Naujienos iš COVID fronto: kuo daugiau susiskiepija, tuo daugiau serga?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Visame pasaulyje atsiranda vis daugiau abejonių dėl vadinamųjų skiepų nuo „kovido“ veiksmingumu. Nors daugelyje pasaulio šalių vis intensyvėja protestai prieš elementarių žmogaus teisių pažeidimus (prisidengiant kova su virusu), bet dalies šalių vyriausybės vis tiek, maniakiškai, siekia savo tikslų. Kas tos valstybės?

Graikijoje pirmadienį (sausio 17 dieną) įsigaliojo baudos 60 metų ir vyresniems žmonėms, kurie nėra paskiepyti nuo „koronaviruso“. Visi sulaukę tokio amžiaus mokės po 100 eurų į mėnesį tol, kol susivakcinuos.

Vyriausybė tokią politiką laiko labai sėkmingą. Prieš 6 savaites, kai paskelbė apie šių priemonių taikymą, pasiskiepijo apie 217 tūkstančių vyresnių nei 60 metų žmonių. Tai sudaro apie 90% visos to amžiaus grupės populiacijos. Tačiau dar liko apie 10% žmonių, kurie bus terorizuojami kas mėnesį mokėti po 100 eurų.

Bendras susivakcinavusių Graikijoje skaičius (sausio 15 dienos duomenimis) yra: 2 dozėm – 66,9%, trim – 39,9%.

Panašiu keliu eina ir Italija. Sausio 7 dieną pasirodė įsakas, kad nuo vasario 1 dienos, visi vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės, kurie nebus paskiepyti arba nebus gavę antrosios ar trečiosios dozės, bus baudžiami 100 eurų bauda.

Šios prievartinės priemonės galiojimas numatytas iki birželio 15 dienos ir bus taikomas visiems vyresniems nei 50 metų gyventojams, tiek piliečiams, tiek Italijoje gyvenantiems užsienio šalių gyventojams.

O taip pat, nuo vasario 15 dienos vyresni negu 50 metų asmenys savo darbdaviams privalės pateikti pasiskiepijimą arba persirgimą įrodančius „dokumentus“. Jei to nepadarys, tai dirbti galės tik nuotoliniu būdu.

„Pažeidėjams“ gresia baudos nuo 600 iki 1500 eurų.

Bendras susivakcinavusių Italijoje skaičius (sausio 15 dienos duomenimis) yra: 2 dozėm – 76,1%, trim – 44,7%.

Sausio 12 dieną, Filipinų sostinėje Maniloje (gyvena 12 milijonų žmonių) buvo įvestas sprendimas neleisti neskiepytų asmenų į viešąjį transportą. Žmonės, kurie nori važiuoti autobusais ar traukiniais, turi pateikti skiepų pažymėjimą arba institucijų išduotą pažymą dėl taikomų išimčių.

Tačiau tai tik dalis išprotėjusio Filipinų prezidento Rodrigo Duterte politikos. Sausio pradžioje jis nurodė bendruomenių lyderiams visoje šalyje medžioti, tramdyti ir suimti neskiepytus žmones, jei jie palieka savo namus. „Dabar duodu įsakymą (kaimo) kapitonams ieškoti tų asmenų, kurie nėra paskiepyti, ir tiesiog paprašyti arba įsakyti likti namuose, – per posėdį sakė R. Duterte. – Ir jei atsisako, tada (kaimo) kapitonas, būdamas valdžios atstovas, dabar turi teisę suimti nepaklususį asmenį“.

Prezidento atstovas spaudai Karlo Nogralesas sakė, kad direktyva taikoma visoje šalyje, ir paragino visuomenę paisyti valdžios institucijų, pabrėžęs, kad „šios priemonės, taikomos neskiepytiems, reikalingos siekiant apsaugoti mūsų žmones, nes neskiepytieji kelia pavojų visiems“.

Verta atkreipti dėmesį, jog Filipinuose gyvena 110 milijonų gyventojų ir sausio 13 dienos duomenimis du skiepus yra gavęs tik 49,7% šalies gyventojų (3 dozes tik 4%). Tad prezidentas Duterte paskelbė karą pusei savo šalies tautos.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į Austriją, kuri, bent jau kol kas, bus pirmoji šalis, kurioje vakcinacija taps privaloma. Artėjant šiai datai nėra jokių bandymų atšaukti šį sprendimą. Buvo tik maža korekcija, jog privalomas skiepas nuo kovido bus būtinas sulaukus 18, o ne 14 metų, kaip buvo ankstesnėje redakcijoje.

Šis kontraversiškas įstatymas įsigalios vasario 1 dieną, o nuo kovo vidurio prasidės asmenų tikrinimai, įskaitant ir eismo stabdymą. Tai yra, vaikščios asmenys, kuriems Austrijos piliečiai turės pateikti pasiskiepijimo faktą, jeigu to nebus padarę, bus baudžiami nuo 600 iki 3600 eurų bauda po to, kai jiems bus suteikta paskutinė galimybė pasiskiepyti iki nustatyto termino. Įstatymas bus taikomas visiems Austrijos gyventojams, išskyrus nėščias moteris ir visus, kurie negali būti skiepijami dėl medicininių priežasčių. Visiems pasveikusiems nuo koronaviruso bus suteikta 180 dienų išimtis.

Beje, sausio 20 dieną šis įstatymas dar turi būti tvirtinamas Austrijos parlamente, bet tai laikoma tik formalumu, nes visos partijos, išskyrus „kraštutinės dešinės“ Austrijos Laisvės partija, palaiko šį projektą.

Austrijoje, sausio 15 dienos duomenimis, dviem dozėm buvo paskiepyti 74,6% gyventojų (trim – 45,9%). Na, o šalyje šiandien pratęsė karantiną iki vasario 8 dienos.

Kodėl tos šalys taip užsiciklinusios su vakcinacija – neaišku. Štai labiausiai suskiepytoje pasaulio šalyje – Jungtiniuose Arabų Emyratuose – Sausio 16 dienos duomenimis buvo fiksuoti 3067 susirgimai (savaitinis vidurkis – 2803, auga), nors šalyje vakcinacijos vidurkis (sausio 14 dienos duomenimis): 1 doze – 99%, 2 dozėm – 92,9%, trim dozėm – 39,5%.

Tuo tarpu nenaudėlėje Baltarusijoje užsikrėtimų kovidu skaičius mažėja. Sausio 16 dienos duomenimis fiksuoti 1348 susirgimai (savaitės vidurkis – 1050), šalies vakcinacijos vidurkis (sausio 9 dienos duomenimis): 1 doze – 53,1%, 2 dozėm – 39,6%, 3 dozėm – 2,2%.

Štai tokia ta politika. Beje, verta prisiminti, jog dar praeitų metų rugpjūtį buvo planai, kad vadinamojo „galimybių paso“ reikės ir Lietuvos viešajame transporte, tačiau tos idėjos buvo pamirštos (atidėtos?) po rugpjūčio 10 dienos mitingo. Tad kokią „kovidinę“ politiką turėsime priklausys nuo Lietuvos piliečių veikimo arba neveikimo.