Medelyne stiebiasi miškas

Medelyne stiebiasi miškas

Medelyne stiebiasi miškas

Miškininkai tvirtina, kad lietuviško miško plotas nemažėja, tačiau jam užauginti reikalingi dešimtmečiai. Svarbu jį apsaugoti ne tik nuo parazitų, ligų, žvėrių, bet ir žmonių. Šiaulių miško urėdijos medelyno darbuotojų rankomis pasėti milijonai medžių sėklų, ne visada tampa mišku.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Medelyno plotuose dygsta sodinukai

Šiaulių miško urėdijos Vainagių girininkijos teritorijoje esančiame medelyne lygiomis linijomis driekiasi didžiuliai plotai sodinukų — nuo kelių centimetrų iki metro ir daugiau. Tarp vagų įrengta laistymo sistema. Kai kuriems sodinukams vos keli mėnesiai, kitiems skaičiuojami 2— 3 metai. Bendras medelyno plotas yra apie 32 hektarai, kuriame auginama per 5 milijonų sodmenų.

Nuo balandžio mėnesio prasidėjęs intensyvus darbymetis medelyne tęsiasi iki šalnų: sodmenys iškasami, parduodami miškų savininkams, miškas sodinamas (per mėnesį reikia miško plotuose pasodinti per milijoną sodmenų), renkamos sėklos, sėjama.

Medelyno viršininkas Saulius Grybas vardijo, kas susodinta šiuo metu: klevai, raudonieji ir paprastieji ąžuolai, beržai, juodalksnis, vinkšna, liepa, kaštonas, drebulė, gudobelė, miškinė obelis, šermukšniai, eglės, pušys, skroblas — „viskas suskaičiuota“.

Nesenai buvo renkamos beržo sėklos. Sėklų rinkimas griežtai apibrėžtas nuostatų: sėkloms rinkti tinkantis medis aprašomas ir informacija apie jį siunčiama į Miško genetinių išteklių, sėklų ir sodmenų tarnybą, tik su jų leidimu renkamos sėklos. Sėklos šaldytuvuose gali būti laikomos iki 10 metų.

„Atrenki sėklų bandinį ir veži į šią tarnybą. Jie nustato, ar nėra užkrėstos ligomis, ar daigios. Išduodamas sertifikatas. Tada medelyne galima sėti. Rankomis“, — sakė S. Grybas.

Privatininkai skuba iškirsti, o ne atkurti

Medelyno darbuotojai tikino, kad susidariusi nuomonė, jog miškai šalyje nyksta, nėra teisinga — vykdoma miškingumo didinimo programa. Veisiami nauji miškai, atkuriami iškirsti.

„Vienais metais įveisėme 20, kitais 30 hektrarų miško, dar kitais 17. Čia priklauso, kiek iš apskrities gauname žemės, kuri atliko po reformų. Kiekviena šalies urėdija vykdo tokią programą“, — sakė viršininkas, pridūręs, kad prieš kelis dešimtmečius šalies miškingumas buvo apie 27 procentus, šiandien — per 32 procentai.

Pasakoja, kad pasodinti miško plotuose jauni medeliai turi augti apie septynerius metus, kol bus inventorizuotas kaip miškas. Daugiausiai keblumų iškyla su privačių miškų savininkais, kurie iškerta savo plotus, o pagal įstatymą privalėdami juos atsodinti, to neskuba daryti.

„Pagal nuostatus į hektarą reikia pasodinti apie 3 tūkstančius medžių, o privatininkas sako, kad jam užteksią kokių 500, nes dar kažkokių medžių likę, o iš jų prigis gal tik 100. Pradeda sakyti, kaip jam brangu, nėra pinigų. Uždirbo iš medienos, o grąžinti miškui neskuba“, — pasakojo S. Grybas.

Privačių miškų savininkai į medelyną ima belstis sodinukų ir vidurvasary, kai laikas netinkamas medžiams sodinti, nes jiems gresia bauda už neatsodintą mišką. Tai, pasak miškininkų, beprasmis darbas, išleisti pinigai ir sunaikinti sodinukai.

„Šiuo laiku gali kieme medelį pasisodinti, kurį laistysi, prižiūrėsi, o mišką sodinti reikia balandį, gegužį arba rugsėji, spalį. Aišku, yra ir tokių, kurie sąžiningai nuolat perka sodinukų miškui atsodinti“, — pasakojo S. Grybas.

Lepūs ir kaprizingi

Medelyne vienas populiariausių medžių — eglė, po jų labiausiai pageidaujami beržai, juodalksniai. Pasitaiko ieškančių Lietuvoje neaugančių medžių, vieną pirkėją teko įtikinėti, kad medelyne kedrai neauginami. Nesenai imta auginti raudonųjų ąžuolų, skroblų.

„Užauginame viską nuo sėklos. Eglei, ąžuolui, skroblui reikia 4 metų. Nuo sėklos įdėjimo į žemę iki jos įsodinimo į mišką ar pardavimo žmogui. Už trijų savaičių atsiranda mažas daigelis. Beržui, juodalksniui reikia poros metų. Daugiau ketverių metų nė vienas sodinukas neauginamas“, — pasakojo medelyno viršininkas.

Miškininkai taip pat sulaukia priekaištų, kad pirkti sodinukai neprigijo, tačiau dėl to kalti sodintojai, kurie galbūt neiškart susodino medelius, gal nepaliejo, ar paliko saulėtoje vietoje.

„Labai lepi pušis, jei tik užlenksi šaknį, ji nebeaugs. Viskas svarbu: šaknys, akmenys, pasodinimo gylis, atstumai. Lengviau prigyja lapuočiai. Tokį juodalksnį įkišai į pelkę ir augs, o eglės nepasodinsi bet kaip. Maumedis bent truputį bus pradėjęs leisti spyglius, daryk, ką nori, nebeprigis“, — aiškino S. Grybas.

Taip pat prie lepių medžių priskirtas ir ąžuolas, sodinamas tik derlingose augavietėse, juos mėgsta griaužti žvėrys Geriausiai miškuose prigyja ir auga beržai, juodalksniai, klevai, eglės.

Miškus naikina ir žvėrys, ir žmonės

Miškuose susodintus medžius taip pat privalu saugoti, nes kai kurie medžiai, pasak miškininkų, tikri skanėstai. S. Grybas pasakojo, kad juodalksnio niekas iš žvėrių neužkabins, o pušį sutriauškins lyg saldainį.

„Nepasakysi, kad pasodinome tiek, tiek ir išaugs. Medžius naikina ne tik žvėrys, bet ir parazitai, ligos, o skaudžiausia, kai šaltakraujiškai plotus išnaikina žmonės“, — sakė viršininkas, prisiminęs atvejį, kai Šiaulių girininkijoje buvo rastas išniokotas trisdešimties arų eglaičių plotas.

Keturračiais buvo sunaikintas septynerių metų augintų eglaičių plotas. Priduriama, kad tiek metų jos augo miške, dar 4 metus buvo augintos medelyne. Žmogaus ūgį siekiantys medžiai ir 11 metų darbo buvo sunaikinta per kelias valandas.

Vienas didesnių miškininkų galvos skausmų — prieš Kalėdas kertamos eglutės. Todėl kilo mintis pardavinėti eglutes vazonuose, kad būtų galima jas pasisodinti, taip pat trejus metus prikertama eglių šakų ir išdalijama Šiauliuose.

„Visas darbas medelyne atliekamas rankomis: renkame sėklas, sėjame, ravime, purškiame ir visa kita, todėl kai pamatai, kiek išnaikinta medžių, labai pikta“, — sakė medelyno viršininkas.

DARBAS: Ankstyvą rytą ravimas juodalksnių sodinukų plotas, kuriame yra apie 30 tūkstančių medelių.

PUŠIS: Gegužį pasėtos pušaitės jau išleido spygliukus, medelyne tokių mažylių yra apie 100 tūkstančių.

SĖKLOS: Rugpjūčio pabaigoje — laikas rinkti beržo sėklas. Medelyne pavasarį buvo pasėta apie 11 kilogramų sėklų.

DUŠAS: Trečiadienį medelyne buvo laistomi sodinukai.

 

BERŽAI: Šiaulių miško urėdijos Vainagių girininkijos teritorijoje esančio medelyno viršininkas Saulius Grybas pasakoja, kad nuo 50 beržo medžių, galima surinkti apie 10 kilogramų sėklų.

MEDELYNAS: Šiaulių miško urėdijos medelyno teritorijoje auga apie 5 milijonus įvairiausių medžių sodinukų.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

citata: Medžius naikina ne tik žvėrys, bet ir parazitai, ligos, o skaudžiausia, kai šaltakraujiškai plotus išnaikina žmonės.„