„Niekinu neigiančius COVID-19“

Redakcijos nuotr.
Algimantas Kačiuška teigia, jog COVID-19 neigimas – kenkimas tautai ir valstybei.
Šiauliečiai visuomenės veikėjai Algimantas Kačiuška, buvęs pramonininkas, Lietuvos šaškių kompozicijos mėgėjų sąjungos prezidentas, ir jo žmona profesorė, kalbininkė, Lietuvių kalbos draugijos pirmininkė Genovaitė Kačiuškienė netylėjo susirgę COVID-19.

A. Kačiuška socialiniame tinkle pasidalijo, ką tenka patirti susirgus ir ką mano apie „gudročius-cinikus“, neigiančius COVID-19. Iššaukė nevienareikšmę reakciją – neigėjų dar pilna.

„Lietuva jau pirmauja pasaulyje ir Europoje pagal COVID-19 rodiklius. Supraskime, mes esame pačiame viruso centre,“ – pabrėžia A. Kačiuška.

Iš COVID-19 dienoraščio

Algimantas Kačiuška „Šiaulių kraštui“ pasakoja susirgęs lapkričio 30 dieną, tada pajuto pirmuosius simptomus. Žmona Genovaitė susirgo po poros dienų. Pats šiandien jaučiasi pasveikęs, o sutuoktinę koronavirusas dar kamuoja.

Šiauliečio internetinis dienoraštis, kurį jis leido cituoti, atspindi nerimo situaciją, į kurią kasdien dabar patenka vis naujos šeimos:

Gruodžio 3 diena

Deja, testo rezultatas teigiamas, man COVID-19.

Susirgau pirmadienį po pietų, pora dienų sirgau sunkiai (labai bjauri liga: didelė temperatūra, kaulų laužymas etc), dabar – bent kol kas gerokai geriau.

Šiąnakt sunkiai susirgo ir žmona, tiriasi (bet čia rezultatas, deja, kaip ir aiškus). Labai neramu dėl jos.

Jokiuose renginiuose, susitikimuose, susibūrimuose nesilankiau, tik ten kur būtina: maisto prekių parduotuvė, žuvies parduotuvė ir pan.

Saugokitės patys ir saugokite kitus.

„Sąmokslo teorijų“ šalininkus, kitus Covid-19 egzistavimo neigėjus, „gudročius“/cinikus, pasisakančius prieš COVID-19 pandemijos stabdymo priemones, NIEKINU.

Gruodžio 7 diena

NUOŠIRDUS AČIŪ KIEKVIENAM, geranoriškai sureagavusiam į mus užklupusią ligą. Šiauliuose praktiškai neturime giminių, tad kiekvieno iš jūsų geras žodis, patarimas, „palaikinimas“, telefono skambutis padėjo. Pajutome paramą iš visuomeninių organizacijų, kurioms gana gausiai priklausome, narių. Ačiū vaikams, anūkams, giminaičiams.

КАЖДОМУ ИСКРЕННЕ СПАСИБО ЗА ПОДДЕРЖКУ. Состояние – удовлетворительное.

THANKS TO EVERYONE FOR YOUR SUPPORT. The condition is satisfactory.

Nemanau, kad labai etiška plačiau pasakoti apie vidutinio sunkumo ligos eigą, kai nuo jos tiek aukų ir tiek daug sunkiau kenčiančių (remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų pateiktais duomenimis, net 40 proc. COVID-19 atvejų yra besimptomiai, užtat 20 proc. užsikrėtusiųjų, kuriems simptomai pasireiškia, serga ypač sunkiai ar netgi miršta).

Mes, atrodo, patekome į tuos 40 proc. čia neįvardintų – vidutinio sunkumo. Beje, gripu aš nebuvau sirgęs gal kokius 30 metų – kasmet rudenį nuo jo skiepijuosi. Bet, kadangi susilaukiame nemažai konkretesnių klausimų, pasitaręs su žmona, nutariau parašyti.

Žmonai COVID-19, aišku, patvirtino, jai antroji ligos naktis buvo gana kritiška – temperatūra 40,2 laipsnių, daugeliui žinomomis priemonėmis pradėjome ją „mušti“, per 1,5 valandos pavyko ženkliai sumažinti (jau sėdėjau su telefonu rankoje, nepaisant tragiškos padėties Šiaulių ligoninėje, jeigu po pusvalandžio temperatūra nebūtų pradėjusi kristi, būčiau skambinęs greitajai). Po kokių 3–4 dienų nuo ligos pradžios ji jau jautėsi neblogai.

Man temperatūra buvo mažesnė, bet laikėsi 6 dienas. 5 ligos dieną visiškai dingo kvapų pojūtis, labai susilpnėjo skonio receptoriai. Kosulys –- bet ne tragiškas.

Turime pulsoksimetrą, kasdien matavomės ir matuojamės kraujo įsisotinimo deguonimi kiekį, viskas buvo normoje. Žmona davė visokių vaistų, apie kuriuos nei žinau, nei į juos labai gilinuosi (skambino jai ir pažįstami gydytojai, konsultavosi ir su šeimos gydytoja; dukra – ir šiek tiek aš – telefonu jai skaitė ir kai kuriuos jūsų konkrečius patarimus čia), nes jų...nelabai mėgstu. Pasyviai tikrai negulėjome. Dabar pora dienų jau abu be temperatūros. Nuovargis, silpnumas kol kas gana ryškus.

„Techninės detalės“ – be priekaištų: aš norėjau diagnozę sužinoti kuo greičiau (girdėjau, kad kitaip rezultato tenka laukti po kelias paras), todėl tyrimą dariau privačioje laboratorijoje, rezultatą sužinojau po 19 valandų (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje galima žymiai greičiau). Jį sužinojus, jau po pusvalandžio – šeimos gydytojos skambutis, kitą dieną – iš NVSC. Žmona, po poros dienų, kadangi jau viskas kaip ir buvo aišku, apie 9 val. ryto be problemų internetu užsiregistravo tos pačios dienos 11.35 val. tyrimui mobiliajame punkte, rezultatą gavo po 1,5 paros. Kitą dieną net porą skambučių iš NVSC.

Būkite sveiki, saugokite savo ir kitų sveikatą.

Gruodžio 10 diena

Sausakimšose ligoninėse dirbantys medikai pasakoja, kad jau vyksta sunkiausių pacientų rūšiavimas karo lauko ligoninės principu: į beviltiškus ir tuos, kuriems dar galima padėti. Medikai Kalėdoms džiugų naujienų neturi – mirštamumas tik augs, nes pandemijos valdymas valdžiai išslydo iš rankų.

Ženklų, kad Lietuvoje COVID-19 pandemijos valdymas slysta valdžiai iš rankų, medikai pastebėjo dar spalį, tačiau į mokslo ir medicinos ekspertų raginimą griežtinti karantiną šalyje nueinanti Vyriausybė neatsižvelgė ir spalį didžiausią dėmesį sutelkė į Seimo rinkimus.

Šiandien nueinančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įžvalgos apie augantį mirčių nuo COVID-19 skaičių medikams kelia apmaudą.

„Šią savaitę buvo nueinančio sveikatos apsaugos ministro A. Verygos komentaras, kad maždaug daugiau žmonių serga – daugiau miršta. Taip, statistika tokia, bet esminis klausimas – kodėl daugiau žmonių COVID-19 liga serga?“ – apmaudo neslėpė gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ričardas Peldžius.

Gruodžio 16 diena

Ši liga, deja, klastinga. Aš nuo pirmadienio jau sveikas, bet žmonai po kelių dienų pagerėjimo (kelios dienos be temperatūros) 10–14 dieną po Covid-19 diagnozės nustatymo – smarkus pablogėjimas. Visą laiką temperatūra, naktimis iki 39,4. Šiandien, 12.16 val. su greitosios pagalba jai teko pabuvoti ir Šiaulių ligoninės COVID-19 skyriuje. Žmona nėra „Facebook“ gerbėja, tad paprašė manęs įdėti tokią žinutę:

„Deja, teko pabuvoti Šiaulių ligoninėje. Atliko tyrimus. Yra šiokių tokių pakitimų plaučiuose, bet, sako, tai gana įprasta segant Covid-19. Bet liga net ir 14 dieną nesitraukia, tebėra nemaža temperatūra etc. Sužavėta tvarka – pradedant greitosios pagalbos operatyviu atvykimu, paslaugia greitosios pagalbos darbuotoja, baigiant tvarka, paslaugumu ir paslaugomis pačioje ligoninėje (direktorius – Remigijus Mažeika). Dėkoju puikiai Šiaulių Dainų poliklinikos šeimos gydytojai Brigitai Baldauskaitei. Šiomis dienomis daug gerų ir naudingų patarimų sulaukiau iš gydytojų Romos Maželienės ir Jurgitos Jankauskienės. Apkabinu visus. Genovaitė.“

Dar pora žodžių nuo savęs. Medikai – šaunuoliai. Mano nuomone, naujoji Vyriausybė, patinka ji mums ar nepatinka, daro, kas būtina. Saugokime savo ir kitų sveikatą, susitelkime.

Piktino neadekvatus požiūris

A. Kačiuška „Šiaulių kraštui“ sako, jog ne dėl to, kad pats susirgo, mano, jog COVID-19 grėsminga liga: „Aš nuo pat pradžių taip maniau ir draugų rate dalinausi, kad nereikia kreipti dėmesio į sąmokslo teorijas“.

Mintis išsakyti viešai savo nuomonę, pasiųsti žinią apie ligą kilo, nes piktino kai kurių žinomų žmonių ir net ekspertų aiškinimai, jog COVID-19 – nieko baisaus.

„Vienas toks ekspertas, kuris kovo mėnesį taip neadekvačiai vertino, paskui karjerą iš COVID padarė, gerai bent, kad prisipažino klydęs“, – sako A. Kačiuška.

Pagal tai, kaip į paskleistą jo nuomonę reagavo anoniminiai komentatoriai, sprendžia, jog neigėjų yra pilna.

„Anoniminių komentatorių neskaitau, bet iš dukros žinau, kad pusė jų mane keikia. Esą ir papirktas esu, ir panašiai,“ – pasidalija reakcija.

„Kai žinai, kad nuo COVID-19 žmonės miršta ligoninėse ir miršta labai sunkiai – uždusdami, tai kaip gali džiaugtis, jog pats lengvai persirgai?! Reikia galvoti ir apie kitus, negali sakyti, kad aš lengvai persirgau, tai nėra čia ko bijoti,“ – pabrėžia A. Kačiuška.

„Aš manau, kad tie, kurie neigia COVID-19 grėsmę, kenkia tautai ir valstybei, – teigia jis. – Yra kas nuoširdžiai klysta – tai blogai, bet daug blogiau, kai varo kontrpropagandą – tai jau piktybiškas dalykas. Ypač piktina, kai tai daro žinomesni žmonės.“

Esame viruso apsuptyje

Iš savo šeimos patirties akivaizdžiai mato, jog liga greitai nepasitraukia, net kai yra vidutinio sunkumo. Savijauta tai pagerėja, tai vėl blogėja.

„Jėgų nėra, man silpnumas jautėsi 11–12 dienų, kelios dienos geresnės, kelios kitos vėl blogesnės, – pasakoja jis. – Taip daug kam yra. Vieni draugai dalijosi, kad, kai geriau jaučiasi, skuba darbus daryti, nes žino, kad kitą dieną bus blogai.“

Koks jausmas, kai išgirsti, jog COVID-19 tyrimo rezultatas teigiamas?

„Kai esi vyresnio amžiaus, kažkokio didelio šoko nėra – vis tiek kažkada teks mirti, – filosofiškai atsako. – Mums psichologiškai labai padėjo, kad turėjome pulsoksimetrą ir vis matavomės. Kai krūtinę spaudžia ir nežinia, ar neims trūkti oro, neramu. Deguonies kiekis buvo normalus, tad didesnio išgąsčio nebuvo, išskyrus tą pora naktų, kai žmonai buvo blogai ir kai teko važiuoti į ligoninę. Dėl jos ir dabar neramu. Ji vėl namuose, bet gydytojai sako, kad liga gali tęstis ir 18 dienų, ir ilgiau.“

Žmonės sugriežtinto karantino išvakarėse šturmavo prekybos centrus, parduotuves, o A. Kačiuška mano, jog būtent parduotuvėje užsikrėtė.

„Tas koronavirusas jau yra visur ir tiesiog loterija, ar užsikrėsi, ar ne, – teigia jis. – Pavasarį baisėdamiesi stebėjome, kas darosi Italijoje, o dabar Lietuva jau pirmauja pasaulyje ir Europoje pagal COVID-19 atvejų skaičių šimtui tūkstančių gyventojų. Supraskime, mes esame pačiame viruso viduje, jo apsuptyje, pasaulyje tapome viruso centru.“

„2–3 mėnesių griežtas karantinas yra didžiulis psichologinis krūvis. Bet yra kaip yra, – sako A. Kačiuška. – Visokių psichologinių, sociologinių efektų yra daugybė. Apie mūsų situaciją dar rašys, analizuos, ir darys tai iš šono, kaip mes iš šono žiūrėjome į Italijos situaciją. Kažkada apie karą taip rašė: kaip buvo, kaip žmonės jautėsi. Dabar irgi vyksta karas.“

Už situaciją valdžia atsakinga

„Yra žmonių kurie nesisaugo, yra, kurie per mažai saugosi, bet aš nepalaikyčiau tų, kurie meta kaltę vien žmonėms, – teigia pašnekovas. – Žmonės visame pasaulyje panašiai elgiasi, nemanau, kad lietuviai esame išskirtiniai. Pas mus buvo pavėluota valdžios reakcija į antrąją bangą – valdžia atsako už situaciją. Bet politikams rūpėjo rinkimai ir niekas nereikalavo karantino – nei pozicija, nei opozicija. Nebuvo nei socialdemokratų, nei konservatorių ar kitų partijų pareiškimų, nors specialistų raginimų buvo.“

„Ankstesnė valdžia pavėlavo su karantinu, o pasaulio praktika rodo, kuo anksčiau griežtas karantinas įvedamas, tuo greičiau iš jo išeinama“, – pabrėžia šiaulietis.

Jis visiems dabar linki susitelkti ir kantrybės.

„Sunkus bus karantinas, bet dabar geriausia dovana Kalėdoms yra sveikata, – teigia A. Kačiuška. – Girdim piktinantis, kaip čia dabar bus?! Negi, negalėsim švęsti Kalėdų? Kalėdos yra šeimos šventė, o ne kokia visuomeninė šventė. Ir šiemet ji vis tiek bus šeimoje, net jeigu šeimos negalėsime susitikti. Blogiausia bus vienišiems žmonėms, juos reikia palaikyti.“

Kalbamės, jog visi išgyvena nemažus sunkumus: ir jaunos šeimos, ir verslas. Nelengva ir tiems, kas dirba, kas mokosi.

Gal senjorams lengviau?

„Nemanau. Tiems, kam artėja 70 metų ar daugiau, taip pat daug ko netenka, – sako jis. – Mes turėjom ir kelionių atsisakyti, ir visuomeniniame gyvenime nebegalim dalyvauti. Aišku, galime daugiau knygų skaityti, filmų žiūrėti – tą dabar ir darom.“

Patikina, jog skiepysis nuo COVID-19 neabejodamas, tik svarsto, jog vakcinacija „iki mūsų taip greitai neateis, gali tekti ir iki vasaros palaukti“.

„Šviesa tunelio gale jau yra, reikia tik pakentėti, dabar lengviau, nei buvo pavasarį, kai buvo daug nežinomybės, – sako A. Kačiuška. – Vakcinacija bus labai svarbi. Daug kas svarsto, abejoja, ar skiepytis, bet jeigu pusė ar net daugiau žmonių nepasiskiepys, tai ligoninės toliau bus užkištos ir viruso nesustabdysim.“