Mozaiką „Šiauliai“ naikinti ar išsaugoti?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Mozaikos „Šiauliai“ likimas pakibo ant plauko.
Šiaulių miesto savivaldybės interneto svetainėje kelias savaites Šiaulių miesto tarybos sprendimų projektų sąraše „kabėjo“ projektas, kuriame numatoma pripažinti netinkamu naudoti ir nurašyti meno kūrinį – mozaiką „Šiauliai“, esančią ant išorinės pastato Tilžės gatvės 198 pastato. Aiškinama, kad pastatas priklauso valstybės Turto bakui. Ketinama šildyti pastato sienas, o mozaika jau gerokai sugadinta, todėl ją reikėtų pašalinti. Tačiau šį ketvirtadienį vyksiančio Tarybos posėdžio darbotvarkėje šio sprendimo projekto neliko. Sulaukusi kritikos Savivaldybė atsitraukė?

Vienus kūrinius saugo, kitus – nori naikinti

Mozaika „Šiauliai“ priklauso miesto Savivaldybei ir tik Taryba gali spręsti, ką su šiuo turtu daryti. Tarybai buvo siūloma nurašyti meno kūrinį, leisti Turto bankui ją demontuoti ir sunaikinti. Tikroji turto vertė – kiek daugiau nei 19 tūkstančių eurų.

Mozaikos autorius Vytautas Vanagas raštu sutiko, kad jo sukurtas kūrinys būtų nuo pastato sienos pašalintas, kadangi „jo elementai krenta žemyn, vietomis matomi žymūs atitrūkimai“.

Šis sprendimo projektas jau buvo svarstytas Tarybos komitetuose. Turto valdymo skyriaus patarėja Rima Petkienė tikino, kad autorius nenori atstatinėti kūrinio, o pastatui reikia šildyti sienas.

Tarybos narys Zakiras Medžidovas piktinosi tokiais Savivaldybės sumanymais ir stebėjosi, kodėl vienus daug menkesnės vertės kūrinius mieste siekiama išsaugoti, o kiti naikinami. Politikas stebėjosi, kad mieste dėl mozaikos sunaikinimo nebuvo kalbama nei su architektais, nei su menininkais.

Linkstama prie išsaugojimo?

Ketvirtadienį vykusiame miesto Tarybos posėdyje šio klausimo darbotvarkėje neliko. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis pakomentavo, kad sprendimą Taryba gali priimti ir dėl mozaikos sunaikinimo ir nenaikinimo – viskas politikų valioje. Tačiau Administracijai šio meno kūrinio likimas taip pat rūpi, o Tarybos sprendimas atidėtas, norint jį labiau pagrįsti.

„Yra ir kita nuomonė, kad meno kūrinį reikia išsaugoti. Tuomet reikėtų skirti lėšų jam restauruoti. Gal Turto bankas tą klausimą spręstų kitaip. Šis klausimas turės grįžti į Tarybą. Tai ne Administracijos kompetencija priimti tokius sprendimus. Bus užklausta kitų specialistų nuomonės ir turbūt bus linkstama prie išsaugojimo. Jo rekonstrukcija – jau kitas klausimas“, – sakė E. Bivainis.

Profesionalai akcentuoja kūrinio istorinę ir meninę vertę

Ėmus kilti aistroms dėl mozaikos „Šiauliai“ likimo, Šiaulių miesto savivaldybę pasiekė profesinių organizacijų raštai.

Lietuvos dailininkų sąjunga priminė, kad mozaikos pastato fasade yra unikalūs monumentalaus meno kūriniai, turintys istorinę vertę.

„Šiaulių miestas turėtų didžiuotis tokiais praeities artefaktais, kurių unikalumą sąlygoja ne tik autoriaus kūrybiškumas ir profesionalumas, bet ir itin didelė kūrinio įgyvendinimo kaina, todėl mažai tikėtina, kad artimiausiu metu atsiras daugiau panašios vertės mozaikų“, – rašoma dailininkų sąjungos rašte, pasirašytame organizacijos pirmininkės profesorės Eglės Gandos Bogdanienės.

Miesto mero Artūro Visocko prašoma nenaikinti mozaikos, o inicijuoti Kultūros paveldo departamentų ekspertų jos įvertinimą.

Dar griežčiau pasisako Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrius, kultūros, architektūros, istorijos ar meno vertybių naikinimą prilygindamas tautos genocidui. Šiaulių architektų profesinė organizacija prašo Savivaldybės rekonstruoti mozaiką arba perkelti ją ant kito paruošto pastato fasado. Pastato sandarinimo ir šiltinimo klausimus rekomenduojama spręsti alternatyviais būdais, kurie būtų parinkti projektuojant.

Kaip tyčia, tik iškilus šiam klausimui Savivaldybė gavo ir šiauliečio pranešimą programoje „Tvarkau Šiaulius“. Jis skundėsi, kad einant pro minėtą pastatą esą ant vaiko vežimėlio užkrito akmeninė piešinio detalė virš įėjimo į pastatą. Žmogus prašo imtis veiksmų užtikrinant aplinkinių saugumą.

Šiaulietis žinojo, jog reikia susisiekti su Turto banko atstovais, ir šie jam patikino, jog mozaika priklauso Šiaulių miesto savivaldybei ir sutikimas jos demontavimui nebuvo gautas, todėl fasado remonto darbai nebus atliekami. Šiaulietis klausia, ar bus imtasi veiksmų apsaugoti žmones.