Nerijui Kundrotui įteikta Karžygio statulėlė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių Normundo Valterio jaunimo mokyklos direktorius Nerijus Kundrotas įvertintas Karžygio statulėle.
Šiaulių Normundo Valterio jaunimo mokyklos direktorius Nerijus Kundrotas apdovanotas Karžygio statulėle už atminties puoselėjimą. Kariuomenės vado iniciatyva įsteigti apdovanojimai tradiciškai vyksta artėjant Lietuvos kariuomenės dienai.

Padėka už saugomą atminimą

Už kilnius, drąsius ar nesavanaudiškus poelgius kariai apdovanojami jau keturioliktus metus. Pernai pagrindinį „Lietuvos karžygio“ apdovanojimą už drąsą ir operatyvumą gelbstint gyvybę Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys įteikė šiauliečiui Karinių oro pajėgų (KOP) kariui vyr. seržantui Mindaugui Vaitkui.

Šiemet iškilminga ceremonija vyko Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, mininčiame šimtmečio jubiliejų. Renginio transliacija bus rodoma per Lietuvos nacionalinę televiziją lapkričio 23-ąją, švenčiant Lietuvos kariuomenės dieną,

Svarbiausi iškilmingos ceremonijos įvertinimai – „Lietuvos karžygio“ apdovanojimas ir trys Karžygio statulėlės.

N. Kundrotui Karžygio statulėlė įteikta už atminties puoselėjimą. N. Kundrotas ne vienerius metus deda pastangas, kad nebūtų pamirštas vyresniojo leitenanto Normundo Valterio (1972–1996), žuvusio Bosnijoje, kur vykdė NATO vadovaujamą taikos įtvirtinimo misiją, atminimas. Šiemet sukako 25 metai nuo jo mirties – Lietuvos karininkas ir danas Arne Ib Andersenas žuvo 1996 metų balandžio 17 dieną, visureigiui užvažiavus ant prieštankinės minos.

Misijose Balkanuose N. Kundrotas kartu su N. Valteriu dalyvavo du kartus – 1994 ir 1996 metais.

„Čia – ne tik mano, bet ir mokyklos bendruomenės, vyrų, kurie tebetarnauja, kartu vyko į Bosniją, nuopelnas, – apie apdovanojimą sako N. Kundrotas. – O kas, jei ne mes, kurie prisimename jį tokį, koks buvo, kas gali geriau prisiminti ir atminimą išsaugoti?“

Šių metų rugsėjį septyni N. Valterio studijų, misijų ir laiko patikrinti draugai N. Kundrotas, Gediminas Antanaitis, Gintaras Jaloveckas, Nerijus Šileika, Vitalijus Kuznecovas, Algis Ramanauskas, Darius Vaicikauskas vyko į Bosniją ir Hercegoviną, kur netoli Maglajaus miesto, kario žūties vietoje, pastatė paminklą.

2013 metais N. Kundroto iniciatyva Šiaulių jaunimo mokyklai suteiktas Normundo Valterio vardas.

Mokyklos bendruomenė prižiūri kario, palaidoto Ginkūnų kapinėse, kapą, lanko ne tik per Vėlines, bet ir gimimo, žūties dienomis. Šios dienos minimos ir mokykloje. Gruodžio 17 dieną, per N. Valterio gimtadienį, vyksta ir padėkos šventė, skirta atsidėkoti mokyklos partneriams už gerus darbus.

Mokykloje maždaug dešimtmetį veikia ekspozicija, skirta N. Valteriui. 2012 metais kolektyvas važiavo į ekspediciją Laižuvoje, kalbino N. Valterio buvusius mokytojus, rinko eksponatus.

Dalį eksponatų N. Kundrotas perdavė Vytauto Didžiojo karo muziejui, Šiaulių „Aušros“ muziejui. Ekspozicijoje mokykloje saugomos kario nuotraukos,

laiškai, asmeniniai daiktai, straipsniai, juosta, ant kurios N. Valteris buvo susegęs ženkliukus, antsiuvus, liudijančius, kokiose pratybose, misijose dalyvavo, ir kiti eksponatai.

Mokykla 2017 metais įsteigė trijų laipsnių – bronzos, sidabro, aukso – Normundo Valterio atminimo medalius. Medaliais apdovanojami mokyklos bendruomenės nariai, mokiniai bei kiti asmenys, prisidedantys prie istorinės atminties saugojimo.

Artimiausiu metu N. Valteriui skirtų atminimo ženklų Šiauliuose sumažės – Normundo Valterio jaunimo mokyklą jau kitąmet planuojama uždaryti. Koks likimas lauks N. Valteriui skirtos ekspozicijos? N. Kundrotas svarsto surinktus eksponatus perduoti Baisogalos gimnazijai (Radviliškio r.) – N. Valteris mokėsi ir baigė tuometinę Baisogalos vidurinę mokyklą. Šiauliuose, pasak N. Kundroto, susidomėjimo N. Valterio asmenybe ir palikimu nėra.

Gyvi prisiminimai

N. Kundrotui N. Valteris atmintyje išliko toks, kokį ir pažinojo – judrus, guvus, energingas, idėjų, minčių generatorius.

„Kaip toje televizijos reklamoje: kartą paragavęs, negali sustot. Lygiai taip pat su juo pabendravus: jauti, kad ne taip viskas juoda, kaip atrodo akims, viskas nusidažo kitomis spalvomis, atsiranda jėgų, minčių darbams“, – esamuoju laiku apie žuvusį draugą sako N. Kundrotas.

Prisiminimą apie N. Valterį N. Kundrotas iliustruoja anekdotu apie pesimistą ir optimistą: „Pesimistas sako: „Taip blogai, taip blogai, kad jau blogiau negali būti“. Optimistas: „Gali, gali!“ Jis toks buvo – iš beviltiškiausios situacijos išeitį suras.“

Šiemet N. Kundroto iniciatyva išleistas atminimo medalis, skirtas N. Valterio žūties 25-osioms metinėms paminėti.

Medalių pagaminta 100, juos gali įsigyti visi norintieji. Medalio averse – kario atvaizdas, vardas, pavardė, gimimo, žuvimo metai, Vyčio kryžius ir vėliava, reverse – žemėlapis su žūties vieta.

Vienas medalis buvo įteiktas Maglajaus savivaldybei, pasižadėjusiai rūpintis N. Valteriui skirtu paminklu.