Nereikalingi pastatai: parduoti arba griauti

Nereikalingi pastatai: parduoti arba griauti

Nereikalingi pastatai: parduoti arba griauti

Patraukliose Šiaulių miesto vietose – ne vienas apleistas pastatas, priklausantis Savivaldybei ar valstybei. Šiukšlių kalnai, dūžtantys langai, aprašinėtos sienos – toks vaizdas ten, kur sunaikintos mokyklos ir ligoninė. Pastatuose šeimininkauja paaugliai ir valkatos. Vilties yra – vienoje mokykloje gali įsikurti modernus sporto centras.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Prie dūžtančių langų priprato

Centrinėje miesto dalyje, Ežero gatvėje, buvusios Dubijos mokyklos prieigos ir pastatas nebepuošia miesto. Aplink pastatą – šiukšlių krūvos: nuorūkos, skardinės, langų šukės.

„Mes jau pripratome priebeveik kas vakarą  dūžtančių langų garso. Iš darbo pareidama namo matau tas kompanijas, kurios niokoja buvusią mokyklą ir jos aplinką“, – sakė netoliese gyvenanti šiaulietė. Sutikome ją vedžiojančią šunelį. „Čia net šunį baisu vedžioti, kad nesusipjaustytų letenėlių į stiklų šukes“, – sakė moteris, apgailestaudama, kad mokykla centrinėje miesto dalyje buvo uždaryta.

Prie pastato iš vidinės pusės pritvirtintas plakatas, kad čia kuriasi Antano Sireikos krepšinio akademija.

Tikisi prisikėlimo

Šiaulių miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Gytis Skurkis teigė, kad buvusios Dubijos mokyklos pastatą ir aplinką turi prižiūrėti akademija, nes pastatas su teritorija ir sporto aikštynu išnuomotas jai, o priežiūra ir valymas yra numatytas nuomos sutartyje.

„Jau kalbėjome su akademija, kad apsitvarkytų teritoriją, nes labai negražiai dabar ten yra“, – sakė G. Skurkis.

„Ne kartą su mokiniais rinkome šiukšles ir šį pavasarį ruošiamės tą daryti. Bet juk ne mūsų mokiniai ar darbuotojai daužo langus ir mėto šiukšles. Kol aplinkinių namų žmonės nebus sąmoningi ir nekenks patys sau, tol mes bejėgiai“, – sakė Saulius Jucevičius, Antano Sireikos krepšinio akademijos (ASKA) sporto direktorius.

G. Skurkio teigimu, ASKA rengia projektą renovuoti pastatą iš Europos Sąjungos lėšų.

„Tuo mes labai džiaugiamės, nes ji bus sutvarkyta. Jeigu išeis, kaip jie planuoja,  čia bus toks sporto centras, kokio neturi joks kitas šalies miestas“, – pasakojo G. Skurkis.

ASKA direktorius Artūras Nacickas tvirtino, kad šiuo metu yra rengiami projektai, ir ne tik vidus, bet ir aplinka visiškai pasikeis po rekonstrukcijos. Akademijoje planuojamos šešios treniruočių salės, aikštynai.

Naujausia miesto mokykla nereikalinga

Gytarių mokykla pačiame miesto pakraštyje uždaryta prieš kelerius metus, nors tai paskutinė – naujausia – mieste pastatyta mokykla. Paradinių durų stiklai išdaužyti, durys užkaltos medienos plokšte. Aplinka ne tokia apleista, kaip Dubijos mokyklos.

„Gytarių mokykla vienintelė iš keturių, kurios buvo uždarytos dėl mokinių mažėjimo, niekam nereikalinga. Pastatas yra  per didelis – 10 tūkstančių kvadratinių metrų, prastas planavimas, kad ją būtų galima panaudoti“, – teigė G. Skurkis.

Buvusios Dainų pradinės mokyklos pastate įsikūrė  kelios labdaros organizacijos, klubas, o Aukštabalio – Apygardos teismas.

G. Skurkio teigimu, buvusios Gytarių mokyklos pastatas yra įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą.

„Bandysime pardavinėti. Gal kam reikės, gal rekonstruos. Esame duomenis perdavę  Investicijų ir miesto plėtros skyriui, kad pastatą rodytų investuotojams. Bet susidomėjimo nėra, nors nebrangiai prašytume, o gal panaudos sutartimi atiduotume. O jeigu ne, galvosime, gal teks ir nugriauti. Rytų Vokietijoje ištisi miestai griaunami. Natūralu“, – komentavo G. Skurkis.

Buvusi ligoninė – šiukšlių ir duženų kalnai

Buvusi Šiaulių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinika Architektų gatvėje – neatpažįstamai pasikeitusi nuo tų laikų, kai čia gydėsi ir gimė vaikai iš visos apskrities.

Apaugusi aukšta perdžiūvusia žole. Vidinis kiemas pilnas šiukšlių: daugiausia – cigarečių nuorūkų, energinių ir gaiviųjų gėrimų butelių, ledų ir sausainių popieriukų. Šiukšlės rodo, kad čia „puotauja“ paaugliai.

Į pastatą galima patekti ir pro duris, ir pro išdaužytus langus. Kai kurie langai ir durys buvę užkalti medžio plokštėmis, bet jos jau nudraskytos.

„Buvusi ligoninė priklauso ne Savivaldybei, o Valstybės turto fondui. Todėl miestas tos teritorijos tvarkyti nelabai gali, nors ten – baisu, kas darosi. Fondas yra Vilniuje ir jie nemato, kas čia vyksta. Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius gali reikalauti fondo, kad sutvarkytų teritoriją ir skirti baudas, jei nesitvarkys“, – tvirtino Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas G. Skurkis.

Pirkėjų neatsirado

Valstybės turto fondo Turto valdymo skyriaus viršininkės Julantos Poškutės teigimu, buvusios klinikos privatizavimo programa skelbiama nuo 2012 metų. Potencialūs pirkėjai šiuo objektu nesidomėjo.

Objektą, viršininkės teigimu, prižiūri Turto fondo objektų, pastatų komendantas. Šio objekto privatizavimas dar kartą bus skelbiamas gegužės mėnesį, jeigu šio objekto privatizavimo programai pritars Privatizavimo komisija.

Respublikinės Šiaulių ligoninės, kuriai anksčiau priklausė pastatas, generalinis direktorius Petras Simavičius mano, kad šiame pastate galėtų būti įkurtas šiuolaikiškas Gerontologijos centras, skirtas visos šalies ligoniams. „Juk vieta graži, šalia – medicinos įstaiga. Jeigu Lietuvoje kam tai būtų įdomu, ten – vieta tokiam centrui“, – mano P. Simavičius.

Ruošia pinigines baudas

Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė teigė, kad šiuo metu yra sudarinėjamas apleistų miesto pastatų sąrašas. Jame – dvylika apleistų ir darkančių miesto vaizdą privačių, savivaldybės ar valstybės pastatų.

„Aiškinsimės, kas kam priklauso. Jeigu tai bus privatus arba nuomojamas sklypas su pastatais, bus taikomas žemės arba statinių arba nuomos mokesčio tarifas nuo vertės: nebe 0,1, o 0,4 procento. Savininkai arba nuomotojai, pajutę finansines sankcijas, galbūt ims tvarkytis. Būtinai žiūrėsime ir buvusią Akušerijos ir ginekologijos kliniką, kuri priklauso Turto fondui. Tas pats bus taikoma ir jam“, – sakė V. Pelenienė.

Iki balandžio vidurio, V. Pelenienės teigimu, skyriaus darbuotojai tikrins visus signalus dėl apleistų pastatų ar teritorijų. Gyventojai taip pat gali pranešti apie apleistus pastatus ir teritorijas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„PUOTA": Kad čia „puotaujama“ ir niokojama paauglių, matosi iš šiukšlių – gaiviųjų ir energinių gėrimų buteliukų, cigarečių, ledų popieriukų.

ŠUKĖS: Prie buvusios Dubijos mokyklos – langų šukės nuklojusios visą aplinką.

MOKYKLA: Prie buvusios Dubijos mokyklos, kurioje kuriasi Antano Sireikos krepšinio akademija – šiukšlių krūvos.

KELIAS: Pastato niokotojai patenka į buvusios Akušerijos ir ginekologijos klinikos pastato vidų išdaužę langus.

LANGAI: Buvusios Akušerijos ir ginekologijos klinikos vaistinės langai išdaužyti visi.

ĮĖJIMAS: Buvusios Gytarių mokyklos durys buvo išdaužytos. Tai liudija medžio plokštėmis užkaltos kiaurymės.

LIKIMAS: Šiaulių savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo Gyčio Skurkio teigimu, kai kuriuos pastatus gali tekti griauti.