Nepriklausomybės kovoms atminti keliaus į naktinį žygį

Nepriklausomybės kovoms atminti keliaus į naktinį žygį

Nepriklausomybės kovoms atminti keliaus į naktinį žygį

Spalio 11 dieną renginių ciklu Radviliškio rajone bus paminėtas pergalės prieš bermontininkus 95-metis. Šiaulių turizmo informacijos centre renginio organizatoriai pristatė programą, kurios akcentai – naktinis pėsčiųjų žygis ir mūšio prie Radviliškio rekonstrukcija.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Trūksta dėmesio ir žinių

Viena žymiausių Lietuvos kariuomenės pergalių XX amžiuje – pergalė prieš bermontininkus prie Radviliškio – buvo pasiekta 1919 metų lapkričio 21–22 dienomis.

Žygio „Pergalių ir kovų keliais“ ir mūšio rekonstrukcijos organizatoriai – Nerijus Kundrotas ir Alvydas Tamošiūnas.

Spalio 11 dieną Radviliškio miesto kultūros centro mažojoje salėje vyks seminaras „Radviliškio duoklė Lietuvai“. Lektorius – istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Algis Kasperavičius. Už žuvusius savanorius Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios.

16 valandą prasidės apie valandą truksianti mūšio rekonstrukcija prie istorinio Radviliškio vėjo malūno. Pasak A. Tamošiūno, kautynes atkurs karo istorijos klubų nariai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos. Rekonstrukciją komentuos karo istorikas profesorius Valdas Rakutis.

Mūšio rekonstrukcija pirmą kartą vyko minint pergalės 90-metį.

Pasak A. Tamošiūno, Nepriklausomybės kovoms Lietuvoje skiriama per mažai dėmesio. Rekonstruojamos viduramžių, Napoleono, partizaninės kautynės, bet Nepriklausomybės kovų rekonstrukcijos vyksta tik Radviliškyje. Ypač žinių trūksta moksleiviams: paskelbus piešinių konkursą Nepriklausomybės kovų tema, moksleiviai piešė viduramžių karius.

A. Tamošiūnas sako, kad šių metų renginys yra įžanga į mūšio prie Radviliškio 100-metį: „Tai – ne tik Radviliškio pergalė, bermontininkai buvo įsitvirtinę visoje Šiaurės Lietuvoje. Kovų paveikslas yra nutapytas mūsų senelių, prosenelių krauju. Turime pasirinkti, kaip su šiuo paveikslu elgsimės: įdėsime į rėmelius ir pakabinsime ar padėsime į palėpę.“

Žygeiviams – trys trasos

Naktinis pėsčiųjų žygis „Pergalių ir kovų keliais“ vyks ketvirtą kartą. Jau dabar dalyviai gali registruotis internetu. Spalio 11-ąją, žygio dieną, nuo 10 valandos registracija prasidės Radviliškio kultūros centre.

Žygeivių eisena, vykstant koncertui, nuo istorinio Radviliškio vėjo malūno pajudės 17 valandą. Ankstesniais metais žygeiviai startuodavo Baisogaloje, o finišuodavo Radviliškyje. Jubiliejiniais metais organizatoriai maršrutą apvertė.

Dar viena šių metų naujovė – 26 kilometrų trasa nuo Radviliškio iki Mėnaičių. Labiau patyrę žygeiviai galės įveikti tradicinius 50 ar 100 kilometrų. Planuojantys įveikti ilgąsias distancijas gali iš anksto užsisakyti žygio medalius, kurių kaina – 70–85 litai. Įveikusieji 26 kilometrus, gaus žygio diplomus.

Žygio maršrutas driekiasi net tik Nepriklausomybės kovų ir karių žūties vietomis, bet aplankomi ir 1949 metų Lietuvos Laisvės Kovos sąjūdžio suvažiavimo bunkeris ir sodybos.

Pirmuosius kilometrus link Daugėlaičių visi dalyviai pradės kartu. 26 kilometrų dalyviai finišuos prie partizanų bunkerio Mėnaičiuose. 50 kilometrų trasos dalyviai nuo Mėnaičių keliaus pro Balandiškes, Grinkiškį, distanciją baigs Baisogaloje. „Šimtiniai“ nuo Daugėlaičių nusuks link Kutiškių, Šniūraičių, Aukštelkų, Karčemų, grįžę į Daugėlaičius, tęs kelionę iki Baisogalos.

Žygyje jaunesniems nei 16 metų asmenims reikia suaugusiųjų palydos. Privaloma turėti žibintą, atšvaitus, šviesą atspindinčią liemenę.

Pasak N. Kundroto, svarbiausia žygiui pasirengti morališkai – tada sunkumų nebus. A. Tamošiūno teigimu, kova su savimi prasideda nuėjus 30–40 kilometrų.

Nuo 2011 metų organizuojamas naktinis žygis yra tapęs vienu iš įskaitinių Lietuvos pėsčiųjų žygių asociacijos renginių.

Per trejus metus žygyje dalyvavo apie 2500 žygeivių. Vyriausio dalyvio amžius – 74 metai, jauniausio – vos keli mėnesiai: mažylis maršrutą įveikė su tėveliais keliaudamas vežimėlyje.

Jono TAMULIO nuotr.

ENTUZIASTAI: Žygio „Pergalių ir kovų keliais“ ir mūšio rekonstrukcijos organizatoriai Nerijus Kundrotas (dešinėje) ir Alvydas Tamošiūnas ne vienerius metus populiarina Nepriklausomybės kovų istoriją.