Neprižiūrimų sklypų savininkams – didesni mokesčiai ir baudos

Šiaulių sav. nuotr.
Už tokius neprižiūrėtus privačius sklypus gali tekti mokėti keturis kartus didesnius žemės mokesčius.
Šiaulių miesto savivaldybė sudarė neprižiūrimų privačių arba nuomojamų iš valstybės sklypų sąrašus. Civilinės tvarkos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas Linas Gadliauskas spaudos konferencijoje informavo, kad skyriaus specialistai kartu su Medelyno ir Rėkyvos seniūnijų atstovais į neprižiūrimų sklypų sąrašą įtraukė 287 privačios nuosavybės teise valdomus žemės sklypus ir 20 iš valstybės nuomojamų sklypų. Apie kai kuriuos iš jų informavo gyventojai.

L. Gadliauskas pastebėjo, kad netvarkomų ir nenaudojamų sklypų mieste daugėja. 2020 metais buvo nustatyti 253, o 2019 – 137 tokie privatūs sklypai. O nuomojamų iš valstybės netvarkomų – tik po vieną.

Vedėjas pastebėjo, kad pagal mieste galiojančias Tvarkymo ir švaros taisykles, žolė sklypuose pirmą kartą turi būti nušienauta iki gegužės 31 dienos. Neprižiūrimais įvardijami tie sklypai, kuriuose nešienaujama, užaugę krūmynai, kaupiamos šiukšlės, įvairūs daiktai ir panašiai.

Visiems į „juodąjį“ sąrašą patekusių sklypų savininkams bus išsiųsti raginimai iki liepos 6 dienos savo teritorijas sutvarkyti ir apie tai pranešti Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriui. L. Gadliauskas pastebėjo, kad yra dalis savininkų, kurie deklaravo savo išvykimą gyventi į kitas šalis, tačiau savo adreso nėra nurodę. Pagal teisės aktus tokiems asmenims siųstina informacija skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje, ir nuo tokios informacijos paskelbimo dienos laikoma, kad žemės sklypo savininkui, nuomininkui ar naudotojui tinkamai įteikta nurodyta informacija.

Po liepos 6 dienos Savivaldybės atstovai vėl patikrins sklypus ir tuos, kurie bus sutvarkyti, iš sąrašo išbrauks. Na, o tų savininkų, kurie neišgirs raginimų susitvarkyti, laukia nuo 1 iki 4 procentų išaugęs žemės arba žemės nuomos mokestis. Jų duomenys bus perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Be to, gali būti taikomos ir administracinio poveikio priemonės – nuo įspėjimo iki 140 eurų bauda, o už pakartotinį veiksmą nuo 140 iki 600 eurų bauda.

Skyriaus vedėjas, remdamasis kelerių metų patirtimi, pastebėjo, kad paprastai didžioji dalis sklypų po gautų raginimų yra sutvarkomi. Sąraše jų lieka apie 10 procentų. L. Gadliauskas pastebėjo, kad apie 15 sklypų į „juodąjį“ sąrašą patenka kasmet. Jie moka didelį žemės mokestį, tačiau nesitvarko.

Neprižiūrimų sklypų kontrolę Savivaldybė suaktyvino pastaruosius trejus metus.

Dalis Savivaldybės prižiūrimų teritorijų iki gegužės 31 taip pat nebuvo nušienautos, tačiau L. Gadliauskas aiškino, kad jo vadovaujamas skyrius Savivaldybės valdomų teritorijų nekontroliuoja.