Naujo mero „pavaduotojo“ komandiruotė prasilenkė su įstatymu

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių merą tarptautiniame merų susitikime „pavadavęs“ Tarybos narys Saulius Stasiūnas greičiausiai tarptautiniuose susitikimuose nutylėjo, kad yra įtariamasis ikiteisminiame tyrime.

Balandžio 11-ą dieną Dančeni mieste, netoli Moldovos Respublikos sostinės Kišiniovo, vyko tarptautinis merų susitikimas (International Mayors Summit – IMS). Šiaulių miesto savivaldybės tinklalapyje skelbiama, kad šį tarptautinį merų susitikimą organizuoja Ukrainoje ir Moldovoje veikiantis investicinis fondas Western NIS Enterprise Fund. Tokie susitikimai vyksta nuo 2016 metų kas dvejus metus Ukrainos miestų merų iniciatyva. Susitikime tiesiogiai ir vaizdo konferencija dalyvavo šešiolikos šalių – JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Ukrainos, Moldovos ir kitų – miestų merai, jų pavaduotojai, tarybų nariai bei įvairias miestų vystymosi programas bei projektus vykdantys specialistai.

Nei Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, nei vicemeras Justinas Švėgžda tarptautiniame merų susitikime nedalyvavo. Nei nuotoliu, nei fiziškai. Savivaldybės viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis atsiuntė paaiškinimą, kad abu miesto vadovai buvo labai užsiėmę – dalyvavo Šiaulių oro uoste vykusiame „Runway Run'24“ bėgime. Tačiau meras rado „pavaduotoją“ – į Moldovą pasiuntė Tarybos narį Saulių Stasiūną. Lojalus mero postų socialiniuose tinkluose komentavimas politikui davė vaisių – Tarybos narys buvo pamalonintas užsienio komandiruote.

Naktį prieš merų susitikimą Ukraina buvo atakuota raketomis, pažeista arba sunaikinta svarbi civilinė valstybės infrastruktūra. Šiaulių miesto partnerio Chmelnickio meras Oleksandr Symchyshyn liko dirbti mieste, tačiau sugebėjo pasiekti merų susitikimą nuotoliniu būdu.

Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje yra išaiškinimas, kuriame teigiama, kad pagal galiojantį Vietos savivaldos įstatymą Savivaldybės taryba yra atstovaujamoji institucija, o meras – vykdomoji, ir įstatymu šios dvi institucijos viena nuo kitos atskirtos, jos negali kištis viena į kitos veiklą, todėl sprendimą dėl Tarybos narių komandiruočių turi priimti savivaldybės Taryba, o ne meras. Tik ne Šiauliuose, kur galioja „kitoks“ Vietos savivaldos įstatymas.

Pasiteiravus, kodėl dėl S. Stasiūno komandiruotės nebuvo Tarybos sprendimo, V. Lebedis perdavė Tarybos ir mero sekretoriato poziciją: „Saulius Stasiūnas buvo siųstas atstovauti Savivaldybę, o ne Tarybą (!). Meras yra Savivaldybės vadovas, todėl pagal Vietos savivaldos įstatymo 3 str. 3 d. bei 27 str. 2 d. 16 p., meras atstovauja pats arba įgalioja kitus asmenis atstovauti Savivaldybei teisme, bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ar užsienio šalių institucijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis.“ Ir nė žodžio apie komandiruotes. Ir nurodytuose straipsniuose apie komandiruotes nekalbama.

Sekretoriatas taip pat nepaaiškino, už kokius nuopelnus iš 31 Tarybos nario vietoje atstovauti „ne Tarybą, o Savivaldybę“ mero įgaliotas buvo būtent S. Stasiūnas. Priminsime, kad šiam politikui prieš porą mėnesių pareikšti įtarimai ikiteisminiame tyrime dėl galimo savivaldybių tarybų narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.

Grįžęs iš komandiruotės Tarybos narys S. Stasiūnas Savivaldybės tinklalapyje viešai patalpino gražų rašinėlį apie renginį, kurį užbaigė pagal geriausias sovietmečio tradicijas: „Dėkoju už Šiaulių miesto mero Artūro Visocko man parodytą pasitikėjimą ir galimybę atstovauti mūsų miestą svarbiame tarptautiniame savivaldos lygio susitikime.“