Meilė veda tik į optimizmą

Meilė veda tik į optimizmą

Meilė veda tik į optimizmą

„Jeigu pasisekė išgyventi meilę, vienos dienos per metus neužtenka“, — pasitinkant Valentino dieną sako vienas iš Lietuvos kultūros autoritetų, nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras RINKEVIČIUS.

Sekmadienį jis su orkestru ir grupe žinomų atlikėjų Šiaulių arenoje vyksiantį koncertą skiria būtent meilės dienai. „Šiaulių krašto“ pokalbis su maestro — apie meilę ir nemeilę Tėvynei, kultūrai, žmogui.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Kiekviena diena meilės pilna

— Ar švenčiate Valentino dieną?

— Kiekvienas, kuriam pasisekė šiame gyvenime, turėtų apie tai galvoti, ar ją švęsti. Ar meilės šventei užtenka tik vienos dienos ir būtent tik tą dieną reikia švęsti.

Jeigu meilę sugebi išgyventi ir nešioti širdyje, ir vasario 14— oji yra svarbi. Aš manau, kad tą dieną, kaip ir visas kitas dienas gali parodyti dėmesį mylimam žmogui. Ši šventė man daugiau amerikietiško gyvenimo būdo tradicija.

— Ką Jūsų gyvenime reiškia meilė?

— Meilė valdo pasaulį ir yra labai galingas visko variklis. Tik dėl to, kad žmogus sugeba mylėti kitus žmones, savo darbą, muziką, meną, tėvynę. Meilė neatsiejamai susijusi su grožiu, meilė veda tik į optimizmą.

— Sakoma, kad yra labai lengva mylėti žmoniją, bet labai sunku mylėti konkretų žmogų — kaimyną, bendradarbį, netgi savo priešą.

— Meilė prasideda nuo artimų žmonių — tėvų, vaikų, šeimos. Kaip sugebi mylėti juos, taip sugebi mylėti ir kitus.

Meilė Tėvynei nematuojama nesėkmėmis

— Ar šiandien Lietuvoje egzistuoja meilė Tėvynei, kai beveik milijonas žmonių susirinko daiktus ir išvažiavo?

— Skaudi problema, bet nežiūrint į nieką esu įsitikinęs, kad egzistuoja meilė Tėvynei. Aš visada šiuo klausimu liksiu optimistas, net ir matydamas, išgyvendamas masinę Lietuvos žmonių emigraciją.

Labai daug kas mūsų Tėvynėje vyksta ne taip, kaip norėtųsi. Manau, egzistuoja ir neprapuls meilė Tėvynei. Tik skirtingais periodais daugiau ar mažiau žmonių tai jaučia.

O nusivylimas praeis, kai gims protingi valstybės sprendimai. Nusivylimą vėl nugalės meilė. Tik galėtų tokia nedidelė šalis, kaip Lietuva, žymiai greičiau susitvarkyti savo gyvenimą taip, kaip gyvena tos šalys, į kurias bėga mūsų žmonės.

Vienas žingsnis iki nemeilės

— Nuo meilės iki nemeilės — tik vienas žingsnis?

— Kaip ir nuo genialumo iki beprotybės. (juokiasi)

— Visai neseniai patyrėte valdžios nemeilę kultūrai. Viceministro, dainininko Deivido Staponkaus, buvote užsipultas dėl to, kad statote puikias operas...

— Tas vienas epizodas neatskleidžia viso valdžios požiūrio į kultūrą. O dėl vicemenistro... gaila, kad tas žmogus yra valdžios atstovas. Nebenoriu net prisiminti, nes tai yra nesąmonė, kuri liečia tik tą konkretų žmogų. Užpuolė, bet visiškai pro šalį.

— Ar dabartinė valdžia myli kultūrą ir jos darbuotojus?

— Gaila, kad mūsų visuomenės ir valstybės vystymasis dabar yra ne pačiame geriausiame etape. Kadangi tokią valdžią tesugebame išsirinkti, todėl ir sprendimai jų yra tik jų lygio, ne patys geriausi.

Nematau, kad būtų kalbama apie kriterijus, pagal kuriuos būtų galima spręsti, kurie kultūros reiškiniai yra geri, kurie nelabai.

Jau senokai Lietuvoje nėra pagarbos kai kurioms kultūros profesijoms ir jų atstovams. Pavyzdžiui, muzikantams. Pagal muzikantų atlyginimus galima taip pat spręsti apie pagarbą jiems.

Man visiškai aišku, kodėl labai geri muzikantai negali įstoti į Muzikos akademiją, nes ten priimtina ne visai protinga stojamųjų egzaminų sistema. Todėl tie žmonės išvažiuoja į kitas šalis ir ten juos priima su dideliu džiaugsmu. Profesijos prestižas yra sugadintas. Mūsų šalies muzikinė kultūra praranda pozicijas, kurios buvo anksčiau. Jeigu ir toliau taip bus, galėsime nebesididžiuoti savo muzika ir muzikais.

— Tai susiję tik su muzika?

— Su kitomis meno rūšimis taip pat. Lietuva kaip ir jos kultūra esame truputį depresinėje stadijoje. Jai nepasiduoti įmanoma tik būnant optimistu. Tikiu, kad ne viskas dar prarasta.

 

MEILĖ: Maestro Gintaras Rinkevičius sako, kad apdovanoti meile žmonės neturėtų jai skirti vos vienos dienos per metus.

Linos FISH EYE nuotr.