Merų turtai nemažėja

Redakcijos nuotr.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras nepraranda milijonieriaus pozicijų ir ne vienerius metus tarp apskrities politikų yra pirmas pagal turtus.
Paskelbtos politikų turto deklaracijos už 2021 metus rodo, kad apskrityje savivaldybių merų rikiuotė pagal turtus nesikeičia. Turtingiausias išlieka Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras. Jis tarp krašto merų ir vienintelis milijonierius.

 

Turtingiausi merai – iš žemdirbių

Valstybinė mokesčių inspekcija yra paskelbusi metinių gyventojų (šeimos) turto deklaracijų duomenis už 2021 metus. Merai ir kiti savivaldybių politikai – vieni tų asmenų, kurie privalo deklaruoti savo turtą pagal užimamas pareigas.

Per 2021 metus visų apskrities savivaldybių merų turtas didėjo. Vienų merų – keliais tūkstančiais eurų, kitų – šimtu ir daugiau tūkstančių eurų.

Apskrityje turtingiausio Šiaulių rajono mero Antano Bezaro šeimos, kuri ūkininkauja, turtas padidėjo daugiau nei 154 tūkstančiais eurų ir dabar sudaro per 1,3 milijono eurų. Vien mero piniginės lėšos augo 135 tūkstančiais eurų, sutuoktinės – 11,8 tūkstančio eurų. Jokių paimtų paskolų A. Bezaras ir jo sutuoktinė neturi.

Iš apskrities merų prie milijonierių artėja Kelmės rajono meras Ildefonas Petkevičius, jis į merus taip pat atėjo iš žemdirbių, vadovavo žemės ūkio bendrovei.

Kelmės rajono mero šeimos turtas sudaro per 946 tūkstančius eurų. Per metus turtas padidėjo puse milijono eurų, didžia dalimi dėl paimtos paskolos. I. Petkevičiaus šeima paimtų ir negrąžintų paskolų deklaravo 430 tūkstančių eurų (palyginimui, 2020 metais negrąžintų paskolų turėjo 14 tūkstančių eurų). Brangiausias mero ir jo sutuoktinės valdomo turto pokytis – deklaruotas beveik pusės milijono eurų vertės būstas daugiabutyje.

Trečias pagal turtus iš merų – Šiaulių meras Artūras Visockas. Jo šeimos turtas sudaro per 393 tūkstančius eurų. Per metus padidėjo per 4 700 eurų.

Paties A. Visocko piniginės lėšos didėjo daugiau nei 5,6 tūkst. eurų ir dabar sudaro per 219 tūkstančių eurų. Sutuoktinės piniginės lėšos mažėjo 10,9 tūkstančio eurų. Šeimos įsigytų sklypų vertė didėjo 10 tūkstančių eurų.

A. Visockas paimtų paskolų neturi, jis pats pinigus skolina. Nuo 2018 metų dar nesusigrąžino 24 tūkstančius eurų suteiktų kitiems asmenims paskolų.

Toliau pagal turtus rikiuojasi Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas. Jo šeimos turtas sudaro per 181 tūkstantį eurų, per metus padidėjo 15 tūkstančių eurų. Būtent tokia suma didėjo mero santaupos, kurios dabar sudaro 53 tūkstančius eurų.

Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis deklaravo 134,8 tūkstančio eurų turtą. Jo gyvenamojo namo vertė 53 tūkst. eurų, žemės sklypų – 5,5 tūkst eurų, transporto priemonių – 12 tūkst. eurų, piniginių lėšų turi per 63 tūkst. eurų. V. Simelis turi 20 tūkstančių eurų paimtų ir negrąžintų paskolų. Kaip per metus keitėsi V. Simelio turtas, VMI palyginimo neteikia su ankstesniais metais, nes mero pareigas jis pradėjo eiti nuo 2021 metų gegužės.

Pakruojo rajono mero Sauliaus Margio turtas per metus didėjo per 5 tūkst. eurų ir sudaro iš viso beveik 134 tūkstančius eurų. Didėjo 5 tūkstančiais eurų mero santaupos – iki 79 tūkstančių eurų. Paimtų ir negrąžintų paskolų sumą meras sumažino iki 3,7 tūkst, eurų.

Joniškio rajono mero Vitalijaus Gailiaus šeimos turtas sudaro 50,5 tūkstančio eurų. Per metus didėjo 1 000 eurų. Šia suma didėjo mero sutuoktinės piniginės lėšos, o mero valdomas turtas, piniginės lėšos per metus nepakito. V. Gailius paimtų ir negrąžintų paskolų sumą per metus sumažino 3 tūkstančiais eurų – iki 16 tūkstančių eurų.

Kraštiečiai – turtingiausiųjų 200-e

VMI garsina didžiausią turtą deklaravusių politikų, pareigūnų, valstybės tarnautojų ir jų sutuoktinių 200-ą.

Pirmas šiame sąraše Klaipėdos savivaldybės tarybos narys Vidmantas Dambrauskas, deklaravęs 19 milijonų eurų turtą. Antra – privačių švietimo įstaigų valdytoja Austėja Landsbergienė, Seimo nario ir užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio žmona. Jos turtas sudaro 18 milijonų eurų. Trečias – Europos Parlamento narys Viktoras Uspaskich su 6, 4 milijono eurų turto.

Iš merų pats turtingiausias Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, deklaravęs 5 milijonus eurų turto. 200 turtingiausiųjų sąraše jis užima 6 vietą.

Iš apskrities politikų į šį sąrašą patenka tik keli politikai. 76 vietą užima Antanas Bezaras, deklaravęs vien savo turto už 1,1 mln. eurų. 86 vietą – Kelmės r. savivaldybės tarybos narys, verslininkas Petras Račkauskas, jo turtas – 1 milijonas eurų, 95 vietą – akmeniškis Seimo narys Valius Ąžuolas, jo turtas sudaro 986,9 tūkstančio eurų.

Antrojo šimtuko viduryje, 148 vietoje, yra Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, verslininkas Gediminas Lipnevičius su beveik 795 tūkstančiais eurų turto.

Toliau turtingiausiųjų politikų sąraše yra dar du kelmiškiai: 167-as – Kelmės r. savivaldybės tarybos narys, ūkininkas Albertas Brazas, jo turtas 737 tūkst. eurų ir Kelmės rajono meras I. Petkevičius, vien jo turtas (be sutuoktinės) sudaro 676 tūkstančius eurų.

Į turtingiausiųjų 200-a dar pateko vienintelis Šiaulių miesto politikas, ilgametis miesto Tarybos narys, bankininkas Jonas Bartkus, deklaravęs 671,7 tūkstančio eurų turtą. Pagal turtą J. Bartkus yra 198 vietoje.

Apskrityje privalėjo deklaruoti 4 tūkstančiai asmenų

Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, jog šiemet galima susipažinti su beveik 48 tūkstančiais viešai skelbiamų turto deklaracijų išrašų, iš kurių 4 tūkstančiai priklauso Šiaulių apskrities gyventojams.

„Dėl užimamų pareigų turto deklaracijas už 2021-uosius turėjo pateikti 8 tūkst. Šiaulių apskrities gyventojų, iš kurių 6,7 tūkst. gyventojų pareigą atliko laiku“, – sako Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Vitalija Kublickienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad 178 Šiaulių apskrities gyventojai dar nepateikė turto deklaracijos ir tai turėtų padaryti nedelsdami. Iš jų Akmenės r. – 7, Joniškio r. – 12, Kelmės r. – 5, Pakruojo r. – 22, Radviliškio r. – 19, Šiaulių m. – 82, Šiaulių r. – 31 asmuo.

2021 m. gruodžio 31 d. turėtą turtą Lietuvoje ir užsienyje deklaruoti privalo, pagal Gyventojų turto deklaravimo įstatymą, Seimo paskirti institucijų ir įstaigų, finansuojamų iš valstybės biudžeto, vadovai bei pareigūnai, valstybės politikai ir tarnautojai, valstybės ar savivaldybių įstaigų, įskaitant aukštųjų mokyklų, akcinių, uždarųjų akcinių bendrovių padalinių, jei akcininkė ar steigėja yra valstybė ar savivaldybė, vadovai ir jų pavaduotojai, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių vadovai. Taip pat teisėjai, notarai, prokurorai, antstoliai ir kiti įstatyme išvardinti asmenys ir jų šeimos nariai.