
Naujausios
Nušalusios kojos „atvedė“ pas medikus
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje sveiksta pirmasis šiemet kojas nušalęs pacientas. Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas įspėja, kad nušalti galima ne tik spaudžiant dideliam šalčiui, bet ir kai temperatūra yra arti nulio.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kalta avalynė
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje besigydantis iš Zarasų atvykęs 51-erių Alvydas Budzilas nušalo abi kojas. Trečiadienį vyras iš miško grįžo drėgnomis kojomis, dar pavaikščiojo po Šiaulius. Iš pradžių jautė, jog šąla, o paskui kojoms tapo karšta. Rytą dar nuėjo iki miesto, bet kelionė tuo ir baigėsi: teko skambinti greitosios pagalbos medikams.
Vakar ligonis džiaugėsi, kad po lašelinių skausmas atlėgo. „Baika“, – nusišypsojo, paklaustas, kaip jaučiasi dabar.
Prieš dvi savaites vyras sako irgi pakliuvęs į šalčio žabangas, šaldžiusias kojas. Mano, kad kalta avalynė, kuri praleidžia drėgmę. „Nešioti geresnę avalynę“, – pataria kitiems net nesvarstydamas.
Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas R. Mikalauskas sako, kad žiema – traumatologų metas.
Pernai dėl nušalimų teko gydyti 12 pacientų. Panašus skaičius būna kiekvienais metais.
„Tokią žiemą nušalusių žmonių galima tikėtis ir daugiau, mes tam ruošiamės“, – sako vedėjas. Jis dėkingas Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios moterims, kasmet padovanojančioms megztų kojinių, pirštinių.
Geradarių megztomis kojinėmis buvo apautas ir pirmasis šiemet kojas nušalęs pacientas.
Priežastys ir patarimai
Nušalimo sunkumas išryškėja palaipsniui. Pasak R. Mikalausko, šąlanti galūnė parausta, pradeda perštėti. Jei žmogus nekreipia dėmesio, ji pasidaro nejautri, neskausminga, pabąla. Tik grįžus į šiltą patalpą ir pradedant atšildyti, sugrįžta skausmas, gali atsirasti pūslės. Iš pradžių jos būna pripildytos gelsvo, paskui – tamsiai raudono, kraujingo skysčio. Galiausiai galūnė gali gangrenuoti.
Jei nušalimas nebuvo ilgas, reikia skubiai grįžti į šiltą patalpą. Nerekomenduojama nušalusios vietos atšildyti staiga. Reikia šildytis „iš vidaus": gerti karštų skysčių – arbatos, kavos.
Jei žmogus patenka į ligoninę, lašinamos lašelinės su plečiamaisiais medikamentais, duodami nuskausminamieji, o nušalusi galūnė storai apmuturiuojama izoliuojančia medžiaga – kad ir vilnonėmis kojinėmis, pridedant vatos sluoksnį. Svarbu, kad nušalusi vieta atšiltų pamažu iš giliųjų audinių, o ne iš paviršiaus. R. Mikalausko teigimu, taip kartais pavyksta išgelbėti net smarkiai nušalusią galūnę.
Vedėjas įspėja, kad nušalti galima ir kai temperatūra yra arti nulio. Priežastys: žmogus neteisingai apsirengęs, išvargęs, nepavalgęs, sergantis (ypač senyvo amžiaus, kai sutrikusi galūnių kraujotaka).
Dažnai neblaivūs asmenys išmiega nešildomoje patalpoje ir galūnes nušąla labai giliai.
Vedėjas priminė žvejų ir medžiotojų taisyklę – nėra blogo oro, yra bloga apranga. Todėl būtina tinkamai apsirengti: drabužiai turi būti laisvi, avalynė nedrėgna ir jokiu būdu nespaudžianti.
R. Mikalauskas taip pat pataria ilgai nebūti šaltoje aplinkoje, nevartoti alkoholio, nes pavartojęs svaigalų žmogus nebejaučia gresiančio šalčio.
Tiems, kurie nenešioja galvos apdangalų, o grįžę namo mato, kad ausys jau baltos ir jų nejaučia, R. Mikalauskas pataria užsimauti kepurę. Galima odą švelniai masažuoti minkštinamaisiais tepalais ar aliejais.
Susižaloja ir pramogaudami
Netrūksta ir traumų. „Ketvirtadienį mieste buvo slidu, iš karto atvyko du pacientai. Vienas – 25 metų, paslydo ir susilaužė šlaunikaulį. Ką tik teko operuoti vyresnio amžiaus moterį – keisti sąnarį dėl lūžusio šlaunikaulio kaklelio“, – vakar sakė R. Mikalauskas.
Ambulatoriškai į medikus kreipėsi dar daugiau pacientų, ypač dėl rankų, čiurnų patempimų, lūžių.
Vedėjas sako, kad kasmet pasitaiko traumų dėl slidinėjimo, važinėjimo rogutėmis. Grįžta susižaloję ir iš užsienio. Išvažiuoja slidinėti į kalnus, bet būna nesitreniravę metų metus. Todėl neišvengia pavojų, grįžta plyšusiais meniskais, raiščiais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pirmasis šiemet kojas nušalęs Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientas Alvydas Budzilas sako, kad nušalo dėl prastos avalynės.
Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas sako, kad žiema – traumatologų metas, į gydytojus kreipiasi arba paslydę, arba nušalę. Nušalti galima labai greitai: gydytojas sakė pats iš ryto pajautęs, kaip duria pirštus, kol be pirštinių atidarė vartus.
Nušalusi galūnė storai apmuturiuojama izoliuojančia medžiaga – tinka vilnonės kojinės, pridedant vatos sluoksnį. Svarbu, kad nušalusi vieta atšiltų pamažu iš giliųjų audinių, o ne iš paviršiaus.
Skyriuje stovi dėžė su geradarių megztomis kojinėmis, pirštinėmis.