„Operacija“ — ryte, pinigai — vakare

„Operacija“ —  ryte, pinigai —  vakare

„Operacija“ — ryte, pinigai — vakare

ŪKIO MINISTERIJA PRAMONINĮ PARKĄ NORI ATIDUOTI „OPERATORIUI“

Šiaulių miesto savivaldybė gavo ultimatumą iš Ūkio ministerijos. Arba samdote tarpininką — operatorių Industriniam parkui Zokniuose, arba nukertame 10 milijonų litų Europos Sąjungos paramos. Pasirodo, ministerijos planai toli siekiantys — dvi naujai ministerijos kuriamos įmonės turėtų kuo maitintis.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

„Operacija“

Šiaulių miesto savivaldybė gavo Ūkio viceministro Arnoldo Burkovskio pasirašytą raštą, iš kurio aišku, kad dėl Industrinio parko infrastruktūros plėtojimo Savivaldybės teiktos paraiškos nebus tenkinamos tol, kol nebus Industrinio parko operatoriaus.

Pagal viceministro raštą, nesuradus operatoriaus, Savivaldybė negaus jau laimėtų Europos Sąjungos fondų 10 milijonų litų. Už šiuos pinigus tikėtasi pasistūmėti antrajame Industrinio parko kūrimo etape — įrengti lietaus kanalizaciją už 5,6 milijono litų, vandentiekio sužiedinimo, dalį dujų ir elektros komunikacijų tiesimo darbų. Jau yra paskelbtas konkursas lietaus kanalizacijos tinklams teisti, tačiau praėjusią savaitę, ministerijai pareikalavus operatoriaus, teko sustabdyti sutarties vykdyti darbus pasirašymą.

„Kalbas dėl Industrinio parko perėmimo iš Savivaldybės girdėjome anksčiau, bet dabar, kai gavome oficialų raštą dėl operatoriaus, “pakibo“ 10 milijonų litų Šiaulių industriniam parkui. Esame spaudžiami, nes, negavę pinigų, būsime priversti atiduoti Šiaulių Industrinį parką valdyti Vyriausybei“, — mano Savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius.

Industrinio parko operatoriaus modelis idealiai atitinka situaciją, kai tuometinis ūkio ministras Viktoras Uspaskich Šiaulių arenai nurodė pasamdyti operatorių arba pagrasino nutraukti Šiaulių arenos statybų finansavimą.

Operatorius Šiaulių arenai buvo surastas, tačiau už jo paslaugą Šiaulių savivaldybė ir moka.

Stumiami į krachą

Savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė pripažino, kad tokį Ūkio ministerijos norą įsuko tik politiniai motyvai.

„Neatsižvelgiama į specialistų darbą ir kompetenciją. Mes, specialistai, manome, kad žingsnio dėl operatoriaus dabar nereikia. Nesakome, kad ateityje nereikės operatoriaus, bet jo šiandien tikrai nereikia.

Taip stabdomas visas iki šiol nuveiktas darbas. Paraiška pateikta, darbų konkursas paskelbtas, lėšos laimėtos. O dėl operatoriaus paieškos visa tai gali būti prarasta.

Ūkio ministerija pati skubina imti Europos Sąjungos lėšas, kad kuo daugiau pinigų būtų paleista į apyvartą. Bet šiuo atveju ministerija pati stabdo pinigus ir stumia mus į krachą„, — sakė vedėja A. Žalevičienė.

Pasak A. Žalevičienės, parinkti operatorių ne savaičių ir net ne mėnesių darbas, jo ieškant būtų sustabdyti visi planuojami atlikti darbai ir milijoninės investicijos vien dėl to, kad ministerija užsispyrė dėl operatoriaus.

Vedėjos A. Žalevičienės teigimu, Industrinio parko rangovai taip pat pasimetę, nes jie laimėjo konkursą, planuojasi darbus, o Ūkio ministerija stabdo finansavimą.

„Kam reikalingas operatorius, kas jam mokės? Juk operatorius neateis už dyką. Kodėl Savivaldybė specialiai klampinama į skolas?“ — stebėjosi vedėja A. Žalevičienė.

Nereikalingas, bet privalomas

Kodėl prireikė tarpininko, kai iki šiol pati Savivaldybė tvarkėsi?

„Operatorius Industriniam parkui nereikalingas. Projektus rengėme, skelbėme konkursus, pirmasis etapas baigtas, turime investuotojų. Esame labiausiai tarp visų kitų Lietuvos miestų industrinių parkų pasistūmėję“, — tikino Administracijos direktorius V. Damulevičius, o operatoriaus funkcijos būtų “tokios pat, ką mes savo jėgomis galime padaryti“.

Kol kas pagrindiniai darbai Industriniame parke — projektavimas, konkursų organizavimas, statyba, investuotojų paieška, zonos valdymas.

Šiaulių miesto savivaldybės vadovai dėl to, kad operatorius šiame etape Industriniam parkui nereikalingas, ketina skųstis Ūkio ministrui Dainiui Kreiviui.

Parką atiduos ministerijos įmonėms?

„Siekiama, kad atiduotume Industrinį parką naujai kuriamoms valstybės įmonėms“, — spėja V. Damulevičius.

Esą Ūkio ministerija rengiasi įkurti dvi naujas įmones. Pasak V. Damulevičiaus, naujai kuriamos įmonės norėtų priglausti ne tik savivaldybių industrinius parkus, bet ir verslo inkubatorius, turizmo informacijos centrus ir juos siūlyti užsienio investuotojams.

„Šiuo metu naujai kuriamos įmonės nieko neturi. Įtariame, kad į jų rankas ir norima atiduoti jau sukurtą materialinį pagrindą, projektų rengimą, samdyti operatorių“, — sakė V. Damulevičius.

Į ministerijos kuriamų įmonių rankas gali būti perduota galimybė ne tik samdyti operatorių, bet ir jį, iš anksto susitarus, pačiam parinkti.

„Savivalda yra naikinama. Sugebėjome sukurti ir išplėtoti projektą, galėtume patys jį ir valdyti, bet mums sako — ne. Valdys kiti. Valdymas bus centralizuotas“, — komentavo situaciją V. Damulevičius.

Ūkio ministerijoje vakar „Šiaulių kraštas“ bandė gauti atsakymus dėl tokio ultimatumo, ką jis reiškia ir kam naudingas operatorius, tačiau ir ūkio ministras, ir raštą atsiuntęs viceministras buvo užimti. Jų referentės, žadėjusios “bet kokį“ atsakymą, taip jo ir nepateikė.

Centralizuotas valdymas — centralizuotas ir pelnas?

KĄSNIS: Kuriamas Šiaulių industrinis parkas — gardus kąsnelis ir operatoriui ir naujai kuriamoms Ūkio ministerijos įmonėms.

„Niekada gyvenime neatiduosime Industrinio parko“, — nukirto Šiaulių meras Genadijus Mikšys.

CITATA

Ūkio ministerija pati skubina imti Europos Sąjungos lėšas, bet šiuo atveju ministerija pati stabdo pinigus ir stumia mus į krachą.„

 

Jono TAMULIO nuotr.

OPERATORIUS: Šiaulių savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė įsitikinusi — operatoriaus dabar parkui nereikia.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.