Nuo COVID-19 mirusio vaikelio tėtis: Iš mūsų tragedijos daroma vaikų vakcinacijos reklama

ELTA nuotr.
Vos tik Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad tėveliai gali registruoti skiepui nuo COVID-19 savo 5-11 metų vaikus, pasklido žinia, jog šalyje užregistruotas pirmasis atvejis, kai nuo šios ligos mirė vaikas. Apie tai iš žiniasklaidos sužinoję gedintys tėvai buvo pakraupę: vaikelį jie palaidojo jau prieš tris mėnesius, o dabar iš jų tragedijos daroma vaikų vakcinacijos reklama. Tik prabilus tėvams, sukruto ir tarnybos. Pasirodo, mirties tyrime ekspertų išvada prokuratūroje dar nėra gauta.
Vaikų vakcinacija nuo koronaviruso Lietuvoje kelia daug diskusijų, daugybė specialistų atkreipia dėmesį į tai, kad vaikai serga lengviau ir mirties atvejų šioje amžiaus grupėje iki šiol nefiksuota. Tačiau praėjus vos porai dienų po ministerijos skelbtos informacijos, paaiškėjo, kad Lietuvoje fiksuotas pirmasis atvejis, kai nuo koronaviruso mirė vaikas.

 

 

Pranešė po trijų mėnesių

Apie tai vėlų šeštadienio vakarą pranešė Lietuvos statistikos departamento atstovas Jonas Bačelis. „Šiandien Statistikos departamento skelbiamuose ir kasdien atnaujinamuose atvirų duomenų rinkiniuose atsirado nauja mirtis po teigiamo COVID-19 testo – vienerių metų vaikas. Ar tai tik sutapimas, ar COVID-19 buvo mirties priežastis?

Pažiūrėjus į paros ataskaitą, kurioje šiandien 0-9 metų amžiaus grupėje pasirodė viena nauja, būtent COVID-19, mirtis (tik atgaline data, nes vaikų mirties liudijimai vėluoja dėl privalomo skrodimo ir teismo ekspertizės), galima išdedukuoti, kad tai yra būtent ta vienmečio mirtis (nes neįmanoma mirti nuo COVID-19, jei nėra teigiamo diagnostinio testo). Kitaip tariant, tas 1-erių metų vaikas mirė ne tik turėdamas teigiamą COVID-19 testą, bet teismo medicinos ekspertizė nustatė, kad jo pagrindinė mirties priežastis buvo COVID-19“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ anketoje pranešė departamento atstovas.

Žiniasklaidai situaciją komentavusi Respublikinės Telšių ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja gydytoja Eglė Lysovienė sakė, kad rugpjūčio 31 d. apie 14-15 val. mama su vaiku kreipėsi į ligoninės priėmimo skyrių dėl laringito klinikos. Tuo metu dar nežinota, kad berniukas gali sirgti koronavirusu, todėl jis buvo išleistas gydytis namie. „Atlikti kraujo tyrimai, kuriuose stebėti virusinės infekcijos požymiai. Stacionarinio gydymo tėvai tuo metu atsisakė, vaikas buvo išleistas į namus su rekomendacijomis dėl simptominio gydymo“, – LRT radijui sakė E.Lysovienė. Deja, kitą dieną vaikelis namuose mirė.

Tėvai pasipiktino melu

Pasirodo, kad visą šį laiką mirties priežasties nežinojo ir vaikelio tėvai. Apie tai, kad mirties priežastis – koronavirusas, jie buvo priversti sužinoti iš viešosios erdvės.

„Vaikelis mirė rugsėjo 1 d. Iki šiol laukėme mirties išvadų, gyvenome apimti liūdesio ir nežinomybės. Staiga, kai prasideda vaikų skiepijimai, iš kažkokių visiems viešai prieinamų duomenų atsiranda mirties priežastis. O pikčiausia, kad mirties priežastį pirmi sužino žurnalistai, o ne tėvai. Ir be jokio mūsų atsiklausimo. Kam reikėjo „tempti gumą“ daugiau kaip 3 mėnesius ir tėvams „pudrinti smegenis“, jei visą tą laiką informacija buvo paviešinta ir prieinama visiems?“ – viešai socialiniame tinkle „Facebook“ klausė vaikelio netekusi mama.

Moteris suskubo paneigti viešai paskleistą neteisingą informaciją, esą šeima atsisakė gydymo. Moteris taip pat tikina, kad medikai neminėjo, jog vaikeliui įtariamas laringitas. „Kodėl rašoma, kad atsisakėme stacionaraus gydymo? Niekas nieko neatsisakė. Kai atvažiavome pamatavo temperatūrą, pažiūrėjo gerklytę ir paklausė plaučiukus. Paėmė kraują, o kai atnešė tyrimų rezultatus pasakė, kad kraujas geras, infekcijos nėra, gal tiesiog koronavirusinis, tad galime važiuoti namo. Pasakė, kad plaučių nuotraukos nedarys, nes nėra pagrindo, kad namie darytume inhaliacijas, pagertume arbatėlių ir viskas. Niekas nesakė, kad įtaria laringitą“, – viešai paskelbta informacija piktinasi mama.

Piktinasi skiepų reklama

Mamai antrino ir vaikelio tėtis. Jis taip pat sakė negirdėjęs iš medikų spėjimo, jog vaikeliui gali būti įtariamas laringitas. Jis patikino, kad abu su žmona yra pasiskiepiję, tačiau piktinosi, kad vaikų skiepų reklamai naudojamasi jų šeimos tragedija. „Esame nei „prieš“ skiepus, nei „už“, tiesiog turime savo nuomonę apie pandemijos valdymą, Pikta, kad mūsų netektį bando ištransliuoti ir ja pasinaudoti vaikų vakcinavimui... Per šermenis visi, kas dalyvavo, girdėjo mano žodžius, kad mano sūnelio mirties priežastį sužinosime tada, kai prasidės masinis vaikų skiepijimas. Tada per tą skausmą ir ašaras sakiau, kad „įpaišys kovidą“. Ar klydau? Ne“, – viename komentare rašė vaikelio tėtis.

„Vakaro žinioms“ pasiteiravus Statistikos departamento, kodėl apie mirtį paskelbta praėjus daugiau kaip trims mėnesiams po vaikelio mirties, buvo paaiškinta, kad departamentas skelbia informaciją, kai ji suvedama į E.sveikata sistemą.

Regioninė Telšių ligoninė daugiau informacijos apie konkretų atvejį suteikti negalėjo. „Apie šią situaciją Ligoninė sužinojo iš žiniasklaidos priemonių, todėl reaguojant į viešai pateiktą informaciją, įstaigoje yra atliekamas vidaus medicininis auditas teiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybei įvertinti“, – rašoma „Vakaro žinioms“ atsiųstame atsakyme.

Institucijos sujudo tik po to, kai prabilo tėvai

Tik po to, kai viešai istoriją pradėjo pasakoti tėvai, sukruto ir valstybinės institucijos. „Vakaro žinios“ kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su klausimais, ar bus įvertinta tėvų paviešinta informacija ir ar tikrai visa tai buvo paviešinta be tėvų sutikimo. Buvo pranešta, kad „Sveikatos apsaugos ministerija skubiai pavedė Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai atlikti tyrimą dėl paslaugų kokybės ir atitikimo norminiams aktams. Ministerija taip pat tikslinasi aplinkybes, dėl ko galimai užtruko teismo ekspertizės išvados.

Sveikatos apsaugos ministerija apgailestauja, kad viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija galėjo skaudžiai paveikti dėl netekties gedinčius mažamečio artimuosius.“

Kol vyksta tyrimas, nuo platesnių komentarų susilaikoma, o tyrimas turėtų būti baigtas iki kitų metų sausio 31 d.

Informacija dalintis suskubo ir prokuratūra. „Atsižvelgiant į visuomenėje kilusius klausimus dėl rugsėjo 1 d. mirusio mažamečio mirties tyrimo ir mirties priežasties paviešinimo aplinkybių, prokuratūra informuoja, kad šis ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti buvo pradėtas rugsėjo 1 d. Iki dabar, gruodžio 13 d. 12 val., ikiteisminiam tyrimui vadovaujanti ir tyrimą kontroliuojanti Telšių apylinkės prokuratūra oficialaus atsakymo dar nėra gavusi“, – informavo prokuratūra.

Skelbiama, kad turimais duomenimis, nurodytą tyrimą specialistai baigė šių metų gruodžio 6 d., atsakymas ikiteisminio tyrimo institucijai (Telšių r. policijos komisariatui) yra išsiųstas paštu ir turi būti gautas artimiausiu metu. „Pabrėžiame, kad įprasta tokio pobūdžio teismo medicinos tyrimo ir išvados pateikimo trukmė – 3-4 mėn.“, – rašoma prokuratūros pranešime.