Mero sliekai pralindo ir pro įstatymus

Mero sliekai pralindo ir pro įstatymus

Mero sliekai pralindo ir pro įstatymus

Naująsias Šiaulių kapines ištiko dar vienas skandalas: pasirodo, jos suplanuotos per didelės trimis hektarais. Ir sutapimas:  išpirkta Šiaulių miesto mero Genadijaus Mikšio artimųjų žemė kaip tik — kapinių pakraštyje. O meras vis dar ragina neieškoti sliekų ten, kur jų nėra. 

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kapinėms — per daug žemės

Prieš pat Kalėdas Šiaulių miesto savivaldybė gavo Šiaulių apygardos administracinio teismo sprendimą, kad panaikinamas naujųjų Šiaulių kapinių Daušiškių kaime detalusis planas. Teismas patenkino privačių asmenų, kurie jau anksčiau teisėsi su Savivaldybe dėl kapinių žemės, skundą.

Teismas pripažino, kad detaliajame plane kapinėms numatyta daugiau žemės, nei leidžiama teisės aktuose: suplanuoti 43 hektarai, o gali būti ne daugiau kaip 40 hektarų.

Detaliojo plano rengėjas — Šiaulių miesto savivaldybė, tačiau jį tvirtino Šiaulių rajono savivaldybė, kurios teritorijoje ir suplanuotos kapinės.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius tarsis su Šiaulių rajono savivaldybe, ką daryti.

„Teismas neatsižvelgė, kad sprendimas, apribojantis kapinių teritoriją iki 40 hektarų, priimtas vėliau, nei pradėta rengti detalųjį planą. Tiesa, rajono Tarybai tvirtinant detalųjį planą tokia įstatymo nuostata jau buvo įsigaliojusi“, — aiškino V. Damulevičius.

Pasak V. Damulevičiaus, atsakomybė priėmus prieštaraujantį teisės aktams sprendimą tenka rajono savivaldybei.

Iš viso būsimoms kapinėms pasirinktų sklypų savininkams sumokėta beveik devyni milijonai litų.

600 tūkstančių litų — į balą

Ir Šiaulių miesto mero G. Mikšio, ir V. Damulevičiaus teigimu, teismo sprendimą Savivaldybė skųs. Tačiau žino, kad teismo procesai trunka ilgai ir dėl to nusitęs kapinių atidarymas.

„Mums reikėtų galvoti ir apie naujo detaliojo plano rengimą“, — teigė V. Damulevičius.

Vadinasi, teks atsisakyti trijų hektarų, už kuriuos pinigai jau yra sumokėti?

„Kiek išpirkta, tiek, kas galėjo žinoti, kad taip bus? Nemanau, kad žmonės galėtų grąžinti išmokėtus pinigus“, — abejojo Administracijos direktorius.

Penkių sklypų savininkams, kurie pirmieji sutiko pasirašyti sutartis, suderėta mokėti vidutiniškai po 1380 litų už arą. Likusių keturių sklypų — po 1230 litų.

Vadinasi, Šiaulių savivaldybė, skolinusis iš banko pinigus kapinių žemei išpirkti be reikalo išleido beveik 400 tūkstančių litų. Dar 200,4 tūkstančių litų kainavo ir detaliojo plano, kurį panaikino teismas, rengimas.

Pasak V. Damulevičiaus, yra neišmokėta dalis pinigų už teritoriją, dėl kurios dar vyksta teisminiai ginčai, bet ji yra kapinių viduryje.

V. Damulevičiaus teigimu, neseniai įstatymais sumažinta kapinių apsauginės zonos teritorija nuo 300 iki 100 metrų. Apsauginės teritorijos žemė dar neišpirkta, todėl sumažinus kapinių teritoriją, išpirktoji žemė taps apsaugine zona.

„Pagal teisės aktus apsauginės kapinių teritorijos žemė nėra išperkama“, — paaiškino Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Egidė Butkė.

Žinojo, bet tvirtino

Šiaulių rajono architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Violeta Vaicekauskienė pripažino, kad ir rajono savivaldybės juristai, ir architektai, ir Taryba žinojo, kad pasikeitęs įstatymas.

„Pasikonsultavome su juristais ir priėjome išvados, kad pasikeitę įstatymai negalioja jau parengtiems dokumentams, todėl buvo nutarta tvirtinti detalųjį planą. Todėl Tarybai teikėme tvirtinti tokį, koks buvo parengtas. Juo labiau, kad turėjome teigiamą išvadą šiuo klausimu ir iš apskrities“, — sakė V. Vaicekauskienė.

Mero artimieji nebūtų praturtėję?

Iš mero G. Mikšio artimųjų, žemės bendrasavininkių, bendrai išpirkta žemė yra pačiame kapinių pakraštyje, dešinėje pusėje žiūrint nuo aplinkkelio. Iš viso — per 11 hektarų. Iš jų išpirkta per 6 hektarus, kurie įkainoti per 800 tūkstančių litų.

Ar galėjo mero artimųjų žemė iš viso nepatekti į išperkamų žemių teritoriją, juk kapinėms buvo galima skirti ir 40, ir 35 hektarus?

Pasiteiravus G. Mikšio, meras supyko: „Ko čia mano gimines vis kišat? Ką bandot padaryti? Viskas. Viso gero. Apie gimines — tik raštiškai atsakinėsiu!“.

Spalio pradžioje Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) konstatavo, kad Šiaulių miesto meras G. Mikšys pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, nes dalyvavo priimant sprendimus dėl naujų kapinių žemės.

„Šiaulių kraštas“ rašė, kad G. Mikšiui einant Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus ir šios savivaldybės mero pareigas penkerius metus — nuo 2005 iki 2009 — buvo sprendžiamas žemės išpirkimas ir iš mero artimųjų.

G. Mikšys VTEK sprendimą apskundė teismui, šis sustabdė VTEK sprendimo galiojimą, o G. Mikšys kandidatuos vasarį vyksiančiuose Savivaldybių rinkimuose.

Kapaviečių patvoriuose neužteks

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis suskaičiavo, kad prasidėjus teisiniams ginčams nusitęs kapinių atidarymas, kuris planuotas ateinančių metų pabaigoje.

Šiuo metu skyrius „ieško rezervų“ kapavietėms. K. Donelaičio kapinėse, pasak A. Adomaičio, yra paruošta apie 700 vietų sektorius.

„Ginkūnų kapinėse šaliname želdinius, nors tai ir labai nepatinka aplinkosaugininkams, ir įrenginėjame kapavietes. Iki birželio dar nesunkiai Ginkūnuose rasime vietos. O jeigu leis iškirsti dar daugiau medžių, gal ištempsime ir iki kitų metų pabaigos“, — paaiškino A. Adomaitis.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Videta Samienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad per metus Šiauliuose miršta nuo 1200 iki 1400 žmonių.

 

KALTĖ: Šiaulių meras Genadijus Mikšys nesijaučia kaltas dėl privačių ir viešųjų interesų painiojimo. „Žmonos mama, dėdė nėra man artimi asmenys“, — skalbė politinį mundurą meras, klausiamas apie kapinėms išpirktą jo artimųjų žemę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.