
Naujausios
Mokestis klebono "palociams"
Nuo sielos — prie statybų
Bažnyčia nustatė metinę rinkliavą visiems gyventojams. Po 50 litų nuo šeimos. Parapijiečiai sako, kad pinigų reikia ne dvasios reikalams, o statyboms. „Atvažiuokit, pamatysit, kokius rūmus klebonas pasisatė“, — laiške redakcijai kvietė tikintieji. Ar Bažnyčia keičia savo veidą ir tampa statybine organizacija, o klebonas statybų “prarabu“?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Papiktino rinkliava
Pakruojo rajono Rozalimo miestelio žmonės parašė laišką redakcijai. Naujasis, porą metų Rozalime dirbantis klebonas Alfonsas Rimkus, visiems miestelio gyventojams įsakė per metus bažnyčiai duoti po 50 litų. Žmones papiktino ir daromi sąrašai — kas susimokėjo, o kas dar skolingas bažnyčiai.
„Atvažiuokit, pamatysit, kokius rūmus klebonas pasistatė“, — laiške kvietė Rozalimo miestelio žmonės.
Rozalime sutikti žmonės atvirai kalbėjo apie rinkliavą. „Kaip klebonas liepė, taip ir darom, ką čia pasipriešinsi. Dar nesusimokėjau, negerai, bet kad neturiu dabar iš ko. Klebonas vis eina ir eina po kiemus dėl tų pinigų. Renka. Neseniai davėm klebono namo stogui, nors šeima nemaža, bet sakau, gal kalėdoti nebeeis. O dabar dar metinį mokestį sugalvojo, per mišias pranešė“, — pasakojo prie miestelio centrinės parduotuvės sutinka Janina.
„Oi, seniai sumokėjau, kai tik paskelbė. Nepykstu ant klebono, taip reikia“, — sakė Ona Bertulienė.
„Dirbu viešuosius darbus — šeimai nemažai per metus 50 litų. Niekada tokių rinkliavų nebūdavo. Močiutė per amžių negirdėjusi tokių dalykų, o dabar kunigas eina kiekvieną sekmadienį su lėkštute ir dar papildomų sugalvojo rinkliavų. Prie klebono Kisieliaus gyvenome kaip Dievo užanty“, — pasakojo rozalimietė Asta.
Moterys moja naujojo, didelio namo pusėn prie bažnyčios. Ten, sako, naujojo klebono „palociai“.
Nurodymas iš aukščiau
Naujas namas jau blizga, tik aplinka dar laukia darbų, dar dailios trinkelės supakuotos laukia paklojamos, dar daug statybinės medienos.
Duris atidaręs klebonas Alfonsas Rimkus žino, ko atvažiavome — skundas dėl rinkliavos.
„Ne vienas aš sugalvojau, su pastoracine taryba pasitarėme, yra visų parašai. Jau esame darę kelias rinkliavas vaikščiodami po namus. Žmonės labai negražiai elgėsi su rinkliavos rinkėjais, net iškoliodavo, išvydavo kartais iš kiemo, nors tada rinkome nenustatytą auką — kas šimtą duodavo, kas ir kelis šimtus, o buvo tokių, kurie ir 5 litus tedavė“, — pasakojo jaunasis klebonas.
Klebonas A. Rimkus tikino, kad metinės rinkliavos nustatytos visame Pakruojo dekanate. Pakruojo dekanas Ričardas Rutkauskas „Šiaulių kraštui“ tai patvirtino.
„Rinkliavos dydis priklauso nuo remontų apimties parapijoje. Jeigu yra numatyti kokie didesni remontai pakalkuliuoja pagal sąmatą ir nustato, ar daugiau, nei 50 litų, ar mažiau kiekvienoje parapijoje“, — komentavo dekanas R. Rutkauskas.
Rinkliavas nustatė dekanas? „Viskas yra derinama su vyskupija“, — paaiškino dekanas R. Rutkauskas.
Metinį mokestį šimtas Rozalimo šeimų jau susimokėjo, klebonas A. Rimkus tikino jau turįs 5000 litų, galės pakeisti bažnyčioje elektros instaliaciją.
Klebono alga
„Metinis mokestis gal žmonėms ir neįprastas, suprantu. Jeigu tu esi parapijietis, tavo pareiga išlaikyti bažnyčią ir kunigą. Anksčiau tai būdavo laisva valia, o dabar tapo įpareigojimu“, — griežtai nusiteikęs klebonas A. Rimkus.
Klebonas piktinosi, kad rinkliava skundžiasi tie, kurių bažnyčia yra alaus baras, o klebonas — barmenas.
„Girdėjo parapijiečiai tokių kalbų iš kai kurių: gal ir nereikia mokėti to mokesčio, vis tiek vienodai visus palaidos. Palaukit, o kodėl turėtumėme vienodai laidoti? Kodėl vargšai senukai turi aukotis, o visi kiti tikėtis vienodų malonių iš bažnyčios?“, — dėstė savo pažiūras klebonas.
Naiviai tikisi rozalimietė Janina, kad susimokėjus metinį mokestį, ištikus bėdai — laidotuvėms, klebonas nebeims pinigų.
„Skirkit, kas yra mokama bažnyčiai ir kas asmeniškai man. Metinė rinkliava — ne man, o parapijai, bažnyčiai. Auka už laidotuves, krikštynas, santuokas — klebono uždarbis, mums kitokių algų niekas nemoka“, — paaiškino A. Rimkus.
Su klebonu žvilgtelime pro langą — į sportinį klebono visureigį. „Ai čia iš kvailumo nusipirkau, reikės parduoti“, — mosteli klebonas.
Be sąskaitų ir be mokesčių
„Kai atėjau čia 2007 pavasarį, neturėjau net kur gyventi. Galim susirinkę ir lauke pasimelsti, jeigu mums nieko daugiau nereikia“, — filosofavo klebonas A. Rimkus.
Todėl klebonas ėmėsi statybų. Užmojai dideli: klebono gyvenamasis namas drauge su parapijos namais, planuose — senelių namai.
Kunigai šiandien tapo statybininkais? „O kas belieka? Norite, kad brevijorių skaitydamas apie bažnyčią sukčiau, o gyvenčiau palapinėje?“ — klausimu į klausimą atsakė klebonas.
Klebonas vardija, kad statyboms pinigų gavo iš vyskupijos kurijos paskolą, iš vokiečių katalikų fondo. „Iš parapijiečių pinigų yra pademgiami tokie statybų darbai, kur nereikia rašyti sąskaitų, pavyzdžiui, kai perki iš žmogaus medieną pigiau, be mokesčių“, — pasakojo A. Rimkus.
„Gal ir pritrūkstu laiko sielovadai, ant sąžinės guli, kad aš nebeturiu laiko užsiimti su parapijiečiais dėl statybų. Laukiu, kai baigsis statybos, tada galėsim kažką daryti“, — atvirauja klebonas.
Kunigo dorybė — neturtas
Iš naujojo išblizginto klebono Alfonso Rimkaus namo sukame į kitą bažnyčios pusę, kur gyvena 89— erių sulaukęs, jau porą metų nebeklebonaujantis Anicetas Kisielius. Geltonas namelis skaičiuoja 221— uosius metus. Senoji klebonija statyta 1888 metais, dviem metais vėliau, nei medinė Rozalimo bažnyčia. Senovinė troba gerai išsilaikiusi, medžių apsupta — kaip Dievo delnuose. 43— ejus metus čia gyvena Anicetas Kisielius.
„Opus reikalas ta metinė rinkliava“, — išgirdęs, ko atvažiavome į Rozalimą sakė senasis klebonas A. Kisielius. Jis Rozalimo klebonu dirbo nuo 1966— ųjų, lygiai keturiasdešimt vienerius metus. “Rinkliava turi būti laisvanoriškas dalykas, taip, kaip buvo nuo amžių amžinųjų, o pagal sąrašą — prievarta išeina. Neaukosi — Bažnyčia irgi turi savų būdų paspausti žmones. Bus laidotuvės, prisimins. Klaidą daro vyras, kai prievarta renka pinigus“, — susimąsto A. Kisielius.
Senasis klebonas bėdojo, kaip šiais laikais žmonėms ir taip sunku verstis, todėl rinkliava ir papiktinusi.
Atsidusęs priduria: „Neturtas — kunigėlio privilegija. Kai pinigas ima viršų, taip nuo kunigo veido ir nubyra mitra“.
Senasis kunigas ne kartą girdėjęs: „Yra tokių brolių, kurie mišių už mirusiuosius jau nelaiko už 20 litų. Čia jokio klausimo negali būti, laikyti, ar nelaikyti mišias. Gink, dieve“.
Buvo nutikęs ir kunigui A. Kisieliui nemalonumas dėl pinigų. „Girdžiu naktį beldžia į langą: “Tėveli, duok penkis litus“. Neatrakinau durų. Rytą radau garaže “žiguliuko“ langus išdaužytus. Kai pinigas užvaldo žmogų — nebe gyvenimas“, — žino senasis klebonas.
TURTAS: Naujasis Rozalimo klebonas Alfonsas Rimkus baigia įrengti didžiulį namą sau, čia bus ir parapijos namai.
DORYBĖ: Kitoje bažnyčioje — prieš 220 metų statyta klebonija, kurioje daugiau, nei 40 metų gyvena senasis klebonas Anicetas Kisielius, kaip dangus nuo žemės skiriasi nuo naujojo klebono „palocių“.
STATYBININKAS: Rozalimo parapijos klebonas Alfonsas Rimkus prisipažįsta, kad sielovadai laiko neturi, užsiima statybomis.
SIELA: Senasis Rozalimo klebonas Anicetas Kisielius neturėjo laiko ir noro statyboms, nes visada rūpinosi tik žmonių sielomis, o ne pinigais.
Jono TAMULIO nuotr.