Naujieji metai atšvęsti pagal Mėnulio kalendorių

Naujieji metai atšvęsti pagal Mėnulio kalendorių

Naujieji metai atšvęsti pagal Mėnulio kalendorių

Naktį į sausio 26 dieną Šiauliuose, kaip ir Kinijoje buvo švenčiami Naujieji Jaučio metai pagal Mėnulio kalendorių. Šiauliuose gyvenantis Yan Lin Liu su šeima ir draugais valgė tradicinius šventės koldūnus, kurių keli buvo „paskaninti monetomis.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Švenčiama dvi savaites

Kinų naujųjų metų naktį Yan Lin Liu su šeima ir draugais tradiciškai susėdo prie vakarienės stalo, kurio pagrindinis patiekalas — koldūnai. „Pagal tradiciją į 1— 2 koldūnus įdėjome monetas. Tikima, kas jas valgydamas atras, tam ateinantys metai bus turtingi ir sėkmingi“, — aiškino Yan Lin Liu. Bendroje lėkštėje, iš kurios kiekvienas sėdintis prie stalo sau įsideda koldūnų, būtinai paliekami 2— koldūnai. “Kad rytoj būtų ką valgyti“, — šypsosi kinas.

Koldūnai skanaujami ne tik Naujųjų metų naktį prieš vidurnaktį, kai iššaunami spalvingi fejerverkai. Pirmosios metų dienos rytą stengiamasi kuo anksčiau atsikelti, kad ir 3-ą nakties, ir jų paskanauti. Beje, kaip valgomi, taip ir išverdami ne visi koldūnai, bent keli paliekami atsargai.

Pirmąją Naujųjų metų dieną kinai skuba sveikinti draugų ir kaimynų. Pirmiausia atsiklaupus ant kelių ir nusilenkus pasveikinami vyriausi žmonės namuose. Šie, atsidėkodami jaunuoliams iš sveikinimus, pagal galimybes turi duoti pinigų. Antrą-trečią naujųjų metų dieną sveikinami giminaičiai, o vėliau (kinų naujieji švenčiami net dvi savaites) — kolegos ir kiti pažįstami. Tiesa, priimta, kad sūnus su šeima savo tėvus aplanko ir sveikina prieš Naujuosius, o po Naujųjų važiuojama į žmonos tėvų namus.

Ar keičiatės dovanomis? „Keičiamės, — atsako Yan Lin Liu, — prieš Naujuosius keičiamės dovanėlėmis su savo artimiausiais šeimos nariais, po Naujųjų — su tolimesniais giminaičiais. Ką dovanojame? Kaip ir visame pasaulyje — tai, kuo sugalvojame pamaloninti mylimus žmones“.

Namai tvarkomi ir puošiami

Kadangi kinų kalendorius nesutampa su Grigaliaus, Pavasario šventės data kasmet išpuola vis kitą dieną, tarp sausio 21 ir vasario 20 dienų. Naujieji metai prasideda per jaunatį ir baigiasi pilnatimi.

Pasiruošimas šventei prasideda gruodžio 23-ą pagal kinų kalendorių. „Tą dieną susitvarkome namus: išplauname grindis, išvalome dulkes, kruopščiai sudedame į vietas reikalingus ir išmetame senus, nebereikalingus daiktus“, — pasakoja Yan Lin Liu.

Tada atliekamas ir dar vienas itin svarbus ritualas: „Kiekvienoje virtuvėje kabo sėkmę, turtus ir priteklių į namus nešančio vadinamojo virtuvės Dievo atvaizdas. Gruodžio 23-ą jis sudeginamas, tikint, kad dūmai nukeliauja į dangų, kur jų dėka Dievas sužino apie vienos ar kitos šeimos kasdienybę“. Naujo virtuvės Dievo atvaizdas pakabinamas Naujųjų išvakarėse.

Tą pačią gruodžio 30-ąją pagal kinų kalendorių šventei puošiami namai. Palei namų vartus sukabinamos juostos, kuriose surašomi palinkėjimai ateinantiems metams. Ant lauko durų iš išorės pakabinamas raudonai užrašytas hieroglifas, reiškiantis laimę. Tiesa, jis kabinamas aukštyn kojomis, siekiant, kad laimė ateitų, o ne išeitų iš namų. Minėtais palinkėjimais ir laimės hieroglifais gali būti papuoštos ir kitos namo kambarių durys. Namuose būtinas ateinančių metų simbolis, pavyzdžiui, pasitinkant 2009-uosius, — Jautis.

 

KOLDŪNAI: Pagrindinis kinų naujametinio stalo stalo patiekalas — koldūnai su mėsa ir trupučiu kopūstų. Yan Lin Liu jų ruošė ir Šiauliuose.

 

JAUTIS: 2009-ųjų simbolis — Jautis. Jis — būtinas atributas per Naujuosius metus pagal mėnulio kalendorių.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.