Nesivalo – samdys valytoją!

Nesivalo – samdys valytoją!

Gy­ve­ni­mo gri­ma­sos

Ne­si­va­lo – sam­dys va­ly­to­ją!

Pak­ruo­jy­je esan­čiam so­cia­li­niam pen­kiaaukš­čiui ruo­šia­ma­si sam­dy­ti va­ly­to­ją. Di­džio­ji da­lis na­mo gy­ven­to­jų mo­ja ran­ka į nuo­mi­nin­kų pa­rei­gą pri­žiū­rė­ti bend­ro­jo nau­do­ji­mo pa­tal­pas. O ke­le­tas tvar­kin­gų­jų neįs­ten­gia iš­kuop­ti vi­sų ki­tų pa­lie­ka­mų šiukš­lių, pri­derg­tų vie­tų.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Tvar­ka te­si­rū­pi­no ke­lios šei­mos

Dvi­de­šim­ties so­cia­liai re­mia­mų šei­mų bei pa­vie­nių as­me­nų gy­ve­na­ma­me na­me yra su­da­ry­ti gra­fi­kai, ka­da ku­rie nuo­mi­nin­kai tu­ri tvar­ky­ti ko­ri­do­rius, laip­ti­nę bei lif­tą. Su­da­ry­da­mi su­tar­tis su na­mo sa­vi­nin­ke Sa­vi­val­dy­be, gy­ven­to­jai įsi­pa­rei­go­jo pri­žiū­rė­ti ne tik leng­va­ti­nė­mis są­ly­go­mis iš­nuo­mo­tus bu­tus, bet ir bend­ro­jo nau­do­ji­mo pa­tal­pas.

Ta­čiau pa­rei­gą vyk­do tik ke­le­tas nuo­mi­nin­kų. Die­no­mis, kai pa­gal gra­fi­ką jiems pri­de­ra tvar­ky­tis, laip­ti­nė bei ko­ri­do­riai bū­na šva­rūs. Ki­to­mis die­no­mis na­mo lan­ky­to­jams ne­re­tai ten­ka skin­tis ke­lią ko­ri­do­riais per krū­vas sau­lėg­rą­žų lukš­tų, po­pier­ga­lius. O po sa­vait­ga­lių – ir ap­lenk­ti pri­derg­tas vie­tas. Mat į al­ko­ho­lį ne­spjau­nan­tys gy­ven­to­jai ar jų sve­čiai kar­tais čia pat ko­ri­do­riuo­se at­si­kra­to skran­džio tu­ri­nio ar at­lie­ka gam­ti­nius rei­ka­lus.

Sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio būs­to ad­mi­nist­ra­vi­mo spe­cia­lis­tės Sol­vei­gos Nag­lie­nės ži­nio­mis, ko­ri­do­rius ir laip­ti­nes nuo­lat tvar­ko tik pen­kios šei­mos. Ta­čiau atė­jus lai­kui pra­tęs­ti nuo­mos su­tar­tis, vi­si iki vie­no nuo­mi­nin­kai spe­cia­lis­tei die­va­ži­jo­si ko­ri­do­rius pri­žiū­rin­tys: „aš va­lau, o kai­my­nai – ne..."

„Laip­ti­nė­se yra lan­gų, ku­rie nuo na­mo pri­da­vi­mo nau­do­ti, 2011-ųjų, nė­ra nė kar­to šluos­tės ma­tę... Ne­tu­ri­me ga­li­my­bės nuo­lat ste­bė­ti, ku­rie gy­ven­to­jai pa­žei­džia įsi­pa­rei­go­ji­mus – ne­tvar­ko bend­rų­jų pa­tal­pų, o daž­niau jas nio­ko­ja. Dėl to ir teks sam­dy­ti va­ly­to­ją“, – sa­kė S. Nag­lie­nė.

Už va­ly­mą mo­kės pa­tys nuo­mi­nin­kai

Ofi­cia­liai įdar­bin­to bend­rų­jų pa­tal­pų pri­žiū­rė­to­jo (ar pri­žiū­rė­to­jos) at­ly­gi­ni­mui lė­šos bus su­rink­tos, pa­di­di­nus so­cia­li­nio na­mo bu­tų nuo­mos kai­ną. Ko­kia ji bus, dar skai­čiuo­ja­ma. Už bu­to nuo­mą šia­me na­me gy­ven­to­jai da­bar mo­ka apy­tik­riai nuo 30 iki 40 eu­rų.

„Kai rei­kės mo­kė­ti ir už va­ly­to­jo dar­bą – gal ne­va­lei­kos nuo­mi­nin­kai bent pi­ni­gų pa­gai­lės, ims pa­tys tvar­ky­tis. Ži­no­ma, iki šiol na­mo ko­ri­do­rius, ap­lin­ką pri­žiū­rė­ju­sios šei­mos jaus nuo­skau­dą. Ta­čiau kaip ki­taip pa­veik­ti ap­si­lei­dė­lius, ap­sau­go­ti bend­rą­sias pa­sta­to pa­tal­pas?" – sa­kė so­cia­li­nio būs­to ad­mi­nist­ra­to­rė.

Bet su­rink­ti pi­ni­gus na­mo pri­žiū­rė­to­jui ga­li bū­ti ne­leng­va. So­cia­li­nių būs­tų nuo­mi­nin­kai daž­nai ne tik ap­si­lei­dę – ne vie­nas pra­si­sko­li­nęs ir nuo­mos mo­kes­čio.

S. Nag­lie­nė in­for­ma­vo, kad dau­giau nei pu­sei so­cia­li­nia­me dau­gia­bu­ty­je gy­ve­nan­čių nuo­mi­nin­kų šios sko­los jau bu­vo pri­teis­tos. Teis­mo spren­di­mų vyk­dy­mas per­duo­tas ant­sto­liams, ta­čiau rea­liai pi­ni­gų už nuo­mą išieš­ko­ma ne­daug. Dau­gu­ma sko­li­nin­kų ver­čia­si iš so­cia­li­nių pa­šal­pų, o iš jų išieš­ko­ti sko­las ne­lei­džia įsta­ty­mai.

„La­biau­siai pra­si­sko­li­nęs nuo­mi­nin­kas apy­tik­riai per po­rą me­tų nė­ra su­mo­kė­jęs 900 eu­rų. Ki­tų sko­los ma­žes­nės. Su­tar­ty­se yra punk­tas, kad tris mė­ne­sius už nuo­mą ne­mo­kan­tis as­muo ga­li bū­ti iš­kel­din­tas, ne­su­tei­kiant ki­to būs­to. To­dėl ne vie­nas gud­rau­ja: mo­ka ne vi­są skai­čiuo­ja­mą mo­kes­tį, ar­ba mė­ne­sį mo­ka, du – ne“, – sa­kė spe­cia­lis­tė.

Iš vi­so ra­jo­no so­cia­li­nio būs­to nuo­mi­nin­kai už jį šių me­tų sau­sio 1-ajai bu­vo sko­lin­gi apie 8 tūks­tan­čius eu­rų.

S. Nag­lie­nė tei­gė, kad žie­mą su sko­li­nin­kais dras­tiš­kai el­gia­ma­si ne­bus – ne­žmo­niš­ka va­ry­ti lauk per šal­čius. Ta­čiau rim­tai svars­to­mos ga­li­my­bės la­biau­siai pra­si­sko­li­nu­sius nuo­mi­nin­kus vė­liau iš­kel­din­ti teis­mo ke­liu.

Au­to­rės nuo­tr.

Nau­jau­sio Pak­ruo­jy­je na­mo, so­cia­li­nio dau­gia­bu­čio gy­ven­to­jai pa­tys sa­vo šiukš­lių ne­beiš­si­kuo­pia – na­mui tvar­ky­ti bus sam­do­mas va­ly­to­jas.