Nemokamas gydymas traukiasi

Nemokamas gydymas traukiasi

Nemokamas gydymas traukiasi

Gydymo įstaigose pacientai dažnai nebežino, už ką ir kiek reikia mokėti. Medikai tikina, kad mokėti reikia tik už paciento pageidavimus, tačiau turi pripažinti, kad nemokamo gydymo mažėja.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Mokėk — gydys

Į redakciją skambinusi Šiaulių rajono gyventoja piktinosi reikalavimais susimokėti už paskirtą gydymą bei medikamentų naudojimą: paguldyta į ligoninę dėl skausmingo pūlinio ji turėjo tuštinti piniginę, nors socialinio draudimo mokesčius moka daugelį metų.

„Išoperuotas pūlinys. Paskirtas vienas perrišimas. Perrišo. Vieną kartą. Ir paliko savaitgalį be priežiūros. Nori, kad prižiūrėtų, kišk sesutėms į kišenes pinigų, nori, kad paskirtų gydymą, kišk daktarui į kišenę, o kai paskirs vaistų, bėk į vaistinę su ne viena šimtine“, — guodėsi ligonė.

Prisipažino, kad kyšio duoti gydytojams neturėjo iš ko, pinigų vos užteko išrašytiems vaistams įsigyti. Suskaičiavo, kad tvarsčiams perrišimui, penicilinui bei papildomiems vaistams išleido per 100 litų.

„Seselė pati man sakė, kad gydytojas specialiai man paskyrė tokių brangių vaistų, kad nedaviau jam kyšio. O kai aš bandžiau aiškintis, kodėl turiu mokėti, mane išvadino isterike“, — guodėsi moteris.

Kaip sako — taip daro

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad į jų Kontrolės skyrių pacientai su skundais dėl nepagrįsto gydymo apmokėjimo kreipiasi gana dažnai.

„Gal ir būtų daugiau skundų, jei žmonės daugiau žinotų, o dabar kaip pasako gydytojas, taip ir daro. Tokios problemos yra, prašoma susimokėti nepagrįstai. Dažniau tai būna ligoninėse. Yra keli pagrindiniai dalykai, kuriuos žmonės turi žinoti: gydymo įstaigoje gerai matomoje vietoje turi būti sutarties su ligonių kasa kopija, mokamų paslaugų įkainiai. Jei prašoma susimokėti už tai, ko nėra sąraše — tai yra nelegalu“, — aiškino P. Nainys, pridūręs, kad išaiškinus tokį pažeidimą gydymo įstaiga pacientui turi grąžinti pinigus, tačiau pacientai privalo išsaugoti vaistų pirkimo čekius.

Pasak direktoriaus pavaduotojo, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, pacientas sumoka už hormoninį tyrimą, akupunktūrą bei manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti civilinį ginklą, gauti vairuotojų ir aviatorių mėgėjų pažymėjimą, už papildomą individualią ligonio priežiūrą ir slaugą, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą bei implantavimą ir keletą kitų paslaugų.

„Tikrai nekiltų įvairių nesusipratimų, jeigu gydymo įstaigose visų teisėtai papildomai apmokamų paslaugų kainos būtų pacientams gerai matomose vietose. Pacientus gydymo pradžioje reikia įspėti apie visas mokamas paslaugas ir patarnavimus, kad jis turėtų galimybę apsispręsti, ar už juos norėtų mokėti“, — kalbėjo specialistas.

Įteisinti mokėjimai

P. Nainys aiškina, kad gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, tvarka nepasikeitė: apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims, gavusiems šeimos gydytojo siuntimą, daugeliu atvejų pirminės ambulatorinės, stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos teikiami nemokamai.

„Išgirdę siūlymą susimokėti, turėtumėte paprašyti įrodyti, kodėl prašoma atsilyginti už suteiktą paslaugą. Jeigu atsakymo nepavyksta gauti, Teritorinės ligonių kasos pacientams tikrai padės aiškinantis, ar būtina konkrečiu atveju mokėti“, — sakė P. Nainys.

Įteisinti mokėjimo atvejai yra tik keli. Numatyta, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai, savo iniciatyva pasirenkantys brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, patys sumoka šių paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą. Bet jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys.

„Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jei pacientas pageidauja brangesnių vaistų ar medikamentų, reikėtų susimokėti ne visą sumą, o tik sumų tarp paskirto ir norimo, skirtumą. Tai galioja ne tik vaistams, bet ir odontologijai ar sąnarių protezams“, — tvirtino direktoriaus pavaduotojas.

Kainyną privaloma parodyti

Prie Šiaulių apskrities ligoninės kasų apsuktas ne vienas ratas, įkainių nematyti. Vienoje kasoje paklausus, kur galima būtų pamatyti įkainius, buvo pasiūlyta kreiptis į kitą kasą. Ant kitos kasos langelio buvo parašyta, kad kreiptis su klausimais reikėtų į pirmąją.

Regina Ulkštinienė, laikinai einanti medicinos direktorės pareigas, patikino, kad įkainiai privalo būti viešai iškabinti, o pacientai, jei neturi pinigų, gydomi būtiniausiais nemokamais medikamentais. Tačiau jei pacientas pageidauja geresnių vaistų, turi sumokėti skirtumą.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius „Šiaulių kraštą“ teigė, kad kainyno dalis yra pakabinta prie 221 kabineto, šeimos gydytojai kainynus turi savo kabinetuose.

„Ant sienos keliolikos lapų su kainomis neiškabinsi. Pacientui gydytojas privalo pasakyti, kiek ir už ką šis mokės, parodyti patvirtintą kainyną. Išduodamas čekis“, — pasakojo direktorius.

Įstaigos vadovas sako, kad socialiai nedraustiems pacientams nemokamai teikiama tik būtinoji pagalba: siūlų išėmimas, skiepai, pūlinių atvėrimas, skausmo malšinimas, žaizdų tvarstymas ir kita. O supūliavusią nubrozdintą blauzdos žaizdą apžiūrėjęs ir sutvarstęs chirurgas ir nedraustam pacientui išrašys beveik 50 litų sąskaitą.

„Gydymo įstaigose, o dažniausiai privačiose, daug neleistinų dalykų vyksta. Pavyzdžiui, teko girdėti, kad imama apie 30 litų už echoskopiją, kai Ligonių kasos už šią paslaugą įstaigai perveda apie 45 litus. Niekas nekontroliuoja, o žmonės nežino ir moka“, — sakė P. Andruškevičius.

KASA: Už paslaugas, tyrimus ar medikamentus pacientus susimokėti prašoma gydymo įstaigos kasoje, prie kurios nėra iškabinta ministro patvirtintų įkainių.

 

MOKESTIS: „Pacientas turi žinoti, kodėl prašoma mokėti už paslaugą. Jei prašoma susimokėti už tai, ko nėra patvirtintame sąraše — tai yra nelegalu“, — sakė Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys.

KAINOS: Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo dalis — kainos už paslaugas nedraustiems pacientams.

mokama medicina_10

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SITUACIJA: Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius sakė, kad gydymo įstaigose yra daug savivalės: niekas nekontroliuoja, o žmonės moka, nors gali ir nemokėti.

Redakcijos archyvo nuotr.