Mėsa tampa prabangos preke

Mėsa tampa prabangos preke

Mėsa tampa prabangos preke

Pasikeitus akcizo ir pridėtinės vertės mokesčiams, po Naujųjų metų pirkėjai parduotuvėse išvydo pakilusias maisto ir gėrimų kainas. Analitikai sako, kad pardavėjai kainas galėjo pakelti ir pasinaudodami situacija, kad gautų kuo daugiau pelno.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Brango ir mėsa, ir alus

Akylesni pirkėjai pastebėjo, kad kai kurių produktų kainos jau buvo padidėjusios ir Naujųjų metų išvakarėse.

Pirmosiomis šių metų dienomis ne visos kainos dar buvo spėtos pakeisti, tad pirkėjai, tik nusinešę prekę iki kasos išvysdavo, kad ji jau pabrango.

Prekybos centrai kainas kėlė skirtingai, todėl tų pačių prekių kainos parduotuvėse kilo ne vienodai.

Pirmadienį viename iš Šiaulių prekybos centrų kalbintos pardavėjos nebuvo šnekios. Mėsos skyriaus pardavėja sakė, kad viskas pabrango keliais litais. Itin brango jautienos ir kalakutienos faršai. Kitame prekybos centre mėsos kaina buvo šoktelėjusi 11— 20 procentų.

Pora litų buvo pabrangę ir gyvi karpiai. Vienoje iš parduotuvių kilogramas menkės kainavo jau ne 10 litų 99 centus, o 14 litų 99 centus.

Keliais ar keliomis dešimtimis centų brango ir duonos bei pieno produktai.

Pusės litro lietuviško alaus skardinių kaina pirmadienį buvo pakilusi 20— 30 centų. Akcizo tarifas alui, vynui yra padidintas 10 procentų, kitiems fermentuotiems gėrimams — 15 procentų.

Mėsa taps prabanga

„Baisu“ — vienu žodžiu situaciją apibūdina “Kužių agroįmonės“ direktorė Irena Kievišienė.

Pasak direktorės, nuo Naujųjų metų panaikinus PVM lengvatą šviežiai ir šaldytai mėsai, kaina iš karto kyla 14 procentų. Nors gaminiams PVM padidėjo 1 procentu, bet jų kainą didins ir brangęs kuras, ir padidėjusi žaliavų kaina. Labiausiai brangs šviežia mėsa ir delikatesiniai produktai.

„Kainas žadame kelti keliais litais mažiau nei prekybos centruose, kur kiaulienos kumpis be kaulo ir odos dabar kainuoja beveik 18 litų. Žmonės nebeįpirks to, ką pirkdavo: mėsa tampa prabangos preke. Pigiai negalime parduoti: kainuoja ir dujos, ir elektra, ir kuras“, — sako direktorė.

Jei mėsos pardavimas kris itin, įmonė planuoja mažinti gamybą. Direktorė sako, jog per 29-erius veiklos metus yra tekę išgyventi įvairiausių situacijų, todėl vilties dar nepraranda.

Bandydama išsilaikyti rinkoje, „Kužių agroįmonė“ pradėjo auginti kalakutus. Itin sparčiai išperkami jų subproduktai — dėl nedidelės kainos.

„Auginame ir raguočius, bet jų mėsą naudojame tik dešroms. Mūsų pirkėjas yra vidutinio pajėgumo, todėl jautiena, kainuojanti 20 litų, jam bus neįperkama prekė. O turtingiausi pirkėjai eina į prekybos centrus. Esame priklausomi nuo žmonių, nuo jų pajėgumų pirkti“, — sako direktorė.

Sunkmetis — dar ateityje

Pasak „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiosios analitikės Linos Vrubliauskienės, gali būti, jog prekybininkai pasinaudojo proga ir padidino kainas labiau nei kilo mokesčiai, norėdami gauti trumpalaikio pelno.

„Dabar kainas pakėlė tiek, kiek įmanoma, o metų eigoje kainos keisis“, — sako L. Vrubliauskienė. Smukus paklausai, kainos gali ir mažėti, pirmiausia — ne pirmo būtinumo prekių.

Akcizinių prekių dar yra sandėliuos ir jų kainų pokytis turėtų pasimatyti vėliau: jų prekybininkai dar tebeturi sandėliuose.

Analitikė prognozuoja, kad antroje metų pusėje jau turėtų koreguotis visų prekių kainos.

Sudėtingiausias periodas — šių metų antra pusė ir kitų metų pirmasis pusmetis. Sunkiausiai šį laikotarpį išgyvens mažesnes pajamas gaunantys ir netikėtai darbą praradę žmonės.

„Įmonės pajus mažėjančią paklausą. Jai sumažėjus, atleidinės darbuotojus. Įsisuka ratas — atleidus žmogų, smunka paklausa, o tai vėl sąlygoja papildomus atleidimus. 2010 metais, uždarius atominę elektrinę laukiamas papildomas kainų šuolis“, — sako L. Vrubliauskienė.

Šviesios prognozės numatomos ne anksčiau 2011 metų.

POKYTIS: Mėsos produktų kainos po Naujųjų metų metų pakilo žymiai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PROGNOZĖ: „Swedank“ Lietuvoje vyriausioji analitikė Lina Vrubliauskienė prognozuoja, kad kainos metų eigoje turėtų keistis. Smukus paklausai, kainos gali ir sumažėti.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.