„Nustokite keikti kitus ir rūpinkitės savimi patys“

Redakcijos archyvo nuotr.
Verslininkas Saulius Pladis mano, kad nereikia per daug kaltinti kitų, nes visi dabar tik mokomės gyventi karantino metu.
Taip sako Joniškio rajono verslininkas Saulius Pladis, kuris panoro „Šiaulių kraštui“ viešai išsakyti savo mintis po atlikto eksperimento: jis patikrino, kaip kai kuriose parduotuvėse laikomasi karantino sąlygotų reikalavimų, kaip pirkėjai, rajono gyventojai reaguoja ir elgiasi. Joniškietis įsitikinęs, kad ne visada kaltas kažkas iš viršaus, patys esame atsakingi už savo sveikatą, tačiau dalis žmonių, anot jo, dar elgiasi neprotingai. „Nei Sveikatos ministras, nei kažkas kitas nestovės šalia, patys turime mąstyti, mokytis gyventi nestandartinėmis sąlygomis, o ne kitus keikti ir reikalauti“, – įsitikinęs verslininkas, savo įmonėje kasdien darbuotojus mokantis, su jais diskutuojantis, kaip saugotis nuo galimo viruso užkrato.

Padarė eksperimentą

Į redakciją kreipęsis Joniškio rajono verslininkas, metalo ir medžio gaminių įmonės savininkas Saulius Pladis sakė suprantantis, kad jo žodžiai ne visiems patiks ir gal pats bus išdėtas „į šuns dienas“, tačiau jau nebegali klausytis ir skaityti komentaruose piktų atsiliepimų, nuolatinių liejamų priekaištų visoms valdžios grandims – nuo Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos iki rajono vadovų, seniūnų, galų gale tų, kurie užsikrėtė ir užkrėtė kitus.

„Mes „liejame tulžį“, pykstame, reikalaujame, bet patys į save nepasižiūrime. Dabar yra karantinas, naujos, iki šiol niekada nepatirtos aplinkybės, dėl kurių privalome elgtis gerokai atsakingiau, nes nukentėsime ne tik patys, kentės artimieji, bičiuliai. Aš atlikau eksperimentą – nuvykau į du miesto prekybos centrus. Ir ką pamačiau? Parduotuvėje „Maxima“ vienas apsaugininkas prie durų reguliuoja pirkėjų kiekį, kad jų viduje nebūtų per daug ir galėtų išlaikyti reikiamą atstumą. Toliau prie įėjimo vartelių pritvirtintas dezinfekcinis skystis, vienkartinės pirštinės, skirti pirkėjams. Praeinant kitas apsaugininkas kiekvienam primena dezinfekuoti rankas, tačiau ko tik jis neišgirsta iš žmonių! Ir ne kiekvienas reaguoja, man ten bestovint moteris praėjo nė neatsisukusi, nekreipdama dėmesio, kas jai sakoma, – pasakojo joniškietis. – Prekybos centre „Norfa“ skysčio ir pirštinių taip pat yra, tačiau niekas žmonių nereguliavo, tad kiekvienas elgėsi, kaip nori. Prie vaisių priėjus galima čiupinėti juos plikomis rankomis ir niekas neperspėja. Pats tai išbandžiau vien dėl to, kad įsitikinčiau.“

Jis taip pat geruoju mini vieną degalinę, kurioje nuolat lankosi, nes ten atsiskaitant grynaisiais paduodama klientui dezinfekcinio skysčio rankoms papurkšti. Taip yra ne visur, bent prieš porą savaičių lankydamasis Vilniuje kitoje degalinėje tokio rūpesčio klientais vyras nepastebėjo.

Pats mokosi ir moko darbininkus

Verslininkas įsitikinęs – priekaištus paberti parduotuvės vadovams arba dabar dėl visko tapusiam kaltam Sveikatos apsaugos ministrui būtų labai paprasta. Vietoje to, jis siūlo kiekvienam pasižiūrėti į save, gyventi suvokiant, kad bet koks neapgalvotas durų rankenos, krepšio, suolelio daugiabučio kieme ar tų pačių prekių parduotuvėje palietimas gali kainuoti užkratą koronavirusu.

„Negaliu sakyti, kad žmonės visai nesilaiko rekalavimų, dabar daugelis jau dėvi kaukes ir mūvi pirštines, bet dar atliekame neapgalvotų veiksmų. Aš ir pats mokausi, mokau ir diskutuoju su savo įmonės darbininkais, – teigė Saulius Pladis. – Kas rytą po pusę valandos kalbamės – ne tik darbo planus aptariame, bet kiekvieną kartą primenu naujas aplinkybes. Aiškinu, kaip saugotis nuo užkrato, laikytis atstumo, dėvėti kaukę, pirštines, dezinfekuoti rankas prieš pietaujant. Net cigaretes, kadangi vyrai rūko, pareikalavau sudėti atvirkščiai, kad ištraukdami suimtų pirštais ne už filtro, o iš priešingos pusės. Juk paskui nučiupinėtas filtras patektų į burną. O gal ten viruso užkratas? Pats nešiojuosi dezinfekciniu skysčiu sudrėkintą servetėlę arba rankšluostuką, kuriuo valau stalą, durų rankenas, automobilio vairą, raktus ir kita. Iš maišelio išimu produktus, jį irgi dezifekuoju. Iš pradžių kai kurie darbininkai bandė numoti ranka: „Ką čia išgalvojai, nieko nebus...“ Vienas darbuotojas nesutiko su mano reikalavimais, todėl neleidau jam dirbti. Bet dabar, kai vis daugiau sergančiųjų koronavirusu, jis persigalvojo ir su sąlygomis sutinka. Noriu, kad žmonės turėtų kuo mažiau kontaktų, kad nevažinėtų visuomeniniu transportu, todėl tuos, kas savo automobilio neturi, namo parveža bendradarbiai, vieną žmogų pats vežu į Žagarę.“

Pritaria visiems karantino ribojimams

Joniškietis pasakojo apie dar vieną anksčiau atliktą eksperimentą darbe: pasiūlė savo darbininkams rankas sutepti grafitiniu tepalu ir pabūti taip dieną jų nenusiplovus. Tada puikiai pasimatė visi pėdsakai, kur rankomis prisiliesta – juodavo nuo tepalo durų rankenos, įrankiai, arbatinis, pačių vyrų veidai.

„O jeigu ant jūsų rankų virusas? Kaip tada?“ – klausė verslininkas. Jo teigimu, šimtaprocentinės apsaugos gal ir nebūna, bet tikimybę užsikrėsti galima sumažinti iki minimumo.

„Mane piktina, kad žmonės, nieko patys nepasiūlę, nepadarę, tik plūstasi ir keikia kitus. Kai kurie jų net nedirbantys, neturintys darbo ir neieškantys, nes geriau gyventi iš pašalpų. Jie demotyvuoja tuos, kurie dar nori dirbti, stengiasi“, – sako S. Pladis. Jis pritaria visiems karantino ribojimams, reikalavimams ir netgi mano, kad reikėjo išvis uždrausti prekybą alkoholiu šiuo laikotarpiu, nes girtas žmogus dar mažiau paiso karantino ar būtinos saviizoliacijos, tada bet kur eina be saugos priemonių ir galimai platina užkratą.

Meta akmenį ir į verslininko daržą

Kadangi verslininkas paminėjo du prekybos centrus, redakcija paprašė ir jų atstovų komentarų.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis: „Kaip „Norfos“ atstovas spaudai patikinu Jus, kad Joniškio „Norfa“ yra labai puikiai pasiruošusi karantino sąlygoms. Prie prekybos salės vartelių yra pakabinta vienkartinių pirštinių ir dezinfekcinio skysčio. Parduotuvėje yra laikomasi visų Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, rekomendacijų, taip pat visų kitų valdžios atstovų nurodymų, susijusių su karantino sąlygų vykdymu. Parduotuvėje yra tiek vizualinė (stendai, plakatai), tiek audio informacija pirkėjams, kaip tinkamai elgtis parduotuvėje, kad būtų iki minimumo sumažinta susirgimų rizika. Dar daugiau. Šiuo metu prie parduotuvės durų budi apsaugos darbuotojas, kuris reguliuoja pirkėjų srautus, kad jų perdaug nesusitelktų parduotuvėje (prieš šventes pirkėjų srautas padidėjęs). Tokiu būdu dar labiau mažinama pirkėjų ir prekybos centro darbuotojų rizika.

Kaip pilietis, o gal ir kaip atstovas spaudai pastebėsiu, kad Jūsų paminėtam „verslininkui eksperimentatoriui“ trūksta sveikos nuovokos, jei jis, vietoj to, kad pats klusniai laikytųsi karantino sąlygų, t.y. parduotuvėje dezinfekuotų rankas, dėvėtų siūlomas pirštines ir veiktų kaip suaugęs žmogus, elgiasi kaip mažas vaikas (matote, „eksperimentavo“, čiupinėjo vaisius plikomis rankomis, nors ir manė, kad tai negerai).

Apskritai, būtų šaunu, jei žmonės būtų sąmoningesni, ir laikytųsi visiems žinomų elgesio karantino metu normų. Prie kiekvieno policininko, ar apsauginio nepastatysi...“

Dėmesys – švarai ir higienai užtikrinti

„Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė: „Viso tinklo parduotuvėse kas antroje kasoje įdiegėme organinio stiklo pertvaras, kurios atskiria bei dalinai izoliuoja kasos darbuotoją ir klientus nuo tiesioginio kontakto. Suformavome klientų eiles ir atstumus tarp žmonių reguliuojančias informacines juostas. Tai ryškūs informaciniai lipdukai, padedantys laikytis ne mažiau nei 1 metro atstumo tarp kitų apsiperkančių klientų. Itin didelį dėmesį skiriame švarai ir higienai parduotuvėse užtikrinti. Nuolat dezinfekuojame įvairius paviršius – kasas, prekių krepšelius ir vežimėlius, duris, kitus paviršius. Darbuotojus nuolat aprūpiname vienkartinėmis ir daugkartinėmis kaukėmis veidui, dezinfekciniu skysčiu rankoms. O savitarnos kasų kasininkai ir apsaugos darbuotojai dėvi specialius apsauginius skydus.

Didelį dėmesį skiriame ir darbuotojų imunitetui stiprinti. Į dienos meniu darbuotojams, šalia kasdien patiekiamų karštų pietų, įtraukėme daugiau vaisių ir daržovių,dalijame vandenį buteliukuose, imbiero ir medaus arbatos mišinį, skirtą pastiprinti imuninę sistemą. Darbuotojams suteikiame papildomų pertraukėlių rankoms nusiplauti ir arbatai išgerti. Į parduotuvių patalpas tiekiame dar daugiau šviežio oro iš lauko. Todėl kai kuriems pirkėjams parduotuvėse gali pasirodyti kiek šaltoka, tačiau tokiu būdu užtikriname tinkamą patalpų vėdinimą itin reikalingą šiuo metu. Siekiant sumažinti žmogiškojo kontakto tikimybę, sveriamų skyrių darbuotojai supakuotas prekes klientams paduoda ne tiesiai į rankas, o ant prekystalio. Šiuo laikotarpiu parduodame tik supakuotas bandeles – taip siekiame kuo geriau užtikrinti higienos reikalavimų laikymąsi.

Galime pasidžiaugti, jos didžioji dalis mūsų klientų į rekomendacijas, kaip karantino laikotarpiu reikėtų saugiai apsipirkti, įsiklauso. “

Maisto papildai vyrams MALE COMPLEX N60