Moksleiviai skundžiasi utėlėmis

Moksleiviai skundžiasi utėlėmis

Moksleiviai skundžiasi utėlėmis

Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi du Šiaulių Jovaro pagrindinės mokyklos moksleiviai, nerimaudami dėl to, kad mokiniai netikrinami nuo pedikuliozės. Vaikai taip rizikuoja užsikrėsti utėlėmis ir jau yra užsikrėtusiųjų.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Karti patirtis

Moksleiviai pasakojo, kad dar spalį buvo išdalinti lapeliai su klausimu tėvams, ar jie neprieštarauja, kad vaikas mokykloje būtų tikrinamas dėl pedikuliozės.

Mokinių žiniomis, vieni atsakymus atnešė, kiti ne. Nežinoma, koks tolesnis tokios apklausos likimas, nes nieko nedaroma.

Per tą laiką viena mokinė buvo užsikrėtusi utėlėmis. Užsikrėtė ir mergaitės mama. Teko dvi savaites gydytis, pirkti brangių vaistų, kuriuos profilaktiškai dar teks vartoti.

Mokiniai sakė žiną, kad ne vienoje klasėje yra utėlėtų vaikų.

Lemia tik tėvų valia

Jovaro pagrindinės mokyklos direktorius Arvydas Kukanauza neslepia, kad problema egzistuoja, bet sakosi nieko negalįs padaryti. Jeigu tėvai neduoda sutikimo, vaiko tikrinti negalima: „Atseit, bus pažeistos vaiko teisės. Bet kaip jaustis greta esantiems sveikiems vaikams? Aš tokio įstatymo nesuprantu“.

Klausimus tėvams dėl leidimo patikrinti vaikus mokyklose dalija visuomenės sveikatos specialistės, anksčiau vadintos slaugytojomis. Dabar jos priklauso Visuomenės sveikatos biurui (VSB).

Biuro direktorė Aušra Čiudarienė kartoja tą patį — be tėvų leidimo vaiko tikrinti negalima. „Situacija kebli. Tėvų atsakymus klasėje atneša vos keli ir dažniausiai sutikimus tikrinti vaikus duoda problemų neturinčios šeimos, o socialinės rizikos grupių šeimos net nereaguoja į tokius klausimus“, — aiškina direktorė.

Ji mano, kad reikia ieškoti kitokio kelio — kviestis tėvus į mokyklą, aiškinti, gal net kokias sutartis sudaryti. Anot A. Čiudarienės, atsakomybė turi tekti patiems tėvams.

Pranešti ir izoliuoti

Vaikų gydytoja Marija Balsienė, paklausta, ką reikia daryti, kad utėlėmis, niežais ar kokia kita užkrečiama liga apsikrėtęs vaikas nebūtų pavojingas sveikiesiems, aiškina, jog tokio mokinio būtina neleisti į mokyklą. Turi būti pranešama Visuomenės sveikatos centrui (VSC), kuris ištiria padėtį. O sprendžia gydytojas.

VSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Edita Samulytė sako, jog tokių pranešimų pasitaiko, bet jie nėra masiški. Šiauliai dėl utėlėtumo neišsiskiria iš kitų miestų. Jos nuomone, šia problema turėtų domėtis ir mokyklų socialiniai darbuotojai, kurie yra arčiausiai vaikų.

citata: Teko dvi savaites gydytis, pirkti brangių vaistų, kuriuos profilaktiškai dar teks vartoti.

KOMENTARAS

Išeitis yra

Gintaras ŽIČKUS, advokatų kontoros Žičkus, Žiedas ir partneriai advokatas:

— Geriausias būdas spręsti susidariusią problemą, išankstinius tėvų sutikimus tikrinti vaikų švarą ir higieną įtraukti į sutartis, kurios priimant mokinius į mokymo įstaigą pasirašomos tarp mokyklų ir mokinių tėvų arba globėjų.

Tėvai, prieštaraujantys minėtam papildymui, kilus įtarimui, kad vaikas gali turėti utėlių, privalėtų pristatyti gydytojo išvadą dėl moksleivio sveikatos būklės. Tėvų sutikimą galima įforminti ir atskiru dokumentu, kurį galėtų inicijuoti mokyklos direktorius. Mokinių švaros ir asmens higienos patikrinimo dėl infekcinių ligų pernešėjų ir sukėlėjų (pedikuliozė, niežai) tvarka turėtų būti numatyta mokyklų vidaus tvarkos taisyklėse.

Atkreiptinas dėmesys, jog tiek Jungtinių tautų vaiko teisių konvencijoje, tiek LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintas draudimas žeminti vaiko garbę ir orumą. Kad nebūtų pažeisti šie teisės aktai bei, kad vaikas nebūtų traumuojamas, žeminamas. Patikrinamas turėtų būti atliekamas atskiroje patalpoje, kurioje yra vandens bei muilo. Tai galėtų būti sveikatos kabinetas ar specialiai tam skirta patalpa.

Atliekantis patikrinimą sveikatos priežiūros specialistas turėtų elgtis korektiškai ir dalykiškai. Mokinys neturi jaustis nešvarus ir kaltas, jei jo galvoje ar drabužiuose būtų rasta utėlių. Baigus patikrinimą, būtina tuoj pat informuoti mokinio tėvus ar globėjus telefonu ar tiesiogiai.

citata: Tėvų sutikimą galima įforminti ir atskiru dokumentu, kurį galėtų inicijuoti mokyklos direktorius.