Naujas žaidimas kviečia keliauti po Šiaulius laiku

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Taip kuriama ateities Prisikėlimo aikštė.
Vakar Šiaulių turizmo informacijos centre (TIC) pristatytas naujas tyrinėjimo, kūrybinis ir miesto statymo žaidimas „Šiauliai. Kelionė laiku“. Žaidėjai, tarsi istorijos detektyvai, ne tik tyrinėja Prisikėlimo aikštės praeitį trimis laikotarpiais, bet ir kuria ateities viziją.

Naująjį žaidimą pristatė Šiaulių TIC direktorė Rūta Stankuvienė bei šio žaidimo kūrėja, įvairių parodų, ekspozicijų, edukacinių sumanymų dizainerė Zita Šulcienė.

Ne vieną žaidimą jau sukūrusi Z. Šulcienė sakė, kad kurti naująjį žaidimą „Šiauliai. Kelionė laiku“ buvo labai įdomu, kūrybinė komanda ir pati sužinojo daug naujų dalykų.

Pasak dizainerės, žaidimas pasakoja, o ne klausia: jame nėra neįveikiamų užduočių ir kiekvienas yra laimėtojas.

Žaidimas sudarytas iš dviejų etapų. Pirmas etapas yra istorinis, o antras – ateities miesto aikštės vizija. Kad žaidėjai patektų į ateitį, turi išspręsti praeities užduotis.

Žaidimas kviečia Šiaulių miestą pažinti keliaujant per tris skirtingus laikotarpius: „Nuo padavimų iki miesto atsiradimo“, „XVIII–XIX a. Šiauliai – taisyklingo planavimo miestas“ ir „XX a. – nuo turgaus iki reprezentacinės aikštės“. Istorijos, archeologijos klausimais konsultavo archeologė, muziejininkė Virginija Ostašenkovienė, ne vienerius metus tyrinėjusi Šiaulių senamiestį.

Žaidimas prasideda burtų keliu ištraukus pirmąją lentelę – ji yra nuoroda į laikotarpį. Perskaitę istorijos faktais pagrįsta tekstą, žaidėjai atverčia vis kitas korteles ir taip, gilindami žinias, keliauja po Šiaulių miestą. Teisingi atsakymai, užkoduoti šifro ženkliukais, užrašomi lentelėje.

Iššifravę tekstą žaidėjai sužino, kur paslėpta ateities aikštės užduotis. Z. Šulcienė parodė, kaip ši užduotis ištraukiama „burtų lazdele“. Perskaitę užduotį, žaidėjai gauna konstruktorių ir keliauja į ateitį – pasitelkę fantaziją, kuria ateities Prisikėlimo aikštę. Ateities aikštė dėliojama, konstruojama nuo grindinio iki moderniausių sprendimų. Pasak kūrėjų, versijų yra šimtas ir viena.

Ateities Prisikėlimo aikštės projektas paremtas biofilinio dizaino (atsigręžimo į gamtą) principu – ši sąvoka apima įgimtą žmogaus ryšį su gamta, supratimą, kad jis yra jos dalis. 80 procentų žaidimo gamybai panaudotų medžiagų – ekologiškos bei perdirbtos. Dėl ateities miesto konstruktorių kūrimo konsultavo miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec.

„Mūsų idėja – turiningai ir kartu atraktyviai, įdomiai pasakoti apie miestą“, – sakė TIC direktorė R. Stankuvienė. – Norėjosi, kad būtų prasminga ir kartu žaisminga.“

Žaidėjams nereikia išankstinių žinių: pakanka atidžiai skaityti tekstą – pasakojimas, tarsi narpliojamas detektyvas, nuves ten, kur reikia, ir atskleis miesto istoriją.

Žaidimas skirtas ir vaikams (nuo 3 klasės), ir suaugusiems. Numatoma žaidimo trukmė – 45 minutės. Šiauliečiai ir miesto svečiai jį galės nemokamai išbandyti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo proga: kovo 9–11 dienomis.

Šiaulių turizmo informacijos centras ir baltų kultūros pažinimo centras „Baltų kelias“ turtingas žaidimų – šiuo metu galima išbandyti net apie 30 interaktyvių ir įprastų versijų.