Naujausios
Išvežta per 40 tonų šiferio atliekų
– Liepos 13-ąją, šeštadienį, tuojau po viesulo, kartu su rajono meru Česlovu Greičiumi lankėtės nusiaubtuose savo seniūnijos kaimuose. Kas įstrigo?
– To šeštadienio popietę kaip tik buvau sode, netoli nuo ten, kur prasisuko viesulas. Paskambino meras, sutarėm skubiai važiuoti. Galvojau, kad bus baisiai, bet tai, ką pamatėm nuvažiavę į vieną, į kitą, trečią ūkį, net sunku papasakoti. Galvojom, kad mastas bus tikrai mažesnis. Stogai, namai, medžiai, automobiliai – viskas ištaškyta, išmėtyta. Negalėjau patikėti: stovi namas, kuriam vėjas tik porą šiferio lakštų nuplėšė, o šalia kaimyno namo stogo nebėra. Iš viso keturių gyvenamųjų namų stogai nunešti – buvo ir nebėra. Nežinau, kokiu stebuklingu būdu pavyko išvengti aukų.
Žmonės buvo ištikti šoko, ašaras braukė. Pas kitus jau rinkosi kaimynai, giminės, klausinėjo vieni kitų, kuo gali padėti.
Tiesą sakant, šeštadienį važiavome labiau iš moralinės pusės, bet jau iš karto pažadėjome, kad pagalba bus suteikta. Pirmiausias darbas – išvežti atliekas.
Pirmadienį vėl nuvažiavome ir jau vertinome konkrečiai, kokie galėtų būti nuostoliai, ar turtas buvo apdraustas, ar neapdraustas. Viską fotografavome, fiksavome, kaip atrodo pastatai po stichijos, kad paskui pagrindas būtų mero rezervo lėšoms panaudoti.
Aplankėme 20 vienaip ar kitaip nuo viesulo nukentėjusių ūkių Vileikiuose, Meškiškėje, Einoraičiuose, Pakapėje. Paskui dar išlindo Lingailiai, pirma gyvenvietė už Rėkyvos – žmonės paskambino ir prašė patraukti ant kelio nuvirtusius medžius. Kai nuvažiavau apžiūrėti, pamačiau, kad seniūnijos brigada užduoties neįveiks, nes buvo nuverstas ne vienas, ne du ar trys medžiai, ant šono, lyg degtukai, gulėjo visa eilė. Paskui gavau pranešimą, kad vienam lingailiškiui pavėsinę sudaužė, kitam arklidę nupūtė, dar kažką.
– Kada ir nuo ko Savivaldybė pradėjo realios pagalbos nukentėjusiems gyventojams teikimą?
– Pirmadienį pradėti atliekų išvežimo darbai – dirbo Šiaulių kaimiškosios seniūnijos brigada ir Kuršėnų komunalinis ūkis. Su žmonėmis sutarėme: pradžioje išvešim pavojingas atliekas – asbestinį šiferį. „Toksika“ sutiko jį priimti nemokamai.
Pradžia padaryta. Šiferį jau baigiam išvežti – dabar išvežta apie 40 tonų.
Kitas etapas – statybinio laužo išvežimas. Kai kurie žmonės jį krauna į komunalininkų pastatytus statybinius konteinerius, o kiti žada panaudoti savo reikmėms.
Trečiu etapu bus išvežta visa kita: statybinis tolis, sulaužyti baldai, kiti viesulo sugadinti ūkio reikmenys.
Kol kas atliekos vežamos, vežamos, vežamos – daug ir įvairių atliekų.
Gyventojams buvo pasiūlytos gyvenamosios patalpos: dabar nebenaudojama buvusi mokykla Pakapėje. Ten klasėse pastatyta lovų – kažkada patalpos buvo paruoštos, jei atvyktų ukrainiečių. O dabar pasiūlėme apsistoti tiems, kuriems gyventi suniokotuose namuose nesaugu, kur stogai nuplėšti, kai kur perdangos sukritusios, sienos perskilusios. Bet žmonės laikino apgyvendinimo atsisakė – vieni apsistojo pas vaikus, kiti pas gimines, vienai šeimai žentas parūpino vagonėlį.
– Savivaldybė žalą patyrusiems gyventojams pažadėjo ir finansinę paramą. Kada gali jos tikėtis?
– Pagrindinė užduotis dabar – susižiūrėti žmonių patirtas žalas. Šiuo metu jos dar yra tikslinamos, kokios bus, galima bus pasakyti tik suvedus visus skaičius. Bet faktas, kad nuostoliai – milžiniški.
Šiaulių rajono savivaldybės sudaryta komisija svarsto mero rezervo lėšų paskirstymą. Mano žiniomis, pirmiausia ketinama padėti tiems gyventojams, kurie savo ūkių nebuvo apdraudę. Žinau, jog rajono meras Č. Greičius svarsto galimybę padėti ir kitiems žmonėms, kurie turi turto draudimą. Galbūt bus apsispręsta kreiptis į rajono Tarybą ir prašyti padidinti mero rezervo fondą.
Liepos 13 dieną Šiaulių rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras Šiaulių rajono kaimiškojoje seniūnijoje dėl viesulo sukeltų padarinių iki jų likvidavimo paskelbė ekstremaliąją situaciją. Atsirado galimybė ir jau turime žodinį susitarimą Savivaldybei kreiptis finansinės pagalbos į Vyriausybę – nes žala tikrai labai didelė.
Vakar Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras rinkosi dar kartą. Nuspręsta ekstremaliąją situaciją dėl viesulo padarinių Šiaulių kaimiškojoje seniūnijoje nutraukti ir paskelbti ekstremaliąją situaciją visame Šiaulių rajone dėl praėjusio savaitgalio stichijos apsemtų plotų, išvartytų medžių.
– Po viesulo garsiai keltas turto draudimo klausimas. Gyventojams, patyrusiems nuostolių, bet turintiems draudimą, galima sakyti, pasisekė.
– Tiesą sakant, net negalvojau, kad tiek žmonių bus apsidraudę savo turtą. Maniau, kad bus pavieniai, o paaiškėjo, kad iš daugiau nei dviejų dešimčių nuo viesulo vienaip ar kitaip nukentėjusių ūkių neapdrausti buvo tik keli. Labai smagu, kad žmonės rūpinasi savo turtu ir draudžiasi. Kiek žinau, kad kai kur draudikai net nevažiavo, prašė atsiųsti nuotraukas, kuriose matyti viesulo padariniai. Kai kurie gyventojai jau gavo ir draudimo išmokas. Pavyzdžiui, vienai šeimai dėl suniokoto ūkio pastato pervesta 10 000 eurų. Kiti jau gavo išmokas ir už suniokotus namus, ir už ūkio pastatus.
Kai kurios draudimo bendrovės paskaičiavo tikrai solidžias išmokas, o kai kurios – deja... Su išmoka nesutinkantys žmonės tuos paskaičiavimus apskundė ir dėl žalos paskaičiavimo kreipėsi į nepriklausomus ekspertus. Labai smagu, kad vienas Šiaulių nepriklausomas ekspertas, suprantantis nelaimės mastą, sutiko tai daryti veltui. Kai kurie jo paskaičiavimai labai skiriasi nuo draudimo bendrovės paskaičiuotų išmokų.
Nelaimė sutelkė
– Sako, nelaimė sutelkia žmones. Kaip nutiko Šiaulių rajono kaimuose pasiautėjus viesului?
– Tikra tiesa. Atsirado daug žmonių, įmonių, kurie siūlė pagalbą, net neprašomi padėjo. Net visai nepažįstami žmonės pervedė pinigų.
Viena Šiaulių bendrovė MB „Grysteka“ pasisiūlė nugriauti neberemontuojamus ūkio pastatus – statiniai sudėtingi, iš molio.
Nė vienas vietos žemdirbys neatsisakė padėti – tentais, kitomis priemonėmis, pinigais. Vienas ūkininkas nukentėjusiems Pakapės bendruomenės žmonėms pervedė 12 tūkstančių eurų – kartu su Pakapės bendruomenės pirmininke, seniūnaičiu, aptarėme, sudėliojome, kam labiausiai reikia.
Bendrovė „Šiaulių energija“ pervedė per 4 000 eurų. Raudonojo Kryžiaus savanoriai atliekų surinkimu pagelbėjo vienišai sunkiai sergančiai Meškiškės kaimo gyventojai. Labai gražūs poelgiai.
Žmonės susitelkė. Tuojau po nelaimės supuolė kaimynai – kas plėvelę nuplėšto stogo vietoje tvirtino, kas atliekas, šiukšles rinko. Svarbiausia, kad nukentėjusieji neliko vieni.
Viena Akmenės bendrovė pasiūlė nemokamai atvežti ir padovanoti beasbestinio šiferio tiems Šiaulių rajono gyventojams, kurių turtas nebuvo apdraustas (tokių du) ir kurių gyvenamųjų namų stogai buvo nuplėšti. Visiems kitiems ūkiams pažadėta didelė nuolaida.
Geradarių yra daug.
Dar viena banga
– Sekmadienio vakarą ir šios savaitės pirmadienio naktį stichija tvojo dar kartą, šįsyk visoje Lietuvoje ir net Latvijoje. Liūtis ir vėjas irgi nebuvo įprasti. Vėl nuostoliai?
– Šios savaitgalio stichijos padarinius tvarkome iki šiol: dar yra vietų, kuriose išvirtę medžiai nesupjaustyti. Šįkart dirbame seniūnijos jėgomis – benzininiais pjūklais, traktoriumi. Brigada vyksta, kur labiausiai reikia, jei medžiai niekam netrukdo, juos sutvarkysime vėliau, svarbiausia patraukti nuo kelių – kad žmonės nuvažiuotų į darbus, reikalų tvarkyti, į sodybas.
Medieną supjauname ir dovanojame seniūnijos gyventojams pagal poreikį. Būna, kad ir žmonės teiraujasi, ar negalėtų susitvarkyti valstybinėje žemėje nuvirtusių medžių – priimame tokią pagalbą.
Vis dėlto šito savaitgalio lietaus ir vėjo nepalyginti su liepos 13 dienos. Stogai dabar neskraidė, tik tai, kad kaimai liko be elektros, kad vanduo paskandino laukus, rūsius, kad išvartyti medžiai. Dėl žalos kompensavimo bent jau į Šiaulių kaimiškąją seniūniją niekas nesikreipė, skambino tik dėl nugriuvusių medžių. Nežinau, kokia situacija kitose seniūnijose, kituose rajonuose.
Joniškio, Kelmės, Akmenės, Radviliškio rajonuose, o nuo vakar ir visame Šiaulių rajone yra paskelbta ekstremalioji situacija. Teko girdėti, kad iki šiol skęsta Šakynos, Gruzdžių seniūnijose esantys laukai. Dėl to tikrai negaliu bėdavoti, kad gamta vėl tik Šiaulių kaimiškosios seniūnijos kaimuose siautėjo, siautėjo visame Šiaulių rajone, visoje Lietuvoje ir net Latvijoje.
Truputį gaila tik dėl to, kad šio savaitgalio liūtis dar kartą nuskriaudė viesulo suniokotų namų gyventojus. Kai kurie gyveno bestogiuose namuose, apsidengę priešvėjine plėvele. Nėra stogo, o liūtis padarė savo. Viena šeima pasakojo iki paryčių nešę peršlapusius baldus.