Narkomanės etiketę užklijavo medikų komisija

Narkomanės etiketę užklijavo medikų komisija

Narkomanės etiketę užklijavo medikų komisija

Šiaulietė abiturientė tvirtai žinojo, kad nori tapti policininke. Bet Centrinės medicinos ekspertizės komisijoje sužinojo, kad „yra“ ne tik itin prastos sveikatos, bet ir “vartoja“ amfetaminą. Įrodžiusi, kad nėra narkomanė ir yra geros sveikatos, komisijos ji vis tiek nebuvo įvertinta, kaip tinkama. Ekspertai konfliktą siūlo aiškintis teisme.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pasiruošimas

Į „Šiaulių krašto“ redakciją atėjo merginos mama (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Nešina dokumentų pluoštu sakė esanti priblokšta ne tik medikų elgesiu, jų savivale, bet ir cinizmu.

Duktė dar balandžio mėnesį ėmė tvarkyti dokumentus dėl stojimo į Klaipėdos policijos mokyklą. Visą laiką svajojo tapti policijos pareigūne. Tam ruošėsi, ieškojo informacijos, sportavo. Sužinojo, kad stojantiems privalu apsilankyti Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro Centrinės medicinos ekspertizės komisijoje, kuri atlieka specializuotąją medicininę ekspertizę.

Nurodyta atvažiuojant su savimi turėti visus reikalingus išrašus iš medicininės kortelės, išsitirti sveikatą pas nurodytų specialybių gydytojus bei atlikti tyrimus. Mergina su mama išvyko į Vilnių.

Jos neabejojo, kad nei dėl sveikatos, nei dėl fizinio pasirengimo keblumų nekils.

Atsimušė į sieną

Medicinos centro Centrinės medicinos ekspertizės komisijoje apsilankius pas kelis specialistus, priekaištų dėl sveikatos būklės nesulaukė, tačiau užėjus pas vidaus ligų gydytoją (pavardė radekacijai žinoma) neva išgirdo klausimą, ką ji jam duos. Padavė sveikatos bylą.

„Gydytojas liepė nusirengti, atsistoti prieš jį. Nepakilęs nuo stalo rašo: skydliaukė, širdis, mažakraujystė. Prirašė septynias ligas, dėl kurių turėtų dar išsitirti papildomai“, — pasakojo mama.

Parodo gydytojo išvadas: širdies vožtuvų nepakankamumas, širdies laidumo sutrikimas, nenormalūs širdies ir kraujagyslių sistemos funkciniai sutrikimai ir kita. Gydytojo antspaudas.

Išėjusi iš gydytojo kabineto nunešė į laboratoriją šlapimo tyrimą, po to — laikyti psichologinio testo. Mama rado dukrą koridoriuje verkiančią. Kūkčiojanti mergina papasakojo, kad apšaukę ją narkomane, testo nebeleido laikyti.

„Prie visų buvo pasakyta: “Tai ką, panele, vartoji narkotikus?“. Dukra pagalvojo, kad čia psichologinio testo dalis. Buvo pasakyta, kad jokių testų nebeprireiks. Kitame kabinete buvo spaudžiama prisipažinti, kad vartojo amfetaminą, žadėjo į bylą įdėti “raudoną“ antspaudą ir įtraukti į narkomanų duomenų bazę“, — pasakojo mama.

Žeminantis tyrimas

Mamai medikai pasakę, kad dukters šlapimo tyrime rasta narkotinių medžiagų. Parodyti tyrimų rezultatus medikai nesutiko, pakartotinai daryti tyrimą — taip pat.

„Jei norime pakartoti tyrimą, turime važiuoti į Priklausomybių ligų centrą ir susimokėti apie 130 litų. Sutikome su viskuo, nes duktė tikrai ne narkomanė. Nežinojome, kas tas amfetaminas“, — pasakojo moteris.

Atvažiavusios į Priklausomybių ligų centrą, pasak pašnekovės, buvo sutiktos — „čia ta narkomanė iš komisijos atvažiavo, tai, gražuole, vartoji narkotikus ir neigi?“. Medikė, pasakoja motina, nuvedė merginą į tualetą ir liepė šlapintis jai žiūrint. Po to buvo atliekami įvairūs testai apsvaigimui patikrinti.

„Mergaitė verkia pasikūkčiodama. Atlikusi visus testus, gydytoja pagyrė, kad tokia gera reakcija ne pas visus žmones, iš būsenos matyti, kad vaikas narkotikų nevartoja. Tą patvirtino po mėnesio atėjęs šlapimo tyrimo atsakymas — narkotinių medžiagų ar alkoholio nerasta“, — rodė pažymą mama.

Užsispyrė nepraleisti

„Tiek tyrimų nebuvo daryta, manau, net Prezidentei. Nuvažiavome atgal į komisiją, išgirdome, kad buvom pirmosios tokios, kurios nesutiko su jų išvadomis. Kaip galima sutikti su kaltinimais, kad esi narkomanė?“, — stebėjosi mama. Ji pridūrė, kad tas pats vidaus ligų gydytojas dukters širdį liepė ištirti pas tretiniame lygyje dirbančią kardiologę. Pabrėžė, kad šiauliškiai gydytojai netinka.

Apsilankiusios Vilniuje pas nurodytos kvalifikacijos kardiologę, atliko galybę širdies tyrimų, testų ir išbandymų. Gydytoja, pasak mamos, patikino, kad į kosmosą gal skristi neleistų, tačiau merginos širdies būklė yra puiki. Mama ištiesia du lapus surašytų tyrimų rezultatų ir kardiologės išvadas, kad merginos širdis visiškai sveika.

Trečią kartą pravėrus komisijos duris buvo pateikti visi gerą sveikatą įrodantys dokumentai.

„Tada buvo liepta pasitikrinti dar kartą pas ginekologą. Taip iki šiol ir tąsomės. Aš negaliu sakyti, kad mūsų prašė kyšio. Įrodymų neturiu. Surašėme skundą Medicinos centro vadovybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai“, — sakė mama.

Mergina, nepaisant patirtų pažeminimų, pasirinktų studijų kitoje mokymo įstaigoje, ketina dar kartą stoti į policijos mokyklą.

Siūlo aiškintis teisme

Norėdami išsiaišinti, kodėl taip skiriasi vienų medikų išvados nuo kitų, atsakymų ieškojome Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centre. Bet direktorius Eugenijus Ragelis atostogauja, o jį pavaduojantis Vytautas Dringelis išvykęs. Klausėme ir Medicinos centro Centrinės medicinos ekspertizės komisijos pirmininko Svajūno Ratiuko. Jis pripažino, jog „būna, kad žmonės nesutinka su mūsų medikų išvadomis“. Ir patarė: “Jie turi teisę nustatyta tvarka kreiptis į teismą. Ir kreipiasi. Pas mane asmeniškai nebuvo nė vienas žmogus atėjęs, kuris buvo nepatenkintas komisijos medikų darbu ar išvadomis.“

 

IŠVADOS: Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro Centrinės medicinos ekspertizės komisijos gydytojų išvados buvo negailestingos: mergina serga daugybe sunkių ligų, nors nepriklausomų medikų tyrimai tai neigia.

„RADYBOS“: Šiaulietė tikina, kad niekada neturėjus problemų dėl sveikatos, jų gausiai buvo surasta komisijoje, taip pat ten tikinta, kad ji vartoja narkotikus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.