
Naujausios
Paaugliai tampa alkoholikais ir narkomanais
Paaugliai septynmyliais žingsniais skuba vartoti alkoholio, rūkalų, narkotikų, išbando lytinį gyvenimą. Tai patvirtino tyrimas, kuriame dalyvavo apie 800 Šiaulių miesto 5-9 klasių mokinių. Medikai patvirtino: paaugliai ne tik keliami iš alkoholinės komos, bet jau gydomi nuo alkoholizmo ir narkomanijos.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Vaikai pradeda nuo „lengvų“ gėralų
Šiaulių visuomenės biuras pernai apklausė apie 800 5-9 klasių miesto moksleivių apie jų gyvenseną. Buvo klausiama apie alkoholio, narkotikų vartojimą, rūkymą, lytinius santykius, praleidžiamą laiką prie televizoriaus bei kompiuterio, mitybą, mėginimus žudytis ir kitų klausimų.
Beveik pusė septintokų ir devintokų tvirtino, kad yra bandę rūkyti, beveik kas dešimtas iš jų rūko ir dabar. Daugiausia devintokų teigė pirmą kartą pabandę rūkyti 11-os metų.
Daugiau nei kas dešimtas devintokas tvirtino, kad buvo išgėręs tiek daug alkoholinių gėrimų, kad pasijuto apsvaigęs.
Vienas procentas vaikų nurodė, kad kasdien geria alų, degtinę ir kitus stiprius gėrimus. Prisipažino, kad daugiausia geria silpnuosius alkoholinius gėrimus: kasdien juos vartoja apie 2 procentai apklaustųjų (berniukų – 2,9 proc., mergaičių – 1,2 proc.), retai – beveik 30 procentų (berniukų – apie 32 proc., mergaičių – apie 28 proc.). Niekada stipriųjų alkoholinių gėrimų nevartojo 87,1 procento respondentų.
Devintokų buvo klausiama, ar jie kada nors rūkė kanapes: 91,1 procento mergaičių ir 80,4 procento berniukų niekada nebuvo rūkę kanapių. 3–5 kartus rūkę yra 12,1 procento berniukų.
Tarp devintokų lytinių santykių yra turėję 14 procentų berniukų ir 7,3 procento mergaičių.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad kai pirmą kartą lytiškai santykiavo, daugumai berniukų buvo 12–15 metų (58,8 proc.), 44,4 procento santykius pradėjusioms mergaitėms buvo 12-15 metų.
Vaikų svaiginimasis – dažnas
„10-11 metų apsvaigusius, panirusius į alkoholinę komą vaikus ne kartą teko vežti į ligoninę“, – sakė Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.
Daugiausiai girtų, nuo narkotikų apsvaigusių vaikų, paauglių ar jaunuolių būna po mieste vykusių švenčių, koncertų, sporto renginių, savaitgaliais veža iš klubų.
E. Kukaitienė pasakojo, kad sąmonės vaikai netenka persigėrę alaus ar sidro, nereikia net stipriųjų gėrimų, nes jaunas organizmas nepripratęs prie alkoholio.
„Mergaitės ir berniukai geria, nėra skirtumo. Tada pasidaro pikti. Mergaitės kimba vienos kitoms į plaukus, berniukai agresyvūs, susimuša, kabinėjasi prie kitų. Girti sugalvoja žudytis: vaistų prisigeria ar per langą šoka“, – pasakojo vyriausioji gydytoja.
Jos nuomone, pasiteisino draudimas prekiauti alkoholiu rugsėjo pirmąją dieną. Taip pat girtaujančių sumažėjo geležinkelio ar autobusų stotyje. Įtakos tam galėjo turėti vaizdo kamerų atsiradimas šiose vietose.
To dar nėra buvę
E. Kukaitienė pasakojo, kad nuo narkotikų apsvaigusių, neorientuotų, nebereaguojančių į aplinką paauglių greitosios pagalbos medikai taip pat veža į ligoninę.
„Jiems nieko neskauda, jie nieko nebejaučia, apduję ir abejingi. Tai apie 15-16 metų vaikinai ir merginos“, – sako medikė.
Vaikai, pajutę jausmą, kurį sukelia apsvaigimas, stengiasi dar kartą jį sukelti, panirti į transą. Medikė teigia, jog tokio didžiulio kiekio besisvaiginančio jaunimo, kaip dabar, dar nėra buvę.
„Nei prieš 10 ar 20 metų nėra buvę tokio jaunimo girtuokliavimo ar narkomanijos. Užaugo nauja karta po Nepriklausomybės. O kokia ji? Agresyvūs, nesiskaitantys su niekuo, ar tai būtų mokytojai, ar gydytojai, ar tėvai. Nebėra autoritetų“, – mano medikė.
Yra atvejų, kai 18-mečiai priklausomi nuo alkoholio ar narkotikų. Jaunam itin lengva tapti priklausomu.
„Kol neperdozuoja, tol jie linksminasi, šoka, vieni kitus kibina, vėliau visa tai perauga į agresiją. Jie išspardo greitosios įrangą, tenka pririšti, kol pasiekiam ligoninę“, – pasakojo medikė.
Didelė tikimybė tapti priklausomu
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė patvirtino, kad į skyrių atvežama girtų vaikų – pusiau sąmoningų ar jau netekusių sąmonės.
„Kartą buvo atvežta viena penkiolikamečių kompanija: trys be sąmonės, vienas vos pastovintis ant kojų. Jis prisipažino, jog visi gėrė alų, šampaną ir likerį. Pasigyrė, kad jis likerio negėrė, tad sąmonės ir neprarado“, – prisimena atvejį gydytoja.
Dažniausiai pagalbos prireikia 14-16 metų paaugliams. Būna atvejų, kai atvežami girti septynmečiai, tačiau jie dažniausiai alkoholio išgėrė netyčia.
Gydytoja prisimena, kad keletą kartų per metus atvežamas blaivinti keturiolikmetis, jau priklausomas nuo alkoholio.
„Manoma, kad nuo vieno stipraus prisigėrimo gali atsirasti priklausomybė“, – sakė L. G. Bekerienė.
Žala visam organizmui
„Smegenys alkoholiu žalojamos labiausiai. Kenčia nuo alkoholio ar narkotikų visas organizmas“, – tikino L. G. Bekerienė.
Ji prašė atkreipti dėmesį į tai, kad daugelio pasaulio šalių įstatymai draudžia alkoholį parduoti jaunesniems nei 21 metų žmonėms. Būtent tokio amžiaus žmonių nervinės ląstelės būna subrendusios ir greitai nežūva nuo alkoholio.
„Būna ir narkotikais apsisvaiginusių. Jauniausias, vartojęs narkotikų, buvo 12 metų vaikas“, – prisiminė L. G. Bekerienė.
Jei medikams kyla įtarimų, jog pacientas gali būti vartojęs narkotinių medžiagų, jam atliekami specialūs testai, po kurių atliekamos organizmo valymo procedūros.
„Jei atvejis kartojasi, tokie vaikai nukreipiami gydyti į Vaikų ir paauglių psichiatrijos centrą“, – sakė L. G. Bekerienė.
SITUACIJA: Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sako, kad nei prieš 10, nei prieš 20 metų nėra buvę tokio jaunimo girtuokliavimo ar narkomanijos.
Gedimino SAVICKO (ELTA)
AMŽIUS: Medikai iš alkoholinės komos vaduoja ir dešimtmečius. Daugiausia girtų vaikų prisėja šventės, renginiai ir vakarėliai.
BLAIVINIMAS: „Girtus vaikus reikia skubiau išblaivinti, kad būtų pašalinti toksinai. Būna, kad ir tėvai atveža apsvaigusį vaiką išblaivinti, tokius tėvus reikia pagirti“, – sakė Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė.