MOKYKLŲ NAUJIENOS

MOKYKLŲ NAUJIENOS

„Saulėtekio“ gimnazijoje vyko diktanto konkursas

Kovo trečioji – Tarptautinė rašytojų diena – Šiaulių miesto „Saulėtekio“ gimnazijoje buvo ypatinga. Visuose lietuvių kalbos kabinetuose prie baltų lapų palinko mokiniai, jų tėveliai, močiutės, pedagogai. Gimnazijos bendruomenė rašė tradicinį, jau penktąjį, diktantą.Konkurse jau trečius metus dalyvaujanti ir prizines vietas užimanti abituriento mama Reda Zalogienė, dalydamasi įspūdžiais, atkreipė dėmesį, kad diktantas nebuvo sunkus, bet tekstas apie duoną labai prasmingas, tinkamas kiekvienai šeimai. Tokie renginiai, jos manymu, labai reikalingi – jie suburia žmones.

Alvidas Viesulas, antrą kartą su sūnumi Evaldu dalyvaujantis konkurse, jautėsi kaip mokinys. Nors lietuvių kalba jam mokykloje sekėsi, tačiau dabar teko prisiminti taisykles iš naujo. Šis renginys jam sukėlė daug malonių jausmų. Sūnus Evaldas – abiturientas, seniai berašė diktantą, nes dabar populiaresni kiti mokymo metodai. Evaldas žadėjo į konkursą atvykti ir po metų.

Gimnazijos administracija irgi noriai palaikė šią iniciatyvą ir džiaugėsi tuo, jog susiklostė nauja tėvų, mokytojų ir mokinių bendravimo forma.

Lietuvių kalbos mokytoja Loreta Andriuškevičienė

Vytauto Šalavėjaus nuotr.

DIKTANTAS: Tradicinį diktantą rašė per 70 kalbos mylėtojų, entuziastų. Daugiau kaip pusė iš jų – tėvai, kurie į mokyklos suolą sėdo po daugybės metų.

***

MUGĖ: Šiaulių „Rasos“ progimnazijoje šurmuliavo pradinių klasių „Kaziuko mugė“. Į šventę buvo pakviesti visi mokytojai, mokinių tėveliai, seneliai bei mažieji lopšelio/darželio „Varpelis“ ugdytiniai. Mokyklos bendruomenei buvo pasiūlyta įvairiausių skanėstų, kepinių, lankstinių iš popieriaus, mezginių, dirbinių iš karoliukų, medžio, veltinio. Šventės metu buvo paskelbtos „Kaziuko mugės“ nominacijos: „Sumaniausias prekeivis“, „Originaliausia prekė“, „Gausiausia prekyvietė“, „Originaliausia apranga“, „Originaliausia prekyvietė“. Mugėje skambėjo liaudiška muzika, vaikai šoko, dainavo.

Progimnazijos nuotr.

***

„Romuvos“ gimnazijoje – matematinis turnyras

Šiaulių „Romuvos“ gimnazijoje įvyko komandinis matematinis turnyras „Matematika mokykloje“, kurį organizavo matematikos mokytojos.

Turnyre dalyvavo net dvylika 8 ir 9 klasių komandų iš Dainų, Gytarių, „Juventos“, Jovaro, „Romuvos“, Ragainės progimnazijų bei Juliaus Janonio, Simono Daukanto ir „Romuvos“ gimnazijų. Mokiniai ne tik atliko matematines užduotis virtualioje individualaus mokymo auditorijoje bei informatikos kabinete, bet ir pademonstravo kūrybiškumą, pristatydami savo komandas. Komandos nugalėtojos buvo apdovanotos diplomais, padėkomis bei gimnazijos įsteigtomis dovanėlėmis.

Violeta Daugelavičiūtė, „Romuvos“ gimnazijos matematikos mokytoja

KOMANDOS: Matematikai atliko ir užduotis, ir pristatinėjo savo komandas.

Asmeninio albumo nuotr.

***

Gimnaziją įvertino auditoriai

Vasario 27 – kovo 5 dienomis Šiaulių Didždvario gimnazijoje vyko mokyklos veiklos kokybės išorės auditas. Didždvario gimnazija viena iš dviejų Lietuvos mokyklų, kuriose išorės auditas atliktas jau antrą kartą.

Išorės vertintojų komanda stebėjo 120 pamokų, neformalaus ugdymo užsiėmimus, mokykloje vykusius renginius. Buvo stebimas mokyklos vadovų ir personalo darbas, mokinių ir mokytojų bendravimas ir bendradarbiavimas, įsivertinimo procesai ir rezultatai.

Vizito metu išorės vertintojai kalbėjosi su mokyklos darbuotojais, mokyklos savivaldos institucijų atstovais, mokiniais. Išorės vertinimo komanda analizavo mokyklos veiklos, mokinių pasiekimų ir pažangos fiksavimo, kitus dokumentus.

Gimnazijos išorės vertinimo metu nurodyti stiprieji mokyklos veiklos aspektai: mokinių pasiekimai, pasirenkamos programos, neformalusis ugdymas, psichologinė, socialinė pagalba, mokymosi motyvacija, mokyklos ryšiai ir įsivertinimas, tėvų informavimo sistema.

Gimnazijos inf.

***

Gimnazistai aplankė senjorus

2012 metus Europos komisija paskelbė vyresnio amžiaus žmonių ir kartų solidarumo metais. Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos ugdytiniai kartu su socialine pedagoge Laura Martusevičiene ir muzikos mokytoja metodininke Vilma Ušinskiene pagerbė vyresnio amžiaus šiauliečius, gyvenančius Šiaulių globos namuose.

Dainos studijos „Mes galim“ solistai dainuodami apie neblėstančią meilę sugrąžino senjorus į jų jaunystės dienas, o „Piliečio žadintuvo“ projekte, ugdančiame toleranciją, pilietiškumą, dalyvaujantys gimnazistai domėjosi, kaip senjorai leidžia laisvalaikį, kokių turi pomėgių, kokia kultūrine veikla užsiima.

Gimnazistai turėjo galimybę susipažinti su 100 metų sulaukusia vyriausia šiauliete, kuri taip pat yra globos namų gyventoja. Vaikams buvo įdomu išgirsti už kokią krepšinio komandą serga senoliai, kokias knygas mėgsta skaityti, kokius filmus žiūrėti.

Senjorai pasakojo, kad jiems gyventi globos namuose gera ir malonu, jais rūpinasi socialinės darbuotojos, sveikatos priežiūros specialistės, gyvena jie draugiškai, kartu pažymi šventes, gimtadienius, vyksta į ekskursijas, kartu žaidžia stalo žaidimus ar sprendžia kryžiažodžius.

LINKĖJIMAI: Senjorai linkėjo gimnazistams gerai mokytis, gerbti mokytojus, mylėti iš visos širdies ir su mylimu žmogumi niekados neišsiskirti.

Laura Martusevičienė, S. Daukanto gimnazijos socialinė pedagogė

Visvaldo Stonkaus nuotr.

***

„Dzigu dzigu į turgelį“

Su pirmuoju pavasario dvelksmu ir vyturio giesme į Šiaulių rajono Bubių pagrindinės mokyklos ikimokyklinių ugdymo grupių duris pasibeldė Kaziuko mugės šurmulys. Skambant lietuvių liaudies dainai „Dzigu dzigu į turgelį“ Kvieslys ragino visus paskubėti į mugę. Jis pasveikino Kazius ir Kazytes su švente ir apibūdino šios šventės prasmę.

Mažieji dalyviai savo dainelėmis, žaidimais budino saulę, žaidė ratelius, „malė miltus“, „kepė pyragus“, pokštavo, dalyvavo įvairiose rungtyse.

Visą savaitę vaikai ir tėveliai džiaugėsi įvairiais dirbinėliais, kurie buvo eksponuojami parodoje. Čia mažieji galėjo pamatyti ne tik savo ar savo draugų darbelių, bet ir tėvelių rankdarbių.

Renginio pabaigoje vaikai vaišinosi vaistažolių arbatėle bei mugėje „nusipirktais“ saldumynais.

Aldona Kaušienė, Viktorija Ivanauskaitė,

ikimokyklinio ugdymo grupių auklėtojos

ŠVENTĖ: Kaziuko mugės šumulys.

Mokyklos nuotr.

***

Sveikuolių sveikuoliai – Lieporių gimnazijoje

Šiaulių miesto Lieporių gimnazijoje sveika gyvensena propaguojama įvairiais būdais: organizuojami sporto renginiai, gaminami sveikuoliški produktai, „Sveikatos autobusiukas“ dalija obuolius, kartu su kitų miesto ugdymo įstaigų atstovais susijuosiama „sveikatos grandine“. Gimnazijos komanda sėkmingai dalyvauja ir tarptautiniame konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“ – įveikti du jo etapai.

Antrasis etapas, kuriame lieporiečiai atstovavo Šiaulių miestui, vyko Panevėžio „Žemynos“ pagrindinėje mokykloje. Konkurse dalyvavo dvidešimt 5–8 ir 9 –11 klasių komandų.

Iš aštuonių 9–11 klasių pogrupio komandų konkurso nugalėtojais tapo Lieporių gimnazijos komanda, kuriai vadovavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Edita Banevičienė bei biologijos mokytoja Kristina Ališauskaitė. Užduotis atlikti teko ne tik gimnazistams. Savo gebėjimus rodė ir komandos vadovės – to reikalavo konkurso sąlygos. Mokiniai apdovanoti I-osios vietos taure, aukso medaliais bei diplomais.

SVEIKUOLIAI: Šiaulių Lieporių gimnazijos komanda Šiauliams atstovaus balandžio mėnesį Vilniuje vyksiančiame baigiamajame tarptautinio „Sveikuolių sveikuoliai“ konkurso etape.

Gimnazijos nuotr.

Rita Norkutė, Aida Šliažienė, Lieporių gimnazijos mokytojos

***

Duonelės šventė

Imdami kvepiančios duonos riekę, užmirštame duonos kainą. Duona ne vėju ateina, jos ilgas ir sunkus kelias iki mūsų stalo. Noras pagerbti duonelę sukvietė Akmenės rajono Kruopių vidurinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikus ir jų tėvelius į šventinį rytmetį. Ūkininkų kieme gyvenanti „vištytė“ Dileta padėjo vaikams sužinoti, kiek daug darbelių reikia padaryti, kad duonelės ant stalo būtų kiekvieną dieną.

Vaikučiai susinešę produktus minkė tešlą, kepė sausainėlius ir jais pavaišino savo tėvelius.

Prisiminėme seną tradiciją, prieš raikant duoną, ją palaiminti – tai atlikti mums talkino Domo ir Diletos senelis Jonas Šimkus.

Kad vaikai visada duoną valgytų iš mamų rankų, joms padovanojom po vilties ir stiprybės gervelę, taip skatindami saugoti savo sveikatą.

B. Želnienė, Akmenės rajono Kruopių vidurinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus vedėja

BENDRYSTĖ: Nors pagerbti duonelę sukvietė ir mažuosius, ir tėvelius, ir senelius.

Asmeninio albumo nuotr.

***

Signatarui mielesnis mokslas negu politika

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventės išvakarėse Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje lankėsi Kovo 11–osios Akto signataras Mindaugas Stakvilevičius.

Anot pašnekovo, ne dabartiniams politikams reikėtų dėkoti, o tokioms asmenybėms, kaip M. Valančius, Maironis, V. Kudirka, Just. Marcinkevičius, J. Kubilius, kurie kovojo už lietuvybę, garsindami Lietuvą ir buvo tikrieji savo šalies patriotai.

Gausus būrys moksleivių sužinojo daug naujų ir įdomių dalykų ne tik apie istoriją ir politiką, bet ir mokslą bei kultūrą. Pasirodo, net 10 buvusių Kovo 11–osios Akto signatarų buvo fizikai.

Pats M. Stakvilevičius nelaiko savęs geru politiku. Jam labiau mielesnė kita sritis – mokslas. Gerbiamas svečias, būdamas solidaus amžiaus (eidamas 81–uosius metus), tebedėsto Šiaulių universitete fizikos ir matematikos mokslus ir mintinai moka padauginti 15-ženklį iš 15-ženklio. Fiziko kelią pasirinko, nes puikiai sekėsi matematika, o ji, pasak docento, labai artimai susijusi su fizika. Reikia ne tik tiksliai apskaičiuoti, bet ir fantazuoti kuriant naujus dėsnius.

Mokiniams ir mokytojams maloni staigmena buvo ir tai, jog M. Stakvilevičius mintinai moka apie 200 lietuviškų dainų ir apie 300 eilėraščių. Turbūt ne veltui jį myli studentai ir jo paties anūkai, kad šis dažnai mėgsta pacituoti lietuvių literatūros klasikus, jis nepraradęs humoro jausmo ir yra labai energingas. Juk jo paskaitų per dėstytojavimo laikotarpį yra išklausę daugiau kaip 20 tūkstančių studentų.

Garbus svečias džiaugiasi, kad išliko gyvas (per Antrąjį pasaulinį karą jam grėsė gyvybės netekti net 2 kartus, o jo klasė neteko net trečdalio draugų). Pabaigoje M. Stakvilevičius pasidžiaugė, kad šiuo metu jis turi gausų būrį vaikų, anūkų bei proanūkių ir nesiskundžia savo sveikata.

Gimnazijos inf.

SVEČIAS: Susitikime su Kovo 11–osios Akto signataru Mindaugu Stakvilevičiumi gimnazistai sužinojo ne tik apie politiką, bet ir apie fiziką.

Gimnazijos nuotr.

***

Prie kompiuterių paaiškėjo geriausieji

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje jau dešimtą kartą vyko Žemaitijos regiono dr. Juozo P. Kazicko moksleivių informacinių technologijų ir programavimo konkursai.

Pogramavimo konkurse Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos moksleivis Lukas Dapkus ir Vilius Jakas iš Šiaulių universiteto gimnazijos laimėjo trečiąsias vietas.

Nuo šių metų informacinių technologijų konkursai organizuojami dviem lygiais.

Vyresniųjų grupėje Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos moksleivis Modestas Vaitkevičius laimėjo trečiąją vietą.

Tarp jaunesniųjų dalyvių nugalėjo Andrejus Kostarevas iš Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos. Šios mokyklos moksleiviai, Deividas Laucius laimėjo antrąją, Goda Miltinytė – trečiąją vietą.

Šiaulių rajono mero prizas, skiriamas geriausiai konkurse pasirodžiusiam šio rajono moksleiviui, įteiktas L. Dapkui.

Kuršėnų Stasio Anglickio pagrindinės mokyklos aštuntokas Lukas Kybartas, jauniausių programavimo konkurso dalyvių grupėje pasirodęs geriausiai, apdovanotas paskatinamuoju prizu,.

Kol mokiniai varžėsi programuodami ir atlikdami užduotis, Kauno technologijos universiteto profesoriai ir docentai skaitė paskaitas mokytojams.

Konkursus organizavo Kauno technologijos universiteto Informatikos fakultetas ir Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija.

Visi regioninių konkursų prizininkai kovo 17 dieną rinksis Kaune. Čia paaiškės visos šalies geriausieji.

„Šiaulių krašto“ inf.

Žydrūnės JUŠKAITĖS nuotr.

PASKATA: Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos moksleiviui Lukui Dapkui Šiaulių rajono mero prizą įteikia vicemeras Antanas Bezaras.

Simonos JANKUTĖS nuotr.

KONKURSAS: Varžosi programuotojai.

***

Kuršėniškės darbas pripažintas geriausiu

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Astos Mazūraitės trijų pamokų ciklas „Apie mane...“ konkurse „Virtuali kelionė klasėje“ mokytojų pasirinkimo kategorijoje pripažintas geriausiu darbu.

Švietimo ir mokslo ministerijos bei „Microsoft“ bendrovės atstovybės Lietuvoje jau aštuntą kartą organizuotame šalies novatoriško švietimo forume A. Mazūraitei įteiktas diplomas ir „Microsoft“ kompanijos įsteigti prizai.

Metodinės medžiagos apie informacinių ir komunikacinių technologijų taikymą konkursui iš viso buvo pateikti 156 darbai. Ekspertų komisija iš jų atrinko 30 geriausių darbų, pretenduojančių į apdovanojimus. Visi šie darbai buvo pristatyti jų autorių sukurtais vaizdo filmukais, kuriuos buvo galima peržiūrėti ir už labiausiai patikusį darbą balsuoti internete.

Kasmet šiame konkurse dalyvauja Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojai. „Novatoriškos mokyklos – pradininkės“ iniciatorės ir koordinatorės, anglų kalbos mokytojos Tatjanos Kriliuvienės, sugebėjusios suburti kolektyvą, dėka metodinės medžiagos konkursui šiemet buvo pateikta 18 gimnazijos mokytojų darbų. Jie švietimo portale (http://portalas.emokykla.lt/vkk) paskelbti kaip tinkami informacinių technologijų taikymo pavyzdžiai mokytojams.

Gimnazijai paskirta nominacija kaip mokyklai, kurios darbų daugiausia publikuojama viešojoje erdvėje. Ji apdovanota minikompiuteriu.

Asta MAZŪRAITĖ,

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytoja

Asmeninio albumo nuotr.

SĖKMĖ: Konkurso nugalėtoja Asta Mazūraitė, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytoja (viduryje), – su apdovanojimą įteikusiu švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi ir bendrovės „Microsoft Lietuva“ vykdomos programos „Partneriai mokyme“ koordinatore Ieva Šimkiene.