Oro erdvės raktas įteiktas čekų kariškiams

Oro erdvės raktas įteiktas čekų kariškiams

Oro erdvės raktas įteiktas čekų kariškiams

Vakar Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje Šiauliuose Baltijos oro erdvę saugojusius Lenkijos karius pakeitė čekai su keturiais naikintuvais Jas-39C „Gripen“. Po ceremonijos vyko dvišalis Lietuvos ir Čekijos delegacijų susitikimas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ministras atskrido į Šiaulius

Su oficialiu vizitu į Šiaulius atskridusį Čekijos gynybos ministrą Aleksandrą Vondrą pasitiko krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė su delegacija.

Po sutikimo delegacijos nuvyko į Greitojo reagavimo zoną, kur naikintuvų angare vyko Lenkijos ir Čekijos karinių junginių pasikeitimo ceremonija.

Geriausiems lenkų junginio kariams įteikti Lietuvos KOP ir Aviacijos bazės vadų apdovanojimai.

Simbolinį raktą nuo Baltijos šalių erdvės iš Lenkijos junginio vado L. Blach perėmė čekų junginio vadas P. Lanči.

Po pasikeitimo ceremonijos dalyviai stebėjo Lenkijos Mig-29 ir Čekijos Jas-39C „Gripen“ naikintuvų pakilimą ir skrydį.

Padaugėjo erdvės pažeidimų

Lenkijos junginio vado L. Blach teigimu, keturių mėnesių misija buvo sėkminga, pilotai ore praleido per 250 valandų. „Reagavome į daugybę oro erdvės pažeidimų“, – sakė vadas bei patvirtino, kad į pavojaus signalą reaguota gerokai daugiau nei dešimt kartų.

Antrą kartą NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvaujančių čekų junginyje – 64 kariai, iš jų – 7 pilotai.

Dauguma jų atvyko iš 21-osios taktinės oro bazės Časlave. Naikintuvus Jas-39C „Gripen“, kuriais patruliuos misijoje, čekai savo šalyje eksploatuoja nuo 2005 metų.

„Turime misijos patirties iš 2009 metų. Atliksime tas pačias užduotis, kaip ir Čekijoje. Skirtumas – pastaruoju metu šiame regione dėl rusų orlaivių padažnėję oro erdvės pažeidimai“, – sakė čekų junginio vadas P. Lanči.

Priimti misiją nori ir estai

R. Juknevičienė žurnalistams teigė negalinti komentuoti, kiek realu, kad NATO oro policijos misija Baltijos valstybėse gali būti perkelta į Estiją: „Lietuva tokių dalykų savo viduje nėra svarsčiusi ir nesvarsto. Tai, kad Estija siekia rotacijos, nėra naujas dalykas, tuos pokalbius pamenu, kai dar nebuvau ministrė. Visų trijų valstybių indėlis į šią misiją yra vienodas, apie ateities dalykus, kurie bus po 10–15 metų, negaliu svarstyti.“

Estijos Gynybos politikos ministro pavaduotojas Sven Sakkov patvirtino, jog Estija nori, kad ši misija būtų rotuojama. Pasak pavaduotojo, Estija pasirengusi misiją priimti, bet nenurodė datos, kada tai galėtų įvykti.

Kalbėdama apie planuojamą sraigtasparnių įsigijimą R. Juknevičienė tvirtino, jog Vyriausybė tebesvarsto, už kokias lėšas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SUTIKIMAS: Krašto apsaugos ministrę Rasą Juknevičienę ir Čekijos gynybos ministrą Aleksandrą Vondrą sutiko Garbės sargybos kuopa.

SIMBOLIS: Simbolinį raktą nuo Baltijos šalių erdvės iš Lenkijos junginio vado pulkininko leitenanto Lezsek Blach perėmė čekų junginio vadas pulkininkas Petr Lanči.

ATSISVEIKINIMAS: Lenkų naikintuvo Mig-29 atsisveikino skrydis.

NAIKINTUVAS: Čekų Jas-39C „Gripen“ (lietuviškai – grifas) papuoštas paukščio akimis.