Nevagiamų daiktų nebėra

Nevagiamų daiktų nebėra

Nevagiamų daiktų nebėra

Vagiama dabar viskas: dokumentai, pinigai, kompiuteriai, dviračiai, buitinė technika. O rytą galima rasti netgi „nuautą“ savo automobilį. Šluote šluodami po ranka pasitaikiusius vertingesnius ir beverčius daiktus ilgapirščiai “išgyvena“ krizę. Prapliupusios vagystės dažnai baudžia tuos, kurie savo daiktų nesaugo.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Jaukas — ir gėlių vazonai

Šiaulių apskrities policijoje dabar sunkiai rasi dieną, per kurią nebūtų sulaukta pranešimų apie pavogtą turtą. Ilgapirščiai suka ne tik į prekyvietes, kur paslapčiomis nugvelbiamas vienas kitas brangesnio gėrimo butelis, kosmetika ar kavos pakelis, bet ir — į nuosavų namus kiemus, laiptines, automobilius.

Štai Šiauliuose, iš aptverto namo kiemo nugvelbtos supynės, o iš kito kiemo — medinės kėdės ir suolas. Šiaulietis, Tilžės gatvės gyventojas, rytą neberado jo automobilį puošusių ratlankių gaubtų. Trakų gatvės gyventoja laiptinėje po nakties pasigedo dviejų molinių vazonų su svyrančiomis begonijomis.

Šiaulių apskrities ligoninės Chirurginio skyriaus palatoje iš nerakinamos spintelės pavogta 71-erių ligonės piniginė su 400 litų ir dokumentais, o iš kitos ligonės spintelės — 50 litų.

Nuo metų pradžios ženkliai šoktelėjęs vagysčių skaičius verčia žagsėti ne tik miesto, bet ir kaimo gyventojus. Rozalimo (Pakruojo rajonas) gyventojai neteko dujų baliono, Šiaulių rajono Vileikių kaimo gyventojai — žoliapjovės, obliaus, meškerių. Įvairių įrenginių po nakties pasigesta ir Vijolių kaimo sodyboje.

Šiaulių apskrities policijos duomenimis, per penkis šių metų mėnesius apskrityje įvykdytos 1166 vagystės (pernai 1102). Dažniausiai — 185 kartus — apšvarintos gyvenamosios patalpos. Per penkis mėnesius apskrityje pavogtos 72 dviratės transporto priemonės (pernai 44).

Nuo metų pradžios dėl smulkaus svetimo turto grobimo Šiaulių mieste surašyti 348 administracinės teisės pažeidimo protokolai.

Kaltieji

Pareigūnų teigimu, krizės akivaizdoje į „naktinius darbus“ dažniausiai išsiruošia tie, kurie jau “užsirekomendavę“ policijoje ir neretai ne kartą teisti.

Neseniai Šiaulių miesto apylinkės teisme nuteistas penkissyk už vagystes teistas 31-erių kuršėniškis Andrius Brikis. Vyras kaltintas gegužės 19 dieną ištuštinęs Šiauliuose, Vasario 16-osios gatvėje, stovėjusį automobilį. Šį nusikaltimą A. Brikis įvykdė laukdamas teismo už ankstesnę vagystę iš automobilio Šiauliuose, Žemaitės gatvės namo kieme.

Suimti ir vagyste įtariami šiauliečiai Haroldas Vrubliauskas bei Andrius Čikas. Birželio pradžioje jie kėsinosi ištuštinti šiauliečių, Palangos gatvės gyventojų namus. Ir tik kaimyno, pastebėjusio, kad du nepažįstami vyrai įtartinai krapšto kaimyno namo durų spyną, dėka sėbrai sulaikyti. 39 metų H. Vrubliauskas už vagystes iš gyvenamųjų patalpų teistas aštuonis kartus, A. Čikas — taip pat. Šis vyras vogdavo iš parduotuvių, automobilių, statybos objektų, degalinių. Yra įkliuvęs ir su narkotinėmis medžiagomis.

Tačiau, pastebėta, teisėsaugos akiratyje dabar atsiduria ne tik „savo srities specai“, bet esą atsiranda ir naujų veidų.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad “naujokai“ dažniausiai — Lietuvoje arba užsienyje pragyvenimo šaltinio netekę žmonės.

Anot Kriminalinę apskrities policiją kuruojančio pareigūno, anksčiau policijos akiratyje nebuvę smulkūs vagišiai — kur kas „kuklesni“ nei teistieji.

„Šie žmonės paprastai savinasi ne itin didelę vertę turintį turtą. Jie vagia kad ir parduotuvėse. Štai nugvelbė žmogus dešrigalį ar cigarečių pakelį. Aišku, kad jį paėmė savo reikmėms, o ne dėl uždarbio“, — nusikaltimų aritmetiką dėstė R. Jagminas.

Ne po kartą teisti asmenys, anot komisaro, elgiasi kitaip: vagia tokius daiktus, kurie yra vertingi bei paklausūs, nes turi tikslą juos parduoti ir užsidirbti.

Saugotis ir saugoti

Šiaulių apskrities VPK Prevencijos poskyrio viršininkas Tautvydas Urbonavičius tvirtino vis dar pastebintis, kad gyventojai savo turto nesaugo arba saugo jį nepakankamai. Pareigūną stebina kai kurių gyventojų neapdairumas, kuomet dokumentai ir pinigai nakčiai tiesiog užmirštami automobilyje arba didelės pinigų sumos nešiojamos rankinėse, nes „prie savęs“ jos esą saugesnės.

„Policijos darbas — kovoti su nusikalstamumu, bet žmonės ir patys savo turtą turėtų saugoti, — įsitikinęs T. Urbonavičius. — Policija tirs jau pasekmes, bet pasistengus daugeliu atvejų būtų galima padaryti taip, kad žalos būtų išvengta.“

Keletą būdų, kaip saugoti savo turtą, siūlo ir policija. Šiaulių miesto Pietinėje ir Centro nuovadose galima vertingesnius daiktus nemokamai pažymėti. Žymima specialiais markeriais, kuriais padaryti užrašai matosi tik pašvietus ultravioletiniais spinduliais bei graveriais (jai dažniausiai graviruojama ant metalo). Pažymėjus daiktą, jo savininko duomenys yra užregistruojami policijos duomenų bazėje.

Dažniausiai, anot T. Urbonavičiaus, žymimi telefonai, kartais kompiuteriai, dviračiai, televizoriai, filmavimo kameros, grotuvai. Pareigūnai su žymėjimo priemonėmis gali atvykti į namus ir pažymėti vertingesnius daiktus.

Suradus pažymėtą daiktą, anot Prevencijos poskyrio vadovo, lengviau surasti jo savininką ir atvirkščiai — jį praradus ieškoti galimo vagies.

Egzistuoja ir prevencinė programa „Saugią aplinką kurkime kartu“. Įgyvendindami šią programą apylinkės inspektoriai bando burti gyventojų grupes, kurie rūpintųsi savo ir kaimynų turto saugumu, informuotų policiją, jei yra kas nors įtartino pastebima.

„Toks saugesnės aplinkos formavimas populiaresnis kaimo vietovėse, kur žmonės vienas kitą pažįsta, — teigė T. Urbonavičius. — Tačiau saugesnę aplinką kurtis įmanoma ir mieste — juk nėra sudėtinga suklusti pamačius laiptinėje įtartinai slankiojantį arba kaimyno durų spyną rakinėjantį įtartiną tipą. Kartais užtenka tik pasiteirauti, ką jis čia darantis, ir vagišius spruks.

VAGYSTĖS: Nusikaltimai, kai vagys „nupučia“ automobiliuose be priežiūros paliktus daiktus — pastaraisiais mėnesiais itin dažni.

Šiaulių apskrities VPK viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas sakė, kad „etatiniai“ vagys dažniau vagia brangesnius ir paklausesnius daiktus, nes turi tikslą juos realizuoti bei užsidirbti.

Jono TAMULIO nuotr.

PREVENCIJA: Šiaulių apskrities VPK Prevencijos poskyrio viršininkas Tautvydas Urbonavičius įsitikinęs, kad kai kuriais atvejais galima nusikaltimui užbėgti „už akių“: tiesiog reikia stebėti aplinką.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.