Ne­le­ga­li šar­vo­ji­mo sa­lė – klebono \"Jaguaro\" šešėlyje

Ne­le­ga­li šar­vo­ji­mo sa­lė – klebono \"Jaguaro\" šešėlyje

Nelegali šarvojimo salė – klebono "Jaguaro" šešėlyje

Kelmės rajono Tytuvėnų šarvojimo salė trečius metus veikia bažnyčios pašonėje ir valdžios panosėje be higienos paso. Salėje šarvojami palaikai, nors leidimo verstis tokia veikla ir gauti už ją pinigų neturi. Negana to, salę slegia šimtatūkstantinės skolos už remonto darbus. Pinigų jai remontuoti skyrė ir Kelmės rajono savivaldybė – 80 tūkstančių litų.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kur ta salė?

Tytuvėnų miestelio šarvojimo namų istoriją paviešino skaitytojo skambutis į „Šiaulių krašto“ redakciją. Skambinę šiauliečiai piktinosi, kad, norėdami atsisveikinti su Tytuvėnuose pašarvotu artimuoju, niekaip negalėjo rasti, kur įrengta šarvojimo salė. Teko klausinėti miestelio gyventojų. Net ir privažiavę nurodytą pastatą, nerado jokios iškabos.

„Šiaulių kraštui“ taip pat teko paklaidžioti aplink Tytuvėnų vienuolyno ansamblį, kad rastume šarvojimo salę. Tytuvėniškiai svarstė: iškabos nėra, nes nėra jokio leidimo verstis šia veikla? Kiti stebėjosi, kad bendruomenės ir Savivaldybės remta ir teberemiama šarvojimo salė atiduota vienai verslininkei be jokio konkurso. Bet tytuvėniškiai pripažino, kad šarvojimo patalpos jiems yra būtinos.

„Šiaulių kraštas“ rašė ("Priešrinkiminiai politikai suvedžiojo bendruomenę“, 2014 10 22, Regina Musneckienė), kad Kelmės rajono savivaldybė vietos bendruomenei yra skyrusi 50 tūkstančių litų patalpoms įrengti, 15 tūkstančių litų – projektui parengti ir pastatą pritaikyti šarvojimo salei, dar 15 tūkstančių litų – bendruomenei už statybos darbus.

Tytuvėnų bendruomenės žmonės paaukojo šarvojimo salei 30 tūkstančių litų. Salė yra Tytuvėnų bažnyčios nuosavybė, tačiau patalpos dešimčiai metų išnuomotos bendruomenei. Bendruomenė jas pagal panaudos sutartį perdavė Vilijos Vozbinienės įmonei.

Už patalpų remontą bendruomenė liko skolinga statybininkams apie 170 tūkstančių litų.

Leidimo nėra

Tytuvėnuose pamatėme laidotuvių procesiją, išsukusią iš atokios gatvelės šalia vienuolyno ansamblio. Katafalką vairavo pati verslininkė V. Vozbinienė.

Šarvojimo namuose, kitoje salėje, buvo atsisveikinama su kitu velioniu: per dieną – dvejos laidotuvės.

Baigiantis laidotuvėms prie kapinių vartų susitikome laidojimo paslaugas teikiančią verslininkę V. Vozbinienę ir Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios kleboną Rimantą Žaromskį.

– Kodėl nėra iškabos prie šarvojimo salės? – paklausėme verslininkės V. Vozbinienės.

– Nebūtina! – už verslininkę suskuba atsakyti klebonas R. Žaromskis.

– Ar laimėjote konkursą, kad galėtumėte teikti šarvojimo paslaugas? Juk šarvojimo salei nemažai pinigų skyrė ir rajono Savivaldybė, – vėl paklausėme verslininkės V. Vozbinienės.

Atsako klebonas:

– Čia buvo kaip ir susitarimas, kad bendruomenės atstovas teikia tokias paslaugas. Mes nesame tokie turtingi, kad atvažiavę kiti biznio žmonės čia mūsų žmones plėštų. Pas mus visos laidotuvės yra 250 litų, o kituose miestuose – viena para 250 litų! Šitie žmonės ir anksčiau teikė tokias paslaugas.

– Ar turite leidimą – higienos pasą – teikti šarvojimo paslaugas bendruomenės šarvojimo namuose? – dar klausėme verslininkės V. Vozbinienės.

Vėl atsako klebonas R. Žaromskis:

– Kuriuos leidimus? Tos patalpos tam yra skirtos! O kur mes neatitinkam higienos normų?

– Neturim leidimo, higienos normų... – nuleidžia akis verslininkė.

– Kodėl neturite leidimo, o teikiate tokias paslaugas?

Atsako klebonas:

– Dievulio klauskite, kodėl jis be leidimo šaukia į amžinybę!

– Painiojate Dievą su verslu?

– Čia nėra jokio verslo! 250 litų už laidotuves! 50 litų skolos Račkauskui ("Račkausko AGROTECH“ remontavo patalpas – red. past.) likvidavimui nuo kiekvienų laidotuvių.

– Likusieji pinigai lieka verslininkei?

– Tegul lieka! – karščiavosi klebonas R. Žaromskis. – Per metus pašarvojome gal kokius 40 žmonių. 8000 litų! Kas apšildo? Malkos, galvojate, iš dangaus krenta? Valyti reikia! Vandeniu, elektra naudojasi?! Aš malkoms per metus išleidau 6000 litų.

– Jūs sau galite leisti ir apynauju „Jaguar“ markės automobiliu važinėti...

– Aš nesidomiu, kuo jūs važinėjate! Važinėkitės nors ir su „Ferrari“! – „žaibavo“ klebonas.

Higienos pasas būtinas

Tytuvėnų bendruomenės pirmininkės Irmos Ridikienės taip pat norėjome pasiteirauti, kodėl šarvojimo patalpos, priklausančios bendruomenei, neturi higienos paso.

„Ten nereikia higienos leidimo!“ – neatsisukdama nubėgo koridoriumi I. Ridikienė.

„Higienos paso šarvojimo patalpoms reikia, jeigu subjektas užsiima komercine veikla. Jeigu pinigai už paslaugą imami, higienos pasas yra būtinas. Be higienos paso šarvojimo salė negali veikti“, – tvirtino Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Pocius.

Jis pripažino, kad pasitaiko atvejų, jog teikiantys šarvojimo paslaugą tvirtina, kad pinigų už šarvojimą neima, todėl vengia išsiimti higienos pasą, leidžiantį verstis šarvojimo, laidojimo paslauga.

Higienos pasas, pasak R. Pociaus, yra leidimas verstis šarvojimo, laidojimo paslaugomis patalpoje, kuri atitinka higienos reikalavimus: vėdinimą, šildymą, tam tikrą kvadratūrą ir kita.

Vengiama mokesčių?

„Dažniausiai be higienos pasų paslaugas teikia bendruomenės arba bažnyčios šarvojimo salės. Jie tą atlygį už paslaugą pavadina auka. Tai yra labai didelė Lietuvos laidojimo paslaugų problema“, – sakė R. Pocius.

Kodėl vengiama įsigyti higienos pasus?

„Be abejo, vengiama mokesčių. Kai šarvojimo salei yra gaunamas higienos pasas, laikoma, kad įmonė yra legali. Kai įmonė legalizuojama, tada jau prasideda kiti dalykai – skaičiuojami skaidrūs mokesčiai, žmonės yra garantuoti, kad patalpos atitinka reikalavimus, paskirtį“, – sakė R. Pocius.

Higienos pasus išduoda visuomenės sveikatos centrai. Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas Kameneckas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad higienos pasas yra būtinas patalpoms, kuriose šarvojami palaikai ne vieną kartą, kaip, pavyzdžiui, velionio namuose.

„Higienos pasų neturi tik nelegalios šarvojimo salės. Jose paprastai nėra poilsio kambarių, kondicionierių. Kondicionieriai būtini“, – teigė K. Kameneckas.

Centro specialistai, sužinoję apie tokias nelegalias šarvojimo vietas, eina patikrinti, ir skiria baudas. Viename apskrities rajono miestelyje neseniai vieni šarvojimo namai net bylinėjosi su centru dėl administracinių baudų už nelegalų šarvojimo verslą, tačiau higienos pasą įsigijo.

***

Nesibaigiančios istorijos

Šarvojimo patalpos Tytuvėnuose yra įrengtos senojoje klebonijoje, kuri yra kultūros paveldo objektas, priklausantis Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansambliui.

„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė apie Tytuvėnų bažnyčią ir vienuolyno ansamblį persekiojančias bėdas. 2012 metų sausio 26-osios ankstų rytą ansamblyje kilo gaisras. Sudegė vienuolyne buvęs muziejus: gaisre pražuvo labai vertingi meno ir religinių apeigų kūriniai, kurių materialinė vertė siekė kelis milijonus litų, o moralinė ir istorinė vertė yra neįkainojama.

Į Tytuvėnų vienuolyne įkurtą muziejų buvo suvežti vertingiausi kulto ir meno reikmenys, priklausantys Šiaulių vyskupijos bažnyčioms. Didžiulis gaisras nuniokojo ne tik vienuolyną, bet ir bažnyčios stogą. Nuostolių padaryta už milijonus litų.

Skandalas kilo ir tada, kai bažnyčios ir vienuolyno ansamblis su visomis tvoromis buvo perduotas administruoti viešajai įstaigai Tytuvėnų piligrimų centrui, kuris yra išlaikomas iš Savivaldybės biudžeto.

Skandalas kilo ir dėl šarvojimo salės remonto. Rašėme, kad Šiaulių apygardos teismas UAB „Račkausko AGROTECH“ už darbus, atliktus bažnyčiai priklausančiame pastate įrengiant šarvojimo patalpas, iš visuomeninės organizacijos priteisė 170 tūkstančių litų. Šarvojimo patalpų remontas kainavo 266 tūkstančius litų.

Suremontuotos 151 kvadratinio metro ploto patalpos už tokią sumą sukėlė kalbų, jog rangos darbų kaina labai užaukštinta. Tytuvėniškiai tikėjosi, jog už tokią sumą buvo galima bent kiek sutvarkyti ir pastato išorę. Parašą ant remonto darbų sutarties padėjo Tytuvėnų bendruomenės pirmininkė Irma Ridikienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„GYNĖJAS": Į klausimus verslininkei Vilijai Vozbinienei karštai atsakinėjo klebonas Rimantas Žaromskis, nes būtent bažnyčiai nuosavybės teise priklausančiose patalpose vykdoma nelegalizuota veikla.

ŠARVOJIMAS: Tytuvėnų šarvojimo patalpos. Jokios iškabos, kad čia šarvojama, nėra.

LEIDIMAS: Verslininkė Vilija Vozbinienė užsiima laidojimo paslaugomis, tačiau legalizuoti šarvojimo salės taip ir nesusiruošė.

BAIMĖ: Tytuvėnų bendruomenės pirmininkė Irma Ridikienė pabėgo nuo klausimų apie bendruomenės išnuomotas patalpas šarvojimo salei.