Metalo vagys niokoja kultūros paveldą

Metalo vagys niokoja kultūros paveldą

Metalo vagys niokoja kultūros paveldą

„Šiaulių kraštui“ užfiksavus, kad Sukilėlių kalnelis Šiauliuose vėl išniekintas, pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės. Pareigūnai įspėja, kad nauja metalo vagių banga įsibėgėjo visu greičiu.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Vagystės – įkarštyje

„Dabar vėl metalistų laikas pačiame įkarštyje. Metalą vagia iš visur. Nepatingi net apleistų sodybų krosnis nugriauti, kad galėtų išplėšti metalines detales“, – sakė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė.

Sukilėlių kalnelio vagystė, pasak G. Smagriūnienės, rodo, kad vėl gali suintensyvėti brangių meno kūrinių vagystės.

Rašėme, kad nuo Sukilėlių kalnelio obelisko nuplėštos dvi didžiulės istoriškai vertingos vario plokštės su čia nukankintų 1863 metų sukilėlių pavardėmis. Laužiant laužtuvais, apskaldytos ir granitinės plokštės, rėminusios lentas. Pažeidimai akmeniui padaryti nemaži, panašiai tokie pat, kaip pasaulinio karo kulkų – jų žymės matomos ant stelos.

Pavogė net akinius

Meno ir istorijos paminklų vagystės Šiauliuose – ne naujiena.

2005 metais advokato ir mecenato Kazimiero Venclauskio biustui, stovinčiam prie Šiaulių „Aušros“ muziejaus Venclauskių namų, buvo pavogti žalvariniai akiniai. Muziejus skulptoriui, kūrusiam biustą, Gintautui Lukošaičiui iš karto užsakė pagaminti kelias poras akinių.

„Kol kas saugome visus atsarginius egzempliorius muziejuje, dėl vis pasitaikančių vagysčių neišdrįstame jų dėti ant biusto“, – sakė „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

Paminklas muziejaus kiemelyje atidengtas 2005 metų vasario 16-ąją, pažymint vienos iškiliausių XX amžiaus Šiaulių istorijos asmenybių Kazimiero Venclauskio 125-erių metų sukakties proga.

Kūrinius paverčia laužu

Policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė sakė, kad metalo supirktuvėse galima supirkti tik metalo laužą, o ne gaminius iš brangiųjų, spalvotųjų metalų.

„Sudaužo, sutrupina ir plokštės, meno kūriniai virsta metalo laužu. Negi supirkėjai žiūrės yra ten raidžių, ar ne“, – apie klestinčią rinką kalba G. Smagriūnienė.

Taip vagys pastaruoju metu elgiasi su įstaigų iškabomis iš brangesnių metalų. Pavogę jas sudaužo ir priduoda, kaip metalo laužą.

Iš istorijos puslapių ((dezute punktais))))))

Vagystės ir santvarkos ne kartą naikino Sukilėlių kalnelyje esantį paminklą. 1957 metais nuo paminklo buvo nuimti lietuvybės ženklai bei plokštės su žodžiais „Tiems, kurie žuvo už Lietuvą“ ir „Tėvyne, būk laiminga amžinai“. Paminklas visiškai pakeistas, pritvirtintas 1957 metais vilniečio skulptoriaus Antano Dimžlio kurtas sukilėlių bareljefas. Abi lentos su žodžiais atiduotos saugoti į „Aušros“ muziejų.

1988 metais restauruojant paminklą buvo nuimtas A. Dimžlio bareljefas ir sugrąžintas į senąsias vietas lentos su žodžiais „Tiems, kurie žuvo už Lietuvą“ ir „Tėvyne, būk laiminga amžinai“.

1993 metų balandį viena iš lentų „Tėvyne, būk laiminga amžinai“ buvo pavogta. Tada saugoti į muziejų buvo paimta likusi nepavogta lenta su žodžiais „Tiems, kurie žuvo už Lietuvą“. Šiuo metu ant paminklo abi lentos su žodžiais yra nebe autentiškos, o vienintelė autentiškoji vėl saugoma muziejuje.

Vagys tais pačiais 1993 metais pavogė ir nugarinėje dalyje buvusią varinę plokštę, kurios buvusi vieta yra tiesiog užtinkuota ir plokštė nebeatkurta.

Sukilėlių kalnelio paminklas pastatytas 1931 metais pagal tuometinio miesto vyriausiojo inžinierius Karolio Reisono projektą.

VAGYSTĖ: Vagys nuo Sukilėlių kalnelio obelisko nuplėšė dvi daugiau nei po vieną kvadratinį metrą vario plokštes su čia nužudytų sukilėlių pavardėmis.

NURAŠYTAS: Sukilėlių kalneliui kurtas sukilėlių bareljefas buvo išmestas į sandėlį ir vėliau nuo jo nupjaustytos metalo detalės.

AKINIAI I: Kazimiero Venclauskio paminklas 2005 metų vasario 16–ąją dar su žalvariniais akiniais...

AKINIAI II: ... o po šešių mėnesių akiniai jau pavogti. Muziejus nebedrįsta pritaisyti kitų akinių dėl vagių.

Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.