės išsiskirstė, neliko jokios žymės, jokios šiukšlės. Po Sąjūdžio mitingų nebūdavo šiukšlių.
Meilė Tėvynei ir tarnavimas Lietuvai turėtų prasidėti nuo lopšelio-darželio, diegiant, kad ant Tėvynės žemės negalima numesti jokio popieriuko, jokios nuorūkos.
Kai į Sąjūdį atėjo žmonės, kurie pradėjo nuorūkas ant žemės mėtyti, Tėvynė nebebuvo svarbi. Svarbu blizgumas. Būtent jie išėjo į valdžią.
Vėliavą iškelti reikia ne todėl, kad gresia bauda, o su malonumu. Taip pat, kaip ištiesti ranką galima iš reikalo arba su meile ir noru apkabinti.
– Esate įvertintas už savanorystę. Kas jums svarbiausia savanorystėje?
– Labai džiaugiuosi, kad mano visa veikla niekada nebuvo priverstinė.
Nuopelnas – ne mano, apdovanojimą priimu ne savo asmeniui. Man svarbu idėja, vizija, tikslas, o ne paminėta pavardė. Kai sovietmečiu atsisakiau parašyti straipsnius ir tuo pačiu praradau galimybę būti profesoriumi, man buvo pasakyta, kad mano pavardės nebus niekur. Aš įpratau. Užjaučiu žmones, kurie dirba dėl savo pavardės iškėlimo, o ne dėl idėjos.
Man apdovanojimas siejasi ir su Kryžių kalno išsaugojimo, žodžio, tikėjimo, laisvės siekiu. Kai baigėsi ginkluota kova už laisvę, prasidėjo kryžių statymo kova. Esu prie to prisidėjęs, kaip ir prie Katalikų bažnyčios kronikos. Malonu, kad šis tiestas kelias davė vaisių.
Savanorystė yra kultūros išdava. Šv. Kazimiero ordino devizas yra „Gyventi darant gera“. Organizavome Padėkos dieną. Būtina pasidžiaugti žmonėmis. Pavyzdžiui, moteris, pati sunkiai galą su galu sudurianti, rado pinigus, ieškojo žmogaus, kuris pametė, grąžino. Iš jos kaimynai juokėsi. Prašė net niekam pavardės neskelbti, kad pirštais neužbadytų.
Kiekvienas mes kažką darome, tobuliname. Tie, kurie tobulina bombas, siekia sunaikinti kuo daugiau žmonių. Mes, tobulindami krikščioniškąjį pilietiškumą, norime išsaugoti kuo daugiau žmonių, išsaugoti kultūrą, pagarbą sau ir kitiems, savo ir kitoms religijoms.
Manau, kad sulig manimi veikla nesibaigs.
Kurti pozityvią Lietuvą
– Kaip jūsų gyvenime atsirado Šv. Kazimiero ordinas?
– Sako, Dievas šypsosi, kai žmogus planuoja. Matyt, ta Dievo šypsena padėjo ir man – visiškai neplanuojant. Žinojau, kad yra toks ordinas. Birutė Žymantienė, ankstesnė šv. Kazimiero ordino komtūrė, pasiūlė Didžiajam Magistrui mano kandidatūrą.
Įsijungiau į veiklą, kuri man labai artima – kurti pozityvią Lietuvą.
A. de Sent-Egziuperi sakė, kad yra vienintelė tikra vertybė – tai žmogaus santykis su žmogumi. Jei pilietiškumo pradžia yra nenumesti šiukšlės, tai kultūros pradžia – ne pinigai, ne kultūros skyriai, ne kultūros ministerijos, bet žmogaus santykis su žmogumi.
Džiaugiuosi Lietuvos atsigavimu. Atsigauna jaunimas. Po ieškojimų, politinių ir pilietinių, kultūrinių paklydimų. Laukėme Vakarų kultūros, bet iš Vakarų pirmiausia atitekėjo kultūros kanalizacija. Tik paskui pamatėme, kad ne tai reprezentuoja Vakarus.
Teko kurį laiką gyventi Prancūzijoje, pamačiau, kad klasikinės muzikos salės perpildytos. Mane nustebino, kad gydytojas išeina į holą, paduoda pacientui ranką, priima taip, kaip lauktą giminaitį. Toks santykis persiduoda visose srityse, išugdo pilietiškumą.
Mes neturime neigti Lietuvos arba to, kas yra Lietuvoje, o turime ją kurti. Neigdami Lietuvą, Seimą, Vyriausybę, esame tokie pat pabėgėliai iš Lietuvos dvasia, kaip ir tie pabėgėliai Europoje. Turime kurti savo Lietuvą, nebūti pabėgėliais savo kultūroje.
– Kokia jūsų Lietuvos vizija?
– Sunkus klausimas. Vizija yra, tik kad ji būtų reali, sunkiau. Vizijoje matau pozityvią Lietuvą. Matau, kad dabartinė karta, kaip piliečiai ir kultūros žmonės, yra ženkliai kitokia.
Anksčiau, kai į Šiaulius atvažiuodavo simfoninis orkestras, scenoje būdavo daugiau žmonių nei salėje. Dabar ši proporcija keičiasi. Tai atspindi mūsų perspektyvą, viziją, viltį. Jei atsigauna kultūra, atsigaus ir Lietuva.
Demokratijai reikia partijų
– Esate aktyvus žemaitis. Ar svarbu išsaugoti savastį?
– Visose srityse svarbu išlaikyti tapatumą. Esu kilęs nuo Platelių. Kol baigiau mokyklą, nemokėjau kitos kalbos, tik žemaičių. Esu Žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ iniciatorius, mano iniciatyva išleisti žemaičių litai (dizaineris – Vilius Puronas), Žemaičių kultūros draugijos nario bilietas – Žemaičių pasai.
Kai išleidome žemaitiškus litus, realybėje cirkuliavo rublis. Suradau didžiausią Šiauliuose patalpą – tuo metu tai buvo sporto maniežas. Ten visa prekyba vyko už žemaitiškus litus. Siekėme, kad valdžia atkreiptų dėmesį ir greičiau būtų įvesti lietuviški pinigai ir pasai. Žemaitiški litai dabar yra tapę numizmatine vertybe.
Bet esu kategoriškai prieš Žemaičių partiją. Prancūzijoje Prancūzų partijos nėra, Vokietijoje nėra Vokiečių partijos. Žemaičių partija yra žemaičių paniekinimas, visi žemaičiai yra žemaičiai, o ne partija. Nepriimtina, kad žemaičių korta naudojama nešvarioje politikoje. Kaip ir peticija „Išsaugokime lietuvių kalbą“ – dėl trijų raidžių. Jos pagrindinis tikslas išlaikyti konfliktą su Lenkija, kas yra naudinga ne Lietuvai.
Taip, lietuvių kalbą reikia ginti, svarbu, kad būtų lietuviški užrašai.
Manau, svarbiau lietuviškomis raidėmis susirašinėti tiek telefoninėmis žinutėmis, tiek laiškais, nei pasirašyti ant peticijos, kad susikiršintume su lenkais.
– Buvote vienas Šiaulių sąjūdžio organizatorių, Šiaulių miesto Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Šiaulių sąjūdžio tarybos narys, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys. Kaip vertinate šiandienos Šiaulių politinį gyvenimą?
– Šiauliai nesiskiria nuo kitų miestų, čia taip pat pakankamai dominuoja hibridinio karo pasekmė, ne visi suvokia, kad yra jo įtakoje.
Hibridinio karo įtaka – kalbėjimas, kad nereikia partijų, kad reikia kelti asmenybes į rinkimus. Laisva Lietuva gali būti, kai yra demokratija. Demokratija gali būti, kai yra partijos. Atsisakydami partijų, naikiname Lietuvos laisvę ir demokratiją.
Tai, kad Šiauliuose išrinkome merą ne pagal partijas, rodo, kad truputį per daug pasidavėme iš kitos valstybės brukamai idėjai, nusprendėme, kad mums reikia nepartinių. Man tai panašu į statybininką pagal skelbimą. Atėjo, pastatė, o jei sukrypusi siena, kas atsakys? Firma atsakytų, o statybininkas gali būti nebesurandamas.
Dabar partijos dažnai nebedirba iš savo giluminių įsitikinimų. Užsako viešųjų ryšių šūkį, partijos nariai priima pasiūlytą lozungą ir juo vadovaujasi. Jei partijos yra blogos, vadinasi, reikia joms padėti tapti geresnėms, pozityvesnėms, tikresnėms.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POŽIŪRIS: „Mes neturime neigti Lietuvos arba to, kas yra Lietuvoje, o turime ją kurti“, – įsitikinęs Kazimieras Celestinas Alminas.
LAUREATAS: „Savanorystė yra kultūros išdava“, – sako Kazimieras Celestinas Alminas, už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje įvertintas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.
Andriaus GRIGALAIČIO nuotr.
PAGERBIMAS: Kazimierui Celestinui Alminui atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“ įteiktas Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre.
Garbingas įvertinimas
Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalius „Tarnaukite Lietuvai“ Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre įteikė Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė.
Seimo valdybos sprendimu įsteigtas apdovanojimas skiriamas už darbą Valstybės labui ir jos gerovei, pozityvių idėjų, brandinančių visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą, sklaidą ir įgyvendinimą.
Šiemet renginys organizuotas penktą kartą. 2016 metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ ir vardiniu medalio liudijimu apdovanota 16 laureatų.
Seimo apdovanojimą Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ Seimo valdyba įsteigė 2011-aisiais minėdama rašytojos, Steigiamojo Seimo narės, Lietuvos visuomenės ir politikos veikėjos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 150-ąsias gimimo metines.