Mokinių laukia nauji išbandymai

Mokinių laukia nauji išbandymai

Mokinių laukia nauji išbandymai

Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino egzaminų tobulinimo planą dešimtokams ir dvyliktokams. Didžiausias „patobulinimas“ — privalomi egzaminai dešimtokams. Jeigu dešimtokas suklups, teks mokytis profesinėje mokykloje arba likti antramečiu.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Neišlaikysi — iškrisi

Švietimo ir mokslo ministerija vėl ėmėsi egzaminų „tobulinimo“ darbų iki 2012 metų. Egzaminų sistema darosi vis sudėtingesnė ir painesnė.

Vadinamajame egzaminų tobulinimo priemonių plane numatoma, kad nuo 2009 metų dešimtokams įvedamas privalomas pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas. 2009 metais dešimtokai turės laikyti lietuvių kalbos ir matematikos egzaminus.

O 2012 metais atsirastų privalomas informacinių technologijų ir dar vienas arba du pasirenkamųjų dalykų (socialinių, gamtos mokslų, užsienio kalbų) egzaminai.

Būsimuosius dešimtokus turėtų labiausiai jaudinti egzaminų neišlaikymo pasekmės. Neišlaikiusiems vasaros pabaigoje planuojama pakartotinė sesija. Jeigu nepasisektų ir tada, mokslą mokinys galėtų tęsti bendrojo lavinimo mokyklos išlyginamojoje klasėje arba profesinėje mokykloje. Kitaip tariant, neišlaikiusiųjų laukia arba antramečiavimas, arba profesinė mokykla.

Latviai ir estai laiko

„Pasiekimų patikrinimas po 10 klasės yra privalomas Latvijoje ir Estijoje. Neišlaikiusieji negali tęsti mokslo vidurinėje mokykloje“, — teigia Alma Vijeikytė, Švietimo ir mokslo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyresnioji specialistė.

Aštuntoko tėvas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jam tai primena tarybinius laikus, kai po devintos klasės mokiniai būdavo suskirstomi, kur kam eiti — į profesinę ar vidurinę. “Bet privalomi egzaminai dešimtokams reikalingi. Be egzaminų dabar į prestižines mokyklas ar klases pakliūna begalviai viršininkų vaikai ir velkasi uodegoje. O po to stoja į aukštąsias, tampa viršininkais“, — svarstė pašnekovas.

„Privalomą žinių patikrinimą vertinu teigiamai, mūsų dauguma mokytojų tam pritaria“, — sakė Sigita Būdvytienė, Lieporių vidurinės mokyklos direktorė. Pasak jos, laikas nuo laiko savo pasiekimus pasitikrinti reikia. Netgi dažniau, pavyzdžiui, po kiekvienos mokslo pakopos — keturių, aštuonių klasių. “Ateina iki 12 klasės nežinodami, kas yra egzaminas, ir ima panikuoti“, — sakė direktorė.

Šiuo metu pasiekimų patikrinimas dešimtokams nėra privalomas, bet savanoriškai egzaminus laiko 90 procentų šalies dešimtokų. Šiauliuose šis rodiklis dar didesnis.

Abiturientams — nauji galvosūkiai

2010 metais atsiras pasikeitimų ir abiturientams. Nebebūtų organizuojami tų pasirenkamųjų dalykų mokykliniai egzaminai, kurie bus valstybiniai. Pavyzdžiui, jeigu bus valstybinis matematikos egzaminas, neliks mokyklinio. Visi egzaminą laikys kartu, bet vienos užduotys bus A, kitos B lygio.

Tačiau bus kai kurių išimčių — lietuvių gimtosios ir valstybinės kalbos, dailės, geografijos, muzikologijos, muzikos valstybiniai bei mokykliniai egzaminai.

Sužinojusi apie šį pasikeitimą, viena dešimtoko mama sunerimo, kad viskas baigia susipainioti, ir vaikui sunku pasirinkti, kokiu lygiu mokytis vieną ar kitą dalyką. „Kaip gerai išlaikyti valstybinį matematikos egzaminą, jeigu buvo pasirinktas B lygis?“, — klausė moteris.

Loreta Žadeikaitė, Švietimo ir mokslo ministerijos Vidurinio ugdymo skyriaus vedėja, ramino, kad dešimtokai dar nesirenka lygio, renkasi vienuoliktokai, ir laiko apsispręsti iki rugsėjo yra pakankamai. O dabartiniams vienuoliktokams, kurie brandos egzaminus laikys 2010 metais, esą niekas nesikeičia.

Anot L. Žadeikaitės, bėda, kad kai kuriose mokyklose jau dešimtokai raginami apsispręsti, kokiu lygiu mokysis vieną ar kitą dalyką kitais metais. Tada lengviau sudaryti tvarkaraščius, paskirstyti mokytojus. Bet taip skubinant mokinius, tikrai gali kilti painiavos.

2012 metais vyktų vienas privalomas lietuvių kalbos egzaminas pagal vieną programą.

Brandos darbas

2012 metais planuojama įvesti abiturientų brandos darbą, kuris būtų pasirenkamasis. Norėdamas gauti atestatą, 2012 metų abiturientas turės išlaikyti du egzaminus. Privalomas — lietuvių kalbos. O dėl kito — abituriento valia rinktis iš kelių alternatyvų: arba brandos darbas, arba laikyti technologijų (menų) mokyklinį egzaminą, arba dar vieną valstybinį egzaminą.

Valstybinių egzaminų atsiras daugiau: geografijos, specializuotos lietuvių kalbos tiems, kurie norės rinktis filologo specialybę. Iš viso abiturientas turės teisę laikyti šešis brandos egzaminus.

Dabar baigiamąjį brandos darbą rengia tik tarptautinio bakalaureato klasių mokiniai Vilniaus licėjuje ir Šiaulių Didždvario gimnazijoje.

„Paguodos“ sesijos nebebus

Nuo 2010 metų pakartotinė sesija neišlaikiusiems valstybinių brandos egzaminų nebebus organizuojama. Išimtis — pakartotinis lietuvių kalbos egzaminas, kurį privaloma laikyti visiems mokiniams.

Anksčiau skelbta, kad pakartotinės sesijos nebebus jau ateinančią vasarą, tačiau ministerija pakeitė planus.

Vienuoliktoko mama guodėsi, kad nebėra jokio pastovumo — viskas kaitaliojama, vienos permainos. Ministerija teigia, kad 2008 metais jokių pasikeitimų egzaminų sistemoje nebus, tik lietuvių kalbos egzaminas vyks pagal naują programą. Privalomojo žinių patikrinimo dešimtokams taip pat nebus.

2009 metais atsirastų du privalomieji patikrinimai dešimtokams. Pakeitimų brandos egzaminuose nenumatoma. Brandos darbas būtų išbandomas nuo 2010 metų.

Pasak L. Žadeikaitės, visi pasikeitimai planuojami dviejų metų intervalu, kad baigiamųjų klasių moksleiviai ir jų tėvai suspėtų susiorientuoti.

PASITIKRINIMAS: Sigita Būdvytienė, Lieporių vidurinės mokyklos direktorė, sako, jog pasitikrinti žinias mokiniams ne pro šalį ir dažniau, kad nereikėtų bijoti brandos egzaminų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SESIJOS: Siekiantiems brandos atestato moksleiviams ateityje teks įveikti dvi privalomas egzaminų sesijas — dešimtoje ir dvyliktoje klasėse.

ĮVERTINIMAS: Reta egzaminų sesija baigiasi be skandalų. Šitaip Šiaulių abiturientai įvertino švietimo sistemą, kai egzamino išvakarėse kai kam buvo paviešintos lietuvių kalbos užduotys.

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA

„Visi pakeitimai egzaminų sistemoje bus atliekami kas dveji metai net iki 2012 metų.