Metų pradžioje įsigaliojo daugiabučių modernizacijos pokyčiai

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Vis daugiau žmonių Lietuvoje gyvena modernizuotuose daugiabučiuose, o kartu auga ir norinčiųjų atsinaujinti savo būstą skaičius. Nuo 2022 m. pradžios, įsigaliojus Daugiabučių atnaujinimo (modernizacijos) programos pakeitimams – tai padaryti bus dar paprasčiau.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauji pakeitimai, kuriais siekiama palengvinti ir pagreitinti renovacijos procesus. Pasak Aplinkos ministro Simono Gentvilo, jais siekiama palengvinti ir pagreitinti renovacijos procesus visoms dalyvaujančios šalims – būtų savininkams, projektų administratoriams ir statybininkas.

Mažiau biurokratijos ir greitesni procesai

Anot pašnekovo, būstų savininkai susidurs su mažiau biurokratijos – nebereikės vėl ir vėl rinktis laiptinėse arba nuotoliniu būdu balsuoti dėl būsto atnaujinimo. Nuo šiol gyventojams užteks vieną kartą patvirtinti namo atnaujinimo investicinį planą.

Pokyčiai laukia ir daugiabučių atnaujinimo projektų administratorių. Šiems valstybė beveik padvigubina kompensacijas už daugiabučių modernizacijos projektus. Taip pat administratoriai gaus avansinius mokėjimus už renovacijos proceso administravimą. Ankščiau jie turėjo daryti labai daug įdirbio pirminiuose atnaujinimo etapuose, tačiau negalėjo gauti pinigų, kol nebuvo padaryti pirmieji statybos darbai.

„Nuo šiol bus leidžiama didesniems pastatams projektavimo ir statybos darbų konkursą skelbti bendru viešuoju pirkimu. Taip architektai ir statybininkai galės dirbti komandoje. Skaičiuojame, kad tai leis išvengti tam tikrų klaidų, pasiekti kokybiškesnį rezultatą bei sutaupyti laiko“, – apie programos pokyčius pasakoja Aplinkos ministras.

Statybos bendrovėms gera naujiena ta, kad bus komplektuojami modernizacijos projektai: skelbiami konkursai atnaujinti ne po vieną, o po keletą pastatų. Tai leis ir didesnėms įmonėms įsilieti į modernizacijos projektus, optimaliau ir aiškiau planuoti darbus.

„Kadangi projektai buvo gan smulkūs, kartais net statybininkai neateidavo į konkursus, o dabar, sustambėjus projektams, bus didesnė tikimybė, kad konkursai įvyks. Užsakymai bus didesni – didesni statybininkai ateis į konkursus, bus didesnė konkurencija, didesnis planavimas – visa tai leis nupirkti rangovą iš pirmo karto, o ne laukti pakartotinio konkurso“, – teigia S. Gentvilas.

Pasak jo, paprastinti ir efektyvinti daugiabučių modernizacijos projektus siekiama ir toliau. Šių metų tikslas įgyvendinti modulinę renovaciją, ją dar labiau paspartinant – tai leis išspręsti ir statybininkų stygiaus problemą bei padaryti procesą tokį, kad jis galėtų būti vykdomas ir žiemos metu.

Modernizacijos rezultatai rodo pozityvias tendencijas

Per 2021 m. Lietuvoje atnaujinta daugiau kaip 340 daugiabučių. Šiuo metu šalyje modernizuojama dar 600 daugiabučių namų, o iš viso nuo 2013 m., kai į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, iki 2021 m. atnaujinta daugiau kaip 3000 daugiabučių arba 92 tūkst. butų.

APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) pastatų energinio taupumo departamento direktoriaus Vytauto Vrubliausko teigimu, pastarieji metai išryškina pozityvias daugiabučių modernizacijos tendencijas. Kiekvienais metais atnaujinama vis daugiau būstų, ne išimtis ir 2021 m. O per paskutinį kvietimas dalyvauti Daugiabučių atnaujinimo (modernizacijos) programoje gautų paraiškų skaičius sumušė rekordą per visų kvietimų istoriją.

Kvietimo metu gauta 784 paraiškos, daugiausiai daugiabučių norima modernizuoti Vilniuje (139 paraiškos), Klaipėdoje (66) ir Kaune (59). Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono savivaldybės pateikė po 14 paraiškų, viso – 28. Pašnekovo teigimu, nors bendri rezultatai džiugina, yra savivaldybių, kurioms reikėtų stipriai pasitempti.

Užs. Nr. 499962

1 1