Nuo chamų iki fortepijono

Nuo chamų iki fortepijono

Nuo chamų iki fortepijono

Vakar Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys Kultūros dienos proga pakvietė miesto kultūros įstaigų vadovus rytinės kavos.

Svajūnas SABALIAUSKAS

svajunas@skrastas.lt

Kultūrinti visuomenę

Savivaldybėje prie vieno stalo susėdo meras, dvi jo pavaduotojos, kultūros įstaigų vadovai.

„Polifonijos“ choro vadovas Gediminas Ramanauskas pasidžiaugė, kad visiškai neseniai pasibaigė daug žiūrovų į Katedrą sutraukęs Tarptautinis velykinės muzikos festivalis. Todėl, pasak G. Ramanausko, reikia ir ateityje remti tokius festivalius.

Šiaulių teatro vadovas Antanas Venckus pasiūlė išbandyti ir kitą festivalio populiarumo įvertinimo būdą: į nemokomus koncertus gali susirinkti minios, bet jei koncertai tokie geri, reikia nors vieną „praleisti pro kasą“. Kai bus mokamas koncertas, tuomet ir paaiškės, ar jis tikrai sulaukia minios žmonių.

Teatro vadovo nuomone, reikia kultūrinti jaunimą, nes priešingu atveju užaugs chamų tauta, kuriai niekas nerūpės. Nekultūringa tauta, pasak A. Venckaus, didelė blogybė, skaudžiau paliesianti valstybę, nei masinė emigracija.

Muzikos neužsakinės

Filharmonijos vadovė Nijolė Saimininkienė klausė miesto vadovų, ko jie tikisi iš kultūrininkų. Meras, jo pavaduotoja Alma Javtokienė, buvo atviri: yra Kultūros skyrius, kuris ir formuoja kultūrinę strategiją. Valdžia negali nurodyti, kokius kūrinius turi atlikti vienas ar kitas kolektyvas, už kolektyvų meninį lygį atsako jo vadovas.

G. Mikšys juokavo, kad ir dabar internetininkų komentaruose yra vadinamas santechniku, tad tikrai nenurodinės kokią muziką ir kokią kultūros politiką turi formuoti Kultūros skyrius.

Latviai lanko muziejus

„Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza sakė, jog šiais metais sulaukė apie 18 tūkstančių lankytojų. Tikimasi, kad muziejaus ekspozicijas iki metų pabaigos aplankys 70— 80 tūkstančių žmonių.

R. Balza pabrėžė, kad nors „Aušros“ muziejus yra valstybinis, bet Vilniuje dažnai išgirsta, kad reikia bendrauti su vietos valdžia. Jei muziejus nereikalingas miestui, tai gal nereikalingas ir valstybei.

„Aušros“ muziejaus vadovas pateikė dar vieną faktą, kuo lietuviai skiriasi, kad ir nuo artimiausių kaimynų latvių. Latviai šeštadieniais atvažiuoja pirkti pigesnių prekių į Šiaulių turgų, bet apsipirkę, neskuba namo, o lanko muziejus. Todėl pagrindiniai šeštadieniniai muziejų lankytojai — kaimyninės valstybės piliečiai.

„Polifonijos“ vadovas pasiūlė merui: miestui reikalingas profesionalus fortepijonas. Būna gėda, kai į miestą atvyksta groti pasaulinio garso muzikantai, o miesto turimi fortepijonai — daugiau nei apverktinos būklės. Meras prižadėjo, jog Lietuvos tūkstantmečio proga, t.y. kitąmet, fortepijonas bus nupirktas.

citata: Meras juokavo, kad yra vadinamas santechniku, tad tikrai nenurodinės kokią muziką ir kokią kultūros politiką formuoti.

NUOGĄSTAVIMAS: Šiaulių dramos teatro vadovas Antanas Venckus įsitikinęs, jei nebus skiriamas dėmesys jaunimo kultūrinimui, tai užaugs chamų tauta.

SUSITIKIMAS: Prie kavos puodelio Šiaulių kultūros įstaigų vadovai miesto merui pasakojo apie kultūros nūdieną.

Sauliaus JANKAUSKO nuot.