Me­ras viešina vaikų nuotraukas ir grės­mių ne­ma­to

Me­ras viešina vaikų nuotraukas ir grės­mių ne­ma­to

Me­ras viešina vaikų nuotraukas ir grės­mių ne­ma­to

Šiau­lių mies­to me­ras su vai­kais sta­dio­ne, me­ras su vai­kais ant ran­kų – to­kias nuo­trau­kas Ar­tū­ras Vi­soc­kas pub­li­kuo­ja sa­vo vie­ša­me feis­bu­ko pro­fi­ly­je. Be­veik tris mė­ne­sius ga­lio­ja Eu­ro­pos Par­la­men­to ir Ta­ry­bos reg­la­men­tas dėl fi­zi­nių as­me­nų ap­sau­gos tvar­kant jų duo­me­nis. Ar me­ras, dek­la­ruo­jan­tis tei­sės vir­še­ny­bę, tai ži­no, o gal tu­ri tė­vų lei­di­mus vie­šai skelb­ti jų vai­kų nuo­trau­kas?

Lu­kas ALU­ZAS

lukas@skrastas.lt

Rei­ka­lin­gi tė­vų ir vai­kų su­ti­ki­mai

Nuo ge­gu­žės 25-osios įsi­ga­lio­jo Bend­ra­sis duo­me­nų ap­sau­gos reg­la­men­tas. „Šiau­lių kraš­tas“ ra­šė, kad ne­ga­li pub­li­kuo­ti net spor­tuo­jan­čių vai­kų, pel­niu­sių pri­zi­nes vie­tas įvai­rio­se var­žy­bo­se, nuo­trau­kų, var­dų ir pa­var­džių be jų tė­vų ar glo­bė­jų su­ti­ki­mo ("Lai­mė­ji­mų vie­šin­ti ne­ga­li­ma – tik su tė­vų lei­di­mu“, 2018 06 06).

Jū­ra­tė Ku­čins­kai­tė, Žur­na­lis­tų eti­kos ins­pek­to­riaus tar­ny­bos pa­ta­rė­ja re­dak­ci­jai tei­gė, kad „kon­kur­sų, fes­ti­va­lių, spor­to var­žy­bų ir ki­tų ren­gi­nių nu­ga­lė­to­jų vie­ši­ni­mas yra su­si­jęs su vai­ko pri­va­taus gy­ve­ni­mo ap­lin­ky­bių ir fak­tų (po­mė­gių, lan­ko­mų bū­re­lių, ta­len­tų, pa­sie­ki­mų, re­zul­ta­tų ir pa­na­šiai) vie­šu pa­skel­bi­mu vi­suo­me­nės in­for­ma­vi­mo prie­mo­nė­je“. O tai esą ga­li su­kel­ti ne tik ma­lo­nų, bet ir ne­pa­gei­dau­ja­mą dė­me­sį vai­kui, to­dėl „prieš vie­ši­nant vai­ko as­mens duo­me­nis, pri­va­lu gau­ti su­ti­ki­mą“. Tas pa­ts ga­lio­ja pub­li­kuo­jant nuo­trau­kas – ir ži­niask­lai­dos prie­mo­nė­se, ir so­cia­li­nė­je erd­vė­je.

Šiau­lių mies­to me­ras A. Vi­soc­kas vie­šo­je feis­bu­ko pa­sky­ro­je įke­lia fo­tog­ra­fi­jas, ku­rio­se – jis, pa­vyz­džiui, su Pa­sau­lio vai­kų žai­dy­nė­se Je­ru­za­lė­je da­ly­vau­jan­čiais vai­kais ar­ba su vai­kais prie eže­ro.

Ar me­ras bei ki­ti su vai­kais be­si­rek­la­muo­jan­tys po­li­ti­kai, el­gia­si tin­ka­mai?

Žur­na­lis­tų eti­kos ins­pek­to­riaus tar­ny­bos Vie­šo­sios in­for­ma­ci­jos ste­bė­se­nos ir eks­per­ti­zės sky­riaus ve­dė­ja Alio­na Gai­da­ro­vič pa­tvir­ti­no, kad vai­kų, kaip ir bet ku­rioms ki­toms nuo­trau­koms, skel­bti ga­lio­ja bend­ra tai­syk­lė – „šiam veiks­mui tu­ri bū­ti gau­tas su­ti­ki­mas“.

„Vai­ko at­ve­ju tu­ri bū­ti gau­tas ne tik bent vie­no iš tė­vų ar ki­tų tei­sė­tų at­sto­vų su­ti­ki­mas nuo­trau­kai pa­da­ry­ti ir jai skelb­ti (vie­šin­ti), bet pri­va­lo­mas ir pa­ties vai­ko su­ti­ki­mas mi­nė­tiems veiks­mams at­lik­ti“, – ko­men­ta­vo spe­cia­lis­tė.

Ji at­krei­pė dė­me­sį, kad įsta­ty­mai ir ki­ti tei­sės ak­tai ne­reg­la­men­tuo­ja su­ti­ki­mo for­mos (raš­tu, žo­džiu ar veiks­mais), ta­čiau tar­ny­bos pra­kti­ka ro­do, kad ge­riau­sias bū­das – raš­tiš­kas su­ti­ki­mas.

„Pa­žy­mė­ti­na, kad su­ti­ki­mo rei­ka­la­vi­mas ga­lio­ja vi­sais at­ve­jais, nes net ir vie­šo ren­gi­nio me­tu žmo­gus ne­pra­ran­da sa­vo pri­va­tu­mo ir pa­grįs­tai ga­li ne­no­rė­ti bū­ti fo­tog­ra­fuo­ja­mas ar fil­muo­ja­mas ir juo la­biau ne­no­rė­ti, kad to­kia in­for­ma­ci­ja bū­tų skel­bia­ma vie­šai“, – ko­men­ta­vo A. Gai­da­ro­vič.

Rei­kia įver­tin­ti grės­mes

Duo­me­nų ap­sau­gos pa­rei­gū­no pa­slau­gas at­lie­kan­čios bend­ro­vės „Sau­gos tink­las“ di­rek­to­rė In­ga Di­lie­nė sa­ko, kad vai­ko tei­sę į at­vaiz­dą api­brė­žia ne tik nau­jas Bend­ra­sis duo­me­nų ap­sau­gos reg­la­men­tas, bet ir As­mens duo­me­nų tei­si­nės ap­sau­gos įsta­ty­mas, Vi­suo­me­nės in­for­ma­vi­mo įsta­ty­mo 13 straips­nio 1 da­lies 5 punk­tas, Ci­vi­li­nio ko­dek­so 2.22 straips­nio pir­ma da­lis.

To pa­ties straips­nio ant­ra da­lis nu­ro­do, kad su­ti­ki­mo ne­rei­kia, jei­gu fo­tog­ra­fuo­ja­ma vie­šo­je vie­to­je, ta­čiau at­kreip­ti­nas dė­me­sys, kad net ir vie­šo­je vie­to­je esan­tis as­muo tu­ri tei­sę iš­reikš­ti sa­vo ne­no­rą bū­ti fo­tog­ra­fuo­ja­mas ir jo va­lia tu­ri bū­ti ger­bia­ma.

„Pa­žy­mė­ti­na, kad vai­ko nuo­trau­ka feis­bu­ke nė­ra ly­gu vai­ko nuo­trau­kai al­bu­me, sau­giai pa­dė­ta­me len­ty­no­je, ypač tu­ri­me bū­ti jaut­rūs, kam ap­skri­tai vai­ko nuo­trau­ka priei­na­ma. Re­ko­men­duo­ti­na, kad ją ma­ty­tų kuo ma­žes­nis ir ge­rai pa­žįs­ta­mų as­me­nų ra­tas“, – tei­gia I. Di­lie­nė.

Ji ak­cen­ta­vo, kad suau­gu­sie­ji tu­ri įver­tin­ti iš nuo­trau­kų su ne­pil­na­me­čiais ky­lan­čias grės­mes: ga­li­my­bę pra­ras­ti kont­ro­lę, kur nuo­trau­ka yra, kas ją ma­to ir ko­kiu tiks­lu nau­do­ja.

I. Di­lie­nė įvar­di­jo grės­mes: vai­kas, ta­pęs leng­viau at­pa­žįs­ta­mas, ga­li bū­ti pa­žei­džia­mas, įma­no­mos ta­pa­ty­bės va­gys­tės, jam ro­do­mas ne­tin­ka­mas pa­vyz­dys, kaip sau­go­ti as­mens duo­me­nis.

„O kur yra pro­ble­ma?“

Šiau­lių mies­to me­ras A. Vi­soc­kas, pa­klaus­tas, ar tu­ri vai­kų tė­vų su­ti­ki­mus, ar ži­no nau­ją­jį reg­la­men­tą, at­sa­kė klau­si­mais: „O kur yra pro­ble­ma?“, „Kas nors iš tė­vų iš­reiš­kė ne­pa­si­ten­ki­ni­mą? Ar čia Jū­sų pa­mąs­ty­mai?“

Sa­vo at­sa­ky­mus me­ras už­bai­gė fra­ze: „Jau­čiu per­se­kio­ji­mą.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas feis­bu­ke ne­ven­gia nuo­trau­kų su ne­pil­na­me­čiais vai­kais.