Ministras aptarė aktualijas ir sulaukė kritikos

Ministras aptarė aktualijas ir sulaukė kritikos

Mi­nist­ras ap­ta­rė ak­tua­li­jas ir su­lau­kė kri­ti­kos

Praė­ju­sią sa­vai­tę Pak­ruo­jy­je lan­kę­sis že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas žem­dir­biams kal­bė­jo apie ak­tua­li­jas, ra­gi­no koo­pe­ruo­tis bei vie­ny­tis, pa­ta­rė grįž­ti prie gy­vu­li­nin­kys­tės. B. Mar­kaus­kui te­ko iš­klau­sy­ti su­si­ti­ki­mo da­ly­vių kri­ti­ką dėl biu­rok­ra­tiz­mo, įsta­ty­mų pai­nia­vos.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Mi­nist­ras in­for­ma­vo apie nu­ma­to­mas tie­sio­gi­nes iš­mo­kas žem­dir­biams, ski­ria­mą pa­ra­mą iš Na­cio­na­li­nės mo­kė­ji­mo agen­tū­ros, be­si­kei­čian­čią pa­sau­li­nę grū­dų rin­ką.

Ak­cen­tuo­da­mas pa­sta­ruo­sius po­ky­čius, B. Mar­kaus­kas pa­ra­gi­no grįž­ti nuo griež­tai spe­cia­li­zuo­tų prie ke­lio­mis že­mės ūkio ga­my­bos ša­ko­mis be­si­ver­čian­čių ūkių. Mi­nist­ro duo­me­ni­mis, au­ga pie­no pro­duk­tų eks­por­tas, tuo tar­pu kon­ku­ren­ci­ja tarp grū­dų au­gin­to­jų vis ašt­rė­ja. Nors Lie­tu­vos žem­dir­biai, skai­čiuo­jant pa­gal gy­ven­to­jų skai­čių, kol kas grū­dų eks­por­tuo­ja dau­giau­siai iš Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bių. Ta­čiau spe­cia­lis­tai jau įspė­ja, kad dėl ypač in­ten­sy­vios grū­di­nės au­ga­li­nin­kys­tės ky­la dir­vos ero­zi­jos grės­mė.

B. Mar­kaus­kas tei­gė, jog ne­rei­kia tu­rė­ti iliu­zi­jų, kad ka­da nors bus re­gu­liuo­ja­mos že­mės ūkio pro­duk­ci­jos su­pir­ki­mo kai­nos. O sie­kiant pa­gel­bė­ti žem­dir­biams, ža­dė­jo di­des­nę pa­ra­mą gy­vu­li­nin­kys­tei.

Su­si­ti­ki­mo su žem­dir­biais me­tu mi­nist­ras ne kar­tą ra­gi­no koo­pe­ruo­tis pa­gal ga­my­bos ša­kas, kaip da­ro vi­so pa­sau­lio ūki­nin­kai. Taip pat – vie­ny­tis šiuo me­tu su­si­skai­džiu­sioms žem­dir­bių in­te­re­sus at­sto­vau­jan­čioms or­ga­ni­za­ci­joms.

Va­sa­rą ke­ti­na­ma pa­ruoš­ti ša­lies me­lio­ra­ci­jos įren­gi­nių stu­di­ją – svars­to­ma juos per­duo­ti že­mės sa­vi­nin­kams. B. Mar­kaus­ko tei­gi­mu, tu­ri­ma apie du mi­li­jo­nus ki­lo­met­rų me­lio­ra­ci­jos ša­kų, 60 tūks­tan­čių me­lio­ra­ci­jos grio­vių, ki­tų įren­gi­nių. Ta­čiau dau­gu­mos jų nu­si­dė­vė­ji­mas – 75 pro­cen­tai. At­kur­ti Lie­tu­vos me­lio­ra­ci­jos sis­te­mą kai­nuo­tų apie tris mi­li­jar­dus eu­rų.

Ne­vie­na­reikš­mė si­tua­ci­ja ir dėl ūkių dy­džio. B. Mar­kaus­ko tei­gi­mu, ūkiai tu­rės stam­bė­ti iki šim­tų hek­ta­rų – de­šimt­hek­ta­riams „nė­ra šan­sų iš­gy­ven­ti“.

Re­zo­nan­su nu­skam­bė­jo ūki­nin­ko Jo­no Jur­ge­liū­no pa­sta­bos: at­si­sa­kęs gy­vu­li­nin­kys­tės, jis pa­gal pa­sku­ti­niuo­sius vals­ty­bės do­ku­men­tus ne­be­ga­li tu­rė­ti di­des­nio nei 500 hek­ta­rų ūkio. Nors jį for­ma­vo dvi­de­šimt sep­ty­ne­rius me­tus...

Klo­vai­nie­tis ūki­nin­kas Al­bi­nas Na­vic­kas pa­ste­bė­jo: mi­nist­ro įsa­ky­mas dėl ža­li­ni­mo ter­mi­nų su­prie­ši­no Pie­tų ir Šiau­rės Lie­tu­vos žem­dir­bius. Nes tar­pi­nius au­ga­lus po pjū­ties pa­sė­ti rei­ka­lau­ja­ma iki rugp­jū­čio 15-osios, o Šiau­rės Lie­tu­vo­je nuo rugp­jū­čio vi­du­rio tik pra­si­de­da der­liaus nuė­mi­mas. B. Mar­kaus­kas pa­ža­dė­jo įsa­ky­mą pa­tai­sy­ti.

A. Na­vic­kas kri­tiš­kai ver­ti­no ir ūki­nin­kams or­ga­ni­zuo­ja­mus mo­ky­mus: ko ver­ti se­mi­na­rai, ku­riuo­se pra­ne­ši­mus skai­to lek­to­riai, tu­rin­tys ma­žiau ži­nių, nei klau­sy­to­jai?

Mi­nist­rui te­ko iš­klau­sy­ti prie­kaiš­tus dėl ypa­č gre­mėz­diš­kų „Lea­der“ prie­mo­nės tai­syk­lių, dėl ku­rių pa­raiš­kų tei­ki­mas už­trun­ka apie po­rą me­tų.

Au­to­rės nuo­tr.

Mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas, ap­ta­ręs ak­tua­li­jas, bu­vo api­pil­tas klau­si­mais ir pa­sta­bo­mis.

Klo­vai­nių ūki­nin­kas Al­bi­nas Na­vic­kas žė­rė kri­ti­ką dėl neį­vyk­do­mų dar­bų ter­mi­nų, ne­nau­din­gų, tik lai­ką gai­ši­nan­čių se­mi­na­rų.