
Naujausios
Nepanaudota milijonas eurų. Tai Šiauliams – smulkmė?
Šiaulių miesto savivaldybėje praėjusių metų pabaigoje kilo skandalas, kai apie 200 tūkstančių eurų iš Valstybės investicijų programos buvo nepanaudoti Juliaus Janonio gimnazijai remontuoti. Miesto meras Artūras Visockas greitai rado kaltą – jam neparankų administracijos direktoriaus pavaduotoją Marijų Veličką, kuriam miesto Taryba tada pavedė eiti direktoriaus pareigas. Meras pareiškė, kad tokia suma labai reikšminga miestui ir nušalino M. Veličką nuo pareigų. Neseniai paaiškėjo, kad per šios valdžios kadenciją tokių nepanaudotų pinigų susidarė apvali suma – beveik milijonas eurų. Tačiau dėl to niekas nei kaltų ieškojo, nei tikrino, nei nušalino.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Pinigų atsisakė
Valstybinės investicijų programos (VIP) ir valstybinės Kelių priežiūros ir plėtros programos (KKP) lėšos yra skiriamos einamųjų metų laikotarpiui, o jų nespėjus panaudoti, privalu grąžinti į valstybės biudžetą.
Urbanistikos ir miesto plėtros departamento direktoriaus Virgilijus Statkaus paklausta, kiek tokių nepadarytų darbų.
Informuota, kad 2015-2016 metais Savivaldybė pati atsisakė VIP skirtų lėšų koncertinei įstaigai „Saulė“ rekonstruoti ir priestatui statyti. Pirmaisiais metais buvo skirta beveik 58 tūkstančiai eurų, antraisiais – 180 tūkstančių.
Departamento direktorius paaiškino, kad parengto techninio projekto sąmatinė vertė apie 2,8 milijono eurų, todėl VIP projekto įgyvendinimui skirtos sumos per mažos įgyvendinti bent vieną iš techninio projekto dalių.
Kultūros ministerijos buvo paprašyta lėšas perkelti į 2017 metus bei rasti galimybę skirti visą reikiamą finansavimą per ateinančius metus su sąlyga, kad Savivaldybė prisidės trečdaliu reikalingų pinigų. Tačiau Kultūros ministerija pernai „Saulei“ pinigų nebeskyrė.
"Buksuoja" mokyklų remontas
Daugiausiai su valstybės skirtais pinigais Savivaldybė klimpsta remontuodama mokyklas.
2016 metais beveik už 24 tūkstančius eurų neatlikta darbų, remontuojant Stasio Šalkauskio gimnazijos pastatą. Paaiškinta, kad lėšos nepanaudotos ir darbai neatlikti dėl rangovo kaltės.
Pasirodo, praėjusių metų pabaigoje plačiai nuskambėjusi istorija dėl Juliaus Janonio gimnazijos pastato remontui skirtų, bet prarastų lėšų nebuvo nauja.
Panaši situacija Savivaldybę jau buvo ištikusi dar 2017 metais, remontuojant Medelyno progimnazijos pastatą. Tuomet liko nepanaudota 251,2 tūkstančio eurų.
„Lėšos nepanaudotos dėl užtrukusių pirkimo procedūrų, sutartis pasirašyta tik su 3-ču viešojo pirkimo eilėje esančiu rangovu. Dėl rangovo vėlavimo darbai buvo baigti 2018 metais“, – komentavo V. Statkus.
Skirtumas tik toks, kad šie projektai buvo tęstiniai, todėl pinigų iš VIP jiems skirdavo metai iš metų, tad buvo galimybė kitais metais gauti lėšų tam pačiam objektui.
2017 metais Šiaulių sporto vidurinės mokyklos (dabar Sporto gimnazijos) pastatui remontuoti iš VIP buvo atriekta 80 tūkstančių su sąlyga, kad Savivaldybė pridės ne mažiau kaip 30 procentų išlaidų sumos.
VIP lėšos Savivaldybę pasiekė rugpjūčio mėnesį, o rangos konkursą teko vykdyti net tris kartus, kol buvo parinktas darbų rangovas.
Sutartis su juo sudaryta tik lapkričio 10 dieną, todėl dalis darbų liko neatlikti, o lėšos nepanaudotos.
Darbai buvo baigti kitais metais ir finansuoti iš VIP ir Savivaldybės biudžeto.
Gimnazijos remontas – politinėje mėsmalėje
Apie praėjusiais metais nepanaudotus 252 tūkstančius eurų Juliaus Janonio gimnazijos pastato remontui jau rašyta ne kartą. 58 tūkstančiai eurų buvo sutaupyti, atlikus viešojo pirkimo procedūras. Paprastai, tokiu būdu sutaupius pinigų, Savivaldybė skelbdavo konkursus ir iš jų atlikdavo papildomų remonto darbų. Šiuo atveju taip nebuvo padaryta.
Dar apie 194 tūkstančiai eurų buvo nespėta panaudoti dėl užtrukusių rangos darbų pirkimo procedūrų. Konkurso pirmos ir antros vietos laimėtojai ketinimų remontuoti gimnaziją atsisakė, tad rangos sutartis pasirašyta tik su trečiu pirkimo eilėje esančiu rangovu, kuris nepajėgė laiku atlikti darbų.
Šįmet gimnazijos fasadą žadama renovuoti jau už miesto biudžeto lėšas, kadangi 2018 metais buvo skirta paskutinė VIP lėšų suma, skirta šiam objektui.
Artėjant Savivaldos rinkimams, šis lėšų neįsisavinimo faktas be triukšmo nepraslydo.
Gruodį miesto Taryba atleido iš pareigų administracijos direktorių Antaną Bartulį ir jo pareigas eiti pavedė pavaduotojui M. Veličkai. Tačiau po dienos meras A. Visockas apkaltino jį nesuvaldžius gimnazijos remonto ir padarius žalą miestui.
Pradėtas tarnybinis patikrinimas, o M. Velička nušalintas nuo pareigų. Merui to nepakako: jis tarnybinį patikrinimą sustabdė ir kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).
Gatvėms remontuoti pinigų per daug?
Nebuvo nei tarnybinių patikrinimų, nei STT pagalbos neprireikė, kai 2017 metais liko nepanaudota beveik 190 tūkstančių eurų, gautų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPP). Tais metais Šiauliams iš KPP buvo skirta beveik 2,7 milijono eurų.
Už beveik 98 tūkstančius eurų liko nepadarytų Tilžės gatvės kapitalinio remonto darbų, o iš Bačiūnų gatvės rekonstrukcijos projektui skirtų 54,5 tūkstančio nepanaudota ... nė euro.
Didysis Šiaulių skaudulys – žvyruotos gatvės, kurioms asfaltuoti nuolat trūksta pinigų.
Tačiau 2017 metais Savivaldybė šiems darbams lėšų iš KPP gavo galbūt per daug. Žvyruotoms gatvėms asfaltuoti nepanaudoti 35,26 tūkstančio eurų.
„Darbai liko neatlikti dėl laiku neparengtų projektų, užsitęsusių rangos konkursų. Pavyzdžiui, dviejų gatvių rangos darbų pirkimai buvo skelbti du kartus, pasiūlymų nebuvo gauta, po vieno rangos darbų pirkimo pasirašyta sutartis neįsigaliojo, tai yra rangovas nepateikė sutarties garanto ir kitos priežastys“, – aiškino departamento vadovas V. Statkus.
Savivaldybės atstovai tikina, kad visi išvardinti darbai – patvirtinti miesto strateginiame plane, yra tęstiniai ir buvo vykdomi 2018 metais. Tačiau dalis jų jau finansuota Savivaldybės biudžeto lėšomis. Kokia dalis, nesukonkretinama.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybė per šią kadenciją paleido vėjais beveik milijoną eurų, už kuriuos galėjo remontuoti gatves ir mokyklas.
Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento direktorius Virgilijus Statkus paaiškino, kad dalis remonto darbų liko neatlikti dėl vėlavusių projektų, nepavykusių viešųjų pirkimų ar silpnų rangovų.
Ne vien Juliaus Janonio gimnazijos remontui gautų lėšų dalis buvo grąžinta valstybei.