Obeliskas „Tautos laisvei“ gali atsirasti tik kitais metais

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Vietoje paminklo „Tautos laisvei“ – vis dar tik sniego krūva.
Jau antrą dešimtmetį Šiaulių miesto savivaldybė nesėkmingai strateguoja paminklo „Tautos laisvei“ pastatymą Prisikėlimo aikštės skvere priešais Šiaulių miesto savivaldybės pastatus. Keitėsi valdžios, vyko konkursas po konkurso, tačiau toliau procesas nepajudėjo. Savivaldybė planuoja, kad 2025 metais paminklas stovės. Tik su sąlyga, kad procesas vyks sklandžiai.

Kiek vyko konkursų paminklui „Tautos laisvei“ sukurti, šiandien Savivaldybėje jau beveik niekas ir neatsimena. Vien dabartinė valdžia, Savivaldybėje sėdinti trečią kadenciją, surengė tris.

2019 metais iš 13 pasiūlymų nebuvo išrinkta nė vieno, verto stovėti Prisikėlimo aikštėje. Aikštės rekonstrukcija buvo baigta be paminklo. Iš skvero priešais Savivaldybę buvo iškeltas fontanas „Saulės diskai“ ir įrengta viena paminklui, kuri iki šios dienos vis dar tuščia.

Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projekto autorius Vytenis Rudokas iškėlė mintį, kad numatytoje vietoje turi iškilti obeliskas, šis reikalavimas buvo įrašomas į tolimesnių konkursų sąlygas.

2021 metais naują konkursą laimėjo klaipėdiečių architektų parengtas projektas „Aušra“, pasirinktas iš 8 pateiktų pasiūlymų. Paminklui pastatyti būtų reikėję 160 tūkstančių eurų. Jo idėja – keturkampis betoninis obeliskas su semantiniais ženklais ir įvykių datomis.

Tačiau pradėjus rengti techninį projektą Savivaldybė ir architektai pradėjo vieni kitus kaltinti nebendradarbiavimu ir įsipareigojimų nevykdymu, o sutartis buvo nutraukta.

2022 metų gruodį įvyko trečiasis idėjos paminklui „Tautos laisvei“ konkursas. Kiekvieną konkursą buvo perkamos jo administravimo paslaugos, skiriamas prizinis fondas pirmų trijų vietų laimėtojams, į komisijas kviečiami ne tik miesto, bet ir šalies žymūs architektai, skulptoriai.

2022 metų pabaigoje konkursą laimėjo projektas LAISVĖS SIEKIS, kurio autoriai – Lietuvos ir Suomijos bendrovės „Architektūros linija“ atstovai architektai Gintaras Čaikauskas, Monika Stražinskaitė, skulptorius Tadas Gutauskas. Komisijos nuomone, šis darbas atliepė šiandienos estetikai ir šiuolaikinėms išraiškos priemonėms, atrodė lengvas ir jaunatviškas. Lietuvos istorijos raida pateikiama kaip erdvinis modelis. Smailios piramidės forma siejasi su Šiaulių katedros bokšto smaile. Išlaikyta stiliaus vienovė bei lakoniška meninė kalba. Minimalistinė forma palieka erdvės individualiems pamąstymams, neapsunkinama informacijos pertekliumi. Derinamos dvi medžiagos – betonas ir nerūdijantis plienas, panaudojamos plieno savybės. Meninės priemonės yra valdomos ir prasmingai panaudotos.

Po garsaus konkurso rezultatų paskelbimo iš Savivaldybės daugiau kaip metus buvo tylu.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad procesas vyko – konkurso nugalėtojas rengė techninį projektą. Nors jo rengimas ėjosi sunkiai, strigo, tačiau buvo baigtas. Šiuo metu Savivaldybės administracija rengiasi skelbti rangos darbų pirkimo konkursą. Paminklui pastatyti 2024 metų biudžete yra numatyta 190 tūkstančių eurų.

Savivaldybės atstovai planuoja, kad paminklas „Tautos laisvei“ Prisikėlimo aikštės skvere stovės 2025 metais, „jei procesas vyks sklandžiai“.