Pa­ro­doje – Es­ti­jos ir Lie­tu­vos šimt­me­tis

Pa­ro­doje – Es­ti­jos ir Lie­tu­vos šimt­me­tis

Pa­ro­doje – Es­ti­jos ir Lie­tu­vos šimt­me­tis

Ant­ra­die­nį Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je ati­da­ry­ta do­ku­men­tų ir nuo­trau­kų pa­ro­da „Lie­tu­vos ir Es­ti­jos vals­ty­bi­nių ry­šių at­kū­ri­mas ar­chy­vi­niuo­se do­ku­men­tuo­se. Drau­ge ne­prik­lau­so­my­bės link“, skir­ta Es­ti­jos ne­prik­lau­so­my­bės 100-osioms me­ti­nėms. Pa­ro­dos ati­da­ry­me da­ly­va­vo ir Es­ti­jos am­ba­sa­do­rė Lie­tu­vo­je Ja­na Va­na­ves­ki.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Es­ti­jos am­ba­sa­do­rė Ja­na Va­na­ves­ki vi­zi­tą Šiau­liuo­se pra­dė­jo nuo Sa­vi­val­dy­bės, kur su­si­ti­ko su me­ru Ar­tū­ru Vi­soc­ku. Vieš­niai ir jos ko­man­dai pri­sta­ty­tas Šiau­lių mies­tas, ap­tar­tas Šiau­lių ir mies­to par­tne­rio Per­nu bend­ra­dar­bia­vi­mas.

Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vo ir Es­ti­jos am­ba­sa­dos pa­ta­rė­jas eko­no­mi­kos ir kul­tū­ros klau­si­mais Ro­man Vi­nart­šuk, Es­ti­jos pre­ky­bos pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų at­sto­vas Ma­gi Mem­ber, Es­ti­jos gar­bės kon­su­las Šiau­liuo­se Gin­ta­ras Sluc­kus.

Po su­si­ti­ki­mo Sa­vi­val­dy­bė­je Es­ti­jos am­ba­sa­do­rė vy­ko į Ka­ri­nių oro pa­jė­gų Avia­ci­jos ba­zę, kur lan­kė NA­TO oro po­li­ci­jos mi­si­ją at­lie­kan­čius Bel­gi­jos ka­rius.

Vi­zi­to pa­bai­go­je Ja­na Va­na­ves­ki Ch. Fren­ke­lio vi­lo­je ati­da­rė sten­di­nę pa­ro­dą „Lie­tu­vos ir Es­ti­jos vals­ty­bi­nių ry­šių at­kū­ri­mas ar­chy­vi­niuo­se do­ku­men­tuo­se. Drau­ge ne­prik­lau­so­my­bės link“. Es­tai ne­prik­lau­so­my­bę pa­skel­bė 2018 me­tų va­sa­rio 24 die­ną.

Pa­ro­do­je ap­žvel­gia­mi Lie­tu­vos ir Es­ti­jos dip­lo­ma­ti­niai san­ty­kiai, eko­no­mi­ka, kul­tū­ra, spor­tas, is­to­ri­ja.

Di­džio­ji da­lis eks­po­nuo­ja­mų do­ku­men­tų ir nuo­trau­kų yra iš 1918–1940 me­tų lai­ko­tar­pio, dė­me­sys skir­tas ir vi­sa­ver­čio tarp­vals­ty­bi­nio ša­lių bend­ra­dar­bia­vi­mo at­kū­ri­mui 1990–1992 me­tais.

Anks­čiau ši pa­ro­da bu­vo pri­sta­ty­ta Vil­niu­je, Šiau­liuo­se ją bus ga­li­ma ap­žiū­rė­ti iki lapk­ri­čio 30 die­nos.

Pa­sak Lie­tu­vos vy­riau­sio­jo ar­chy­va­ro Ra­mo­jaus Krau­je­lio, ši pa­ro­da bu­vo pa­reng­ta bend­ra­dar­biau­jant Es­ti­jos ir Lie­tu­vos ko­le­goms: pa­tei­kia­muo­se do­ku­men­tuo­se ga­li­ma pa­ma­ty­ti, kaip dvi tau­tos kar­tu ke­liau­ja per is­to­ri­ją, kaip bu­vo už­megz­ti dip­lo­ma­ti­niai san­ty­kiai, spren­džia­mos tarp­tau­ti­nių san­ty­kių pro­ble­mos.

„Auš­ros“ mu­zie­jaus direktorius Rai­mun­das Bal­za pri­mi­nė, kad Lie­tu­va, Lat­vi­ja, Es­ti­ja su­ge­bė­jo at­lai­ky­ti grės­mes ir su­kur­ti mo­der­nias, šiuo­lai­kiš­kas vals­ty­bes: „Ket­vir­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je mes ma­žai kuo nu­si­lei­do­me – tiek Es­ti­jo­je, Ta­li­ne, tiek Kau­ne ar Šiau­liuo­se gy­ve­nan­tys žmo­nės – bu­vo­me tik­ri eu­ro­pie­čiai su sa­vo kul­tū­ra, dai­le, ar­chi­tek­tū­ra, švie­ti­mo sis­te­ma, ka­ry­ba.“

R. Bal­zos tei­gi­mu, Lie­tu­vos kul­tū­ros žmo­nės la­bai vil­tin­gai žiū­ri į es­tus, ku­rie 100-me­čio pro­ga Tar­tu ati­da­rė Na­cio­na­li­nį is­to­ri­jos mu­zie­jų, pa­sta­tė di­džiu­lį, mo­der­nų ar­chy­vo pa­sta­tą.

„Tie žings­niai ro­do, kad vals­ty­bė ju­da, stip­rė­ja ir kles­ti. No­rė­tų­si lin­kė­ti, kad ir mes neat­si­lik­da­mi ei­tu­me ko­ja ko­jon su es­tų tau­ta.“

Pa­sak am­ba­sa­do­rės Ja­nos Va­na­ves­ki, šven­ti­niais me­tais Es­ti­jo­je dė­me­sys bu­vo su­telk­tas į pa­pras­tus, ei­li­nius žmo­nes – ką žmo­nės ga­li pa­do­va­no­ti sa­vo ša­liai? Bu­vo ska­ti­na­ma pa­teik­ti ge­ras idė­jas, ku­rias no­ri­si įgy­ven­din­ti sa­vo bend­ruo­me­nė­je.

„Pa­vyz­džiui, vie­na idė­ja bu­vo vai­kams do­va­no­ti mu­zi­kos inst­ru­men­tus. Ši idė­ja įgy­ven­din­ta. Pas­ku­ti­nis pa­vyz­dys – so­din­ti me­džius. Pa­siū­ly­ta, kad kiek­vie­nas es­tas pa­so­din­tų me­dį Es­ti­jos šimt­me­čiui, – sa­kė am­ba­sa­do­rė. – Me­tai bai­gia­si, jau ga­liu sau leis­ti pa­sa­ky­ti, kad gal mes tru­pu­tį pa­var­go­me švęs­ti, bet ti­kiu, kad vi­sa tai mu­my­se iš­liks il­gam. Mes tu­ri­me gal­vo­ti apie ki­tus 100 me­tų. Da­bar lai­kas žiū­rė­ti į prie­kį, ne at­gal.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr. ir repr.

Vals­ty­bin­gu­mo šimt­me­čiams skir­ta eks­po­zi­ci­ja pa­reng­ta, pa­tei­kiant pa­čius svar­biau­sius ir įdo­miau­sius abie­jų ša­lių vals­ty­bės ar­chy­vų do­ku­men­tus.

Pa­ro­dą Ch. Fren­ke­lio vi­lo­je ati­da­rė (iš kai­rės) Es­ti­jos am­ba­sa­do­rė Lie­tu­vo­je Ja­na Va­na­ves­ki, Lie­tu­vos vy­riau­sia­sis ar­chy­va­ras Ra­mo­jus Krau­je­lis, Es­ti­jos gar­bės kon­su­las Šiau­liuo­se Gin­ta­ras Sluc­kus ir Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za.

1935 me­tais iš­leis­tas Bern­hard Lin­de ir Ju­hand Weel­man re­da­guo­tas iš­sa­mus lei­di­nys apie Lie­tu­vą.

Es­ti­ja pa­lai­ko Lie­tu­vą! Ma­ti Hind kal­ba Es­ti­jos liau­dies fron­to mi­tin­go me­tu 1990-03-25.

Es­ti­jos am­ba­sa­do­rės Lie­tu­vo­je Ja­nos Va­na­ves­ki dė­me­sys – pir­ma­jam Es­ti­jos pre­zi­den­tui Kons­tan­ti­nui Pet­sui (1874–1956).