Mirė kraštietis Skirmantas Valiulis

Mirė kraštietis Skirmantas Valiulis

Mirė kraštietis Skirmantas Valiulis

Vakar Lietuva neteko dar vienos iškilios asmenybės: fotografijos, televizijos ir kino kritiko, menotyrininko Skirmanto Valiulio. S. Valiulis turėjo glaudžių sąsajų su Šiaulių kraštu: gimė Pakruojo rajone, baigė Šiaulių J. Janonio gimnaziją, keletą metų dėstė Šiaulių universitete.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Buvo tikras janonietis

Šiaulių J. Janonio vidurinę mokyklą S. Valiulis baigė 1957 metais. Vakar gimnazijos direktorius Rimas Budraitis buvo pritrenktas netikėtos žinios: „S. Valiulis buvo tikras janonietis. Jam rūpėdavo mokykla. Jei būdavo kokia mokyklos sukaktis ar įvykis, jis visada pasistengdavo dalyvauti ir tuo pačiu — padėti. S. Valiulis buvo vienas iš artimiausių gimnaziją baigusių mokinių. Buvo net tokia vilniečių grupė, tarp kurių — Albertas Laurinčiukas, Skirmantas Valiulis“.

Prieš porą metų, viešėdamas Šiauliuose, S. Valiulis buvo užsukęs pasisvečiuoti į gimnaziją: savo mokyklos nepamiršdavo. R. Budraičio atmintyje S. Valiulis iškyla kaip šiltas žmogus, su kuriuo buvo visada malonu bendrauti.

„Ši netektis — labai skaudi“, — sako R. Budraitis.

Abipusė bendrystė

„Šiauliai laimingi, kad universitete turi daug entuziastų su naujomis idėjomis, ten yra naujos kultūros branduolys, — apie Šiaulių universitetą yra sakęs S. Valiulis. — Dėl vienos idėjos dėkingas Šiaulių universitetui, kuris išleido knygą apie kelionių magiją. Pradėjau tos knygos idėjas propaguoti gimė “Neįprasti maršrutai Vilniuje saviems ir užsieniečiams“.

Šiaulių universitete būsimiems žurnalistams S. Valiulis dėstė kino ir televizijos istoriją ir kritiką, radijo ir televizijos žurnalistikos pagrindus. Universiteto bendruomenę ir S. Valiulį siejo labai draugiški, geranoriški santykiai.

„Labai džiaugėmės, kad jis sutiko su mumis bendradarbiauti, — sako Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto dekanas Bronius Maskuliūnas. — Jam Šiauliai buvo savas miestas, su dideliu malonumu atvažiuodavo. Atsimenu, po kai kurių paskaitų yra sakęs, jog yra maloniai nustebintas, kad čia rasdavo atgaivą, jam mūsų Šiaulių studentai kartais pasirodydavo šaunesni nei Vilniuje. Tuo labai džiaugdavomės“.

Universitete nelikus žurnalistikos specializacijos, pastaraisiais metais S. Valiulis Šiauliuose nedirbo. B. Maskuliūno teigimu, dabartiniai lietuvių filologijos ir komunikacijos studentai pavasarį vėl galės rinktis žurnalistikos specializaciją.

„Nuo rudens jie pradėtų klausyti specialybės dalykų, žinoma, būtume kvietę gerbiamą S. Valiulį: asmenybę su didele patirtimi“, — sako B. Maskuliūnas.

Gyvenimo meilės

„S. Valiulis, vienu žodžiu nenusakomos profesijos atstovas, save linkęs vadinti medijų ekspertu. Jo darbas: nuo šeštos vakaro iki vidurnakčio žiūrėti televizorių. Jo gyvenimo meilės: kinas, fotografija, televizija... Ir, žinoma, knygos. Ir čia nereikėtų dėti taško. Naujausia S. Valiulio aistra: idėjų generavimas. Jo sėkmės garantas — auksinė karta, kūrusi septintajame dešimtmetyje. Jo mokytojai — Šiaulių J. Janonio vidurinės mokyklos šviesuliai“, — taip 2007 metais “Šiaulių krašto“ publikacijoje “Skirmantas Valiulis ragauja gyvenimą“ buvo pristatytas S. Valiulis.

Prisimindamas kelią į kiną, S. Valiulis tąkart pasakojimą pradėjo nuo Pakruojo ir Šiaulių:

— Mūsų šeimą apskritai domino naujovės, tėvas buvo ne tik ūkininkas, bet ir stalius, visų galų meistras. Jis pirmas Gražaičių kaime įtaisė radiją su dinamos mašina.

Kai pradėjau eiti į mokyklą, atvažiavo kinas. Tai buvo dar viena naujovė — nė vieno seanso nepraleisdavau. Pradėjęs lankyti J. Janonio gimnaziją, eidavau Šiauliuose į „Pergalės“ kino teatrą, į geležinkeliečių klubą. Be to, gimnazija turėjo savo kino aparatūrą ir rengdavo kino seansus. Bent kartą per savaitę stengdavosi parodyti gerus gamtos, istorinius dokumentinius filmus.

Mokykla turėjo ir savo radiją — esu ten Leniną „Kremliaus kurantuose“ vaidinęs, ruošdavau žinias. Tuometinis direktorius Jonas Vencius buvo technikas ir domėjosi visomis naujovėmis. Mokytojas Jonas Adomaitis įsteigė literatų būrelį, aš ten daugiau rašiau recenzinius rašinius. Mokyklos direktorius Mykolas Kondrotas mane įtraukė į labai įdomų darbą: dviese sudarinėjome Šiaulių sportininkų kalendorius.

Iki šiol jaučiu labai didelę pagarbą Gerardui Bagdonavičiui — ekscentriškam dailės mokytojui. Jis visada eidavo kartu su vaikais į kiną. O po kino visą kelią analizuodavo, koks ten stilius, koks dailininko darbas, kaip tą ar tą reikia vertinti. Ir taip — su šeštos-septintos klasės mokiniais, lyg su rimčiausiais pašnekovais. Mokytojai tada vaikus labai aktyvindavo.

Į klausimą, kokia jo didžiausia meilė, S. Valiulis tada atsakė: „Didžiausiai meilė yra pati meilė. Esu laimingas, kad esu ją patyręs. Kol nepavyksta pamilti, tol yra priverstinis ryšys. Man nebuvo priverstinio ryšio nei su literatūra, nei su kinu, nei su fotografija, nei su televizija.“

Skirmantas Valiulis

Gimė 1938 metais spalio 22 dieną Gražaičiuose, Pašvitinio valsčiuje, Šiaulių apskrityje.

1957 metais baigė Šiaulių J. Janonio vidurinę mokyklą, 1965 metais — Vilniaus universiteto Istorijos ir filologijos fakulteto lietuvių kalbos ir literatūros specialybę.

1963— 1967 metais mokytojavo Parudaminio aštuonmetės mokykloje, 1968— 1970 metais dirbo leidinyje „Ekrano naujienos“. 1970— 1972 metais buvo fotografijos meno draugijos atsakingasis sekretorius, 1973— 1974 metais — žurnalo “Kinas“ vyriausias redaktorius. Nuo 1974 metų Vilniaus universiteto Žurnalistikos katedros (nuo 1991 metų — Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos institutas), Vilniau pedagoginio universiteto, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas.

1989— 1991 metais buvo Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas, 1990— 1992 metais — Lietuvos radijo ir televizijos generalinis direktorius.

Lietuvos žurnalistų sąjungos, Lietuvos fotomenininkų sąjungos valdybos, Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys, Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komiteto, LR Kultūros ministerijos Kino ir fotografijos ekspertų komisijų, Kultūros ir meno tarybos narys; įvairaus pobūdžio publikacijų kino, fotografijos ir TV klausimais Lietuvos laikraščiuose ir žurnaluose autorius, įvairių konkursų žiuri narys.

S. Valiulis apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, jam buvo suteiktas tarptautinės fotografijos meno federacijos (FIAF) garbės vardas ESFIAP .

Mirė 2011 metų sausio 28 dieną Vilniuje.

ASMENYBĖ: Eidamas 73-iuosius metus penktadienio rytą Vilniuje staiga mirė žinomas Lietuvos fotografijos, televizijos ir kino kritikas, menotyrininkas Skirmantas Valiulis. Gimęs Pakruojo rajone, mokęsis Šiauliuose, jis niekada neprarado ryšio savo gimtuoju kraštu.  

Jono TAMULIO nuotr.