Nauji nakvynės namai apaugo milijonais

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Buvusio mokyklos pastato remontas ir pritaikymas nakvynės namams gali kainuoti per 2 milijonus eurų, nors iš pradžių gyventojams minėta beveik tris kartus mažesnė suma.
Jau antrus metus Šiauliuose verda aistros dėl nakvynės namų perkėlimo iš Pakruojo gatvės. Prieš beveik penkerius metus už Europos Sąjungos paramą remontuotą pastatą Pakruojo gatvėje Savivaldybė įsipareigojo jau kitų metų kovą perduoti Lietuvos kariuomenei, kuri toje teritorijoje numato dideles investicijas. Nors susitikimuose su gyventojais miesto valdžia, žvelgdama žmonėms į akis, aiškino, kad Nakvynės namų perkėlimas į du atskirus pastatus mieste kainuos apie 900 tūkstančių eurų, metams baigiantis paaiškėjo keleriopai didesnės remontų sumos.

Tiesos gatvėje nėra tiesos

Kai dar 2018 metų pabaigoje Savivaldybė bedė pirštu į buvusį pradinės mokyklos pastatą Tiesos gatvėje ir paskelbė, kad ten bus įkurta Laikinojo apgyvendinimo tarnyba (nakvynės namai), susitikimuose su vietine bendruomene kalbėjo, kad pastato remontas kainuos 700-800 tūkstančių eurų.

Šių metų vasarį projektuotojai, pristatę remonto sprendinius, paminėjo bendrą darbų kainą 1,2 milijono eurų.

„Kai bus numatytos darbų apimtys, suprojektuota galutinai, paskaičiuota sąmata, tada ir matysim. Ir tai dar nereiškia, kad tiek mokėsime. Konkurse pamatysime, už kokią realią kainą nupirksime darbus. Aš netikiu, kad toks pabrangimas gali būti. Aš pats ten vaikščiojau. Viename korpuse langai pakeisti, viskas sutvarkyta. Manau, kad pradinė kaina buvo arti tiesos“, – tada komentavo Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Deja, tiesos paieškos užtruko iki šių metų pabaigos ir sukėlė daliai miesto politikų ir gyventojų šoką.

Pastato pritaikymas nakvynės namas, kuriuose gyvens apie 120 nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčių šiauliečių, kainuos per 2 milijonus eurų. 1800 kvadratinių metrų pastato 1 kvadrato remonto kaina – apie1300 eurų.

Šiandien A. Bartulis situaciją jau komentuoja kitaip. Jis aiškino, kad pradinė kaina apskaičiuota universalius statybos darbų įkainius padauginus iš pastato kvadratų skaičiaus, neišdiferencijavus pastato ypatybių.

„Taip skaičiuojant gaunasi, kad rekonstrukcijos kaina turėtų būti tokia. Nesigilinama, kokie tam objektui keliami STR reikalavimai, kokia jo paskirtis ir taip toliau. Kai tai padarėme, atlikome ekspertizę, be kita ko, galutinė kaina tapo 2,3 milijono eurų“, – sakė Administracijos vadovas.

Spaudžia įsipareigojimai kariuomenei

Dalis miesto politikų priekaištauja Administracijos direktoriui, kad jis neturėjo teisės pasirašyti sutarties su rangovu, nes biudžete nebuvo numatytas toks darbų finansavimas, ir tikino, kad jis savivaliavo.

„Pareiga turėti finansavimo šaltinį yra einamiems metams. Mes šiems metams 700 tūkstančių turėjome. Projektą pradėjome įgyvendinti, darbai sparčiai vyksta, gal visi pinigai šįmet ir nebus panaudoti“, – aiškino A. Bartulis.

Jis komentavo, kad skubėjo imtis darbų, nes iki kitų metų kovo pabaigos turi atiduoti dabartinį nakvynės namų pastatą Pakruojo gatvėje Lietuvos kariuomenei. Ji šioje vietoje planuoja investuoti per 50 milijonų eurų ir įkurdinti naują kariuomenės batalioną.

Kadangi projekto finansavimas yra dvimetis, trūkstamas lėšas šiandien miesto Tarybai siūloma įkelti į trimetį strateginį planą.

„Šiais metais pinigus turime, statyti galime. Tai pagal visus STR statomas objektas. Tikiuosi, kad politikai supras, ateina KAM'as su 55 milijonų investicijomis ir tai yra politinis įsipareigojimas“, – priminė A. Bartulis.

Ar reikės dar lėšų vidaus įrangai ir baldams? Didžiąją dalį planuojama perkelti iš Pakruojo gatvės, tačiau jei ko truks, teks ir nupirkti.

A. Bartulis informavo, kad planuojama pastato visus rekonstrukcijos darbus baigti iki kovo 31 dienos, o išorę renovuoti jau perkėlus gyventojus.

„Sukelsim gyventojus ir atpalaiduosim pastatą (Pakruojo g. – aut.). O fasadas (pastato Tiesos g. – aut.), kaip ir visi daugiabučiai, renovuojami gyvenant žmonėms. Antrą etapą iki vasaros vidurio planuojame pabaigti, o trečias etapas – kiemo aikštelė“, – dėstė planus vadovas.

Administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas aiškino, kad iš pradžių galvota apie pastato Tiesos gatvėje remontą, tačiau teko keisti jo paskirtį į gyvenamąją, todėl atsirado daug papildomų reikalavimų. Tenka vykdyti rekonstrukciją.

Už du milijonus eurų planuojama atlikti pastato perplanavimą, įrengti rekuperacinę ventiliacijos sistemą, atlikti vidaus apdailą, fasado apšiltinimą„ sutvarkyti aplinką.

Kadangi keičiama pastato paskirtis, pagal reikalavimus turi būti atitinkama kiemo aikštelė automobiliams.

Ir pastato Kauno gatvėje remontas – kelis kartus daugiau

Savivaldybės biudžeto išlaidos pastatui Tiesos gatvėje nesibaigia. Pakruojo gatvės Laikinojo apgyvendinimo tarnybos gyventojai nuo kitų metų užims du pastatus.

Tiesos gatvėje gyvens žmonės, neturintys namų, tačiau besikabinantys į gyvenimą. Tuo tarpu benamiai, kurie ateina tik pernakvoti, bus įkurdinti Kauno gatvėje esančiame pastate, kurį Savivaldybei grąžino „Lietuvos geležinkeliai“.

Susitikime su vietine bendruomene miesto valdžios atstovai aiškino, kad šio pastato remontas kainuos tik apie 70 tūkstančių eurų.

Vasarį administracijos direktorius kalbėjo, kad šio pastato remontui numatyta 50 tūkstančių eurų pradinė suma. Kadangi jau tuomet kilo klausimas dėl visų langų pakeitimo ir ventiliacijos įrengimo, A. Bartulis spėjo, kad gal reikės kažkiek dar pridėti.

Šiandien jau paskelbtas rangos darbų pirkimo konkursas ir direktorius kalba apie tai, jog suremontuoti minėtą pastatą benamių nakvynei kainuos apie 230 tūkstančių. Tokią sumą įtraukė į Tarybos sprendimą, nes šįmet pinigų neturėjo.

Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas E. Vaičeliūnas aiškino, kad ir šio pastato paskirtį teks keisti, perplanuoti, tačiau čia nedidelė kvadratūra, todėl kainuos pigiau. Ten anksčiau buvo gamybinės patalpos.

„Viskas išdraskyta, išardyta, perplanavimą reikia daryti. Jeigu tik paprastą remontą daryti, sienas padažyti, aišku, kaina būtų mažesnė. Dabar turime vamzdynus keisti, šildymo sistemą naują padaryti“, – komentavo vedėjas.

Pigesnio varianto nerado, nes „žmonės klykė“

Ar siekiant iškelti maždaug 160 žmonių skirtus nakvynės namus Pakruojo gatvėje nebuvo galima rasti pigesnio varianto?

„Kiek ieškojome. Visur, kur pirštu bedėme, visur žmonės klykė. Dar buvome radę pastatą negyvenamame rajone Išradėjų gatvėje, bet ir ten užklykė. Tų pastatų buvo. Sako statyti naują. Šis pastatas jau pastatytas. Sienos, lubos, stogas yra, statyti nebereikia. Pakeičiame langus, sutvarkome, sudedame pertvaras ir turime objektą“, – paaiškino A. Bartulis.

Politikai jaučiasi apgauti

Dalis Šiaulių miesto tarybos narių piktinasi išaugusia kaina.

Pastato Tiesos gatvėje rekonstrukcijos darbų pirkimo viešojo konkurso vykdymą svarstė Savivaldybės Antikorupcijos komisija. Jos pirmininkas opozicijos atstovas konservatorius Jonas Bartkus mano, jog Taryba turi įvertinti, ar nepadaryta pažeidimų.

„Pirma išvada – Taryba nebuvo tinkamai informuota apie būsimą kainą, jau gavus projektuotojų išvadas. Tarybos sprendimuose numatyta skirti perpus mažesnė suma. Mes dar bandome aiškintis, kokie čia teisės aktai pažeisti.

Sąmatinė vertė skaičiuota 2,3 milijono, sutartis pasirašyta 1,9 milijono, tačiau yra numatytas 15 procentų rezervas, kuriuo rangovas galės pasinaudoti, tad greičiausiai galutinė suma ir bus netoli 2,3 milijono.

Buvo galima ir šitame pastate supaprastinti tam tikrus dalykus, kad ta kaina nebūtų tokia didelė. Galiausiai, ir pačios alternatyvos, kokios galėjo būti. Dar mūsų laukia Kauno gatvė. Dar įranga.

Mes tuoj būsime apkaltinti, kad trukdome kariuomenės plėtrai ir investicijoms, tad nėra kur trauktis. Jeigu čia yra pažeidimų, matyt, juos reikės vertinti ir bus direktoriui pamoka. Kartais po pirkimo kaina sumažėja, tačiau čia padidėjo ir ne procentais, o kartais,“ – sakė J. Bartkus.

Opozicinės frakcijos „UŽ Šiaulius“ seniūnas, kontrolės komiteto narys Denis Michalenko mano, kad kontrolieriaus tarnyba turėtų paanalizuoti šį atveją ir pateikti išvadas.

„Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta labai aiškiai parašyta, kad jei nenumatyti pinigai, negalimas sutarties pasirašymas, pirkimas negalėjo įvykti iki galo. O direktorius ėmė ir pasirašė sutartį. Administracija negalėjo susigalvoti ir pirkti. Gal jie sugalvos ir už 10 milijonų pirkti, bet yra aukštesnis dokumentas – strateginis planas, o jame pinigai nenumatyti. Šioje vietoje galėtų Kontrolės komitetas atiduoti kontrolieriaus tarnybai, kad pasižiūrėtų.

Tarybos nariams buvo meluojama. Pasirinkom tvarkyti šį namą, kadangi reikia jį tvarkyti, ir tekainuos apie milijoną eurų. O dabar ateina metas, kai laikas sudegė, iki kovo reikia išsikraustyti ir mums sako: oi, reikia dviejų milijonų. Gerai, kad ne trijų. Kad ir trijų reikėtų, argumentai būtų tie patys – ateina kariuomenė, investicijos ir taip toliau. Žinojome apie tai nuo 2018-ųjų. Ką reikia veikti šiek laiko? Gal tai specialiai taip padaryta, kad nebeliktų laiko kitiems variantams? Argumentas vienintelis – mirtinai reikia, todėl nesvarbūs visi pažeidimai. Vos suabejojus – o tu ką prieš kariuomenę, prieš investicijas?

Realiai naudingo gyvenamo ploto ten yra apie 1000 kvadratinių metrų. Gal būtume pastatę naują pastatą už tuos du milijonus. Aš traktuoju, kad politikai buvo apgauti“, – piktinosi D. Michalenko.

Valdančiosios frakcijos „Dirbame miestui“ narys Zakiras Medžidovas jaučiasi apgautas,

„Kai priėminėjome sprendimą dėl nakvynės namų, vienas iš motyvų, kodėl nestato naujo pastato, buvo sąlyginai maža remonto kaina – apie 800 tūkstančių eurų. Dabar aš gaunu iš savo rinkėjų neigiamų atsiliepimų, kad mes ne tokią sumą žadėjome. Jaučiuosi apgautas, kitaip ir neįmanoma jaustis, bet aš tampu situacijos įkaitu. Dabar daugelis Tarybos narių yra situacijos įkaitai.

Gyniau Tarybos sprendimą, įtikinėjau gyventojus, sklaidžiau tuos mitus, dabar vėl druskos ant žaizdos užbėrė. Iš esmės čia yra sukčiavimo požymiai arba neteisingai pateikta informacija. Mano įsitikinimu, kad ten per brangios statybos medžiagos suplanuotos. Kadangi nėra normalios diskusijos gimsta įvairios sąmokslo teorijos“, – komentavo Z. Medžidovas.