Mažųjų pacientų stresą mažins inovatyviomis priemonėmis

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
RŠL Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centre vaikai galės panirti į virtualią realybę ir mažiau stresuoti, kai jiems atliekamos chirurginės procedūros.
Į Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centrą įžengė inovacijos. Spaudos konferencijoje centro gydytojai pademonstravo dovanų gautus virtualios realybės akinius, planšetes, tai leis atitraukti vaikų dėmesį ir mažins stresą chirurginių procedūrų metu, sumažins vaikų socialinę atskirtį.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centro gydytojas vaikų chirurgas Benediktas Januška kalbėjo, kad ligoninėje dažniausiai rūpinamasi, kaip pagerinti operacinę techniką, ir mažai galvojama apie tai, kaip pagerinti vaikų buvimą ligoninėje. Vakarų šalys laikosi krypties, kad vaikų ligoninė turi būti tarsi didelis žaidimų kambarys, kur jų negąsdintų ir vaikai išeitų su šypsena. Tokio tikslo siekia ir RŠL vaikų ligoninė. Atsidūręs ligoninėje vaikas dažniausiai patiria didelį stresą, kuris lėtina gijimą.

Šiandien centras turi reikšmingą dovaną – 4 virtualios realybės akinius, 6 telefonus jiems prijungti ir 13 planšečių. Dar ketina gauti dvejus akinius, nes telefonų yra daugiau, sieninių stovų televizoriams.

Anot gydytojo, virtualios realybės akiniai bus naudojami procedūriniuose kabinetuose, kuriuose vaikams atliekamos įvairios chirurginės manipuliacijos. Uždėjus tokius akinius jie galės matyti jiems įdomius vaizdus, sutelkti dėmesį į vaizdą, o ne į medikų darbą.

Pasidžiaugęs, kad virtualios realybės akinių gavo daugiau, nei tikėjosi, B. Januška žadėjo jais pasidalyti ir su Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriaus mažaisiais pacientais, kuriems gulėjimas tarp laidelių ir pypsėjimų kelia dar didesnę baimę ir prastesnę savijautą.

Planšetėmis galės naudotis vaikai, kurie neturi tokios galimybės. Jie galės mokytis, susisiekti, leisti laisvalaikį tam tikru metu ir tai prisidės prie socialinės atskirties mažinimo. Planšetėse įdiegtos visos populiariausios programėlės. Taip pat pastatyti televizoriai Priėmimo skyriuje, Chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centre. Čia vaikai galės matyti naujausią informaciją ar tiesiog žiūrėti futbolo varžybas.

„Visi vaikai – yra mūsų vaikai. Tikimės, kad ateityje skyrius dar labiau pasikeis, o kol kas čia yra maža dalis to, ką galėsime pasiūlyti“, – sakė B. Januška.

Gydytojo B. Januškos idėja patikėjo Šiaulių rotariečiai, subūrę ir kitų miestų klubus, prie jų prisijungė trys įmonės. „Rotary“ organizacijos atstovas Alfredas Jonuška pažymėjo, kad ligoninei norint ką nors įsigyti, viešųjų pirkimų procedūros užtrunka mėnesius, o kartais tiesiog reikia padaryti greitus žingsnius. Ligoninėje guli įvairių šeimų vaikai. Vieni turi planšetes, išmaniuosius telefonus, gali jungtis nuotoliu prie vykstančių pamokų, mokytis. Yra tokių, kurie neturi. Priemonės yra tam, kad visi turėtų tokias galimybes, kad galėtų neatsilikti nuo bendramokslių.

Rotariečiai inovatyvioms priemonėms išleido per 8 tūkstančius eurų, tačiau dar papildys dovaną dvejais virtualios realybės akiniais, nes telefonų yra daugiau, sieniniais stovais televizoriams.

B. Januška atskleidė, kad kai kurios privačios ligoninės turi virtualios realybės akinius, Klaipėdos ligoninė turi, tačiau nelabai naudoja.

Yra atlikta daug mokslinių tyrimų, kurių išvadose nurodoma, kad gydytojo pagrindinis darbas – nukreipti vaiko dėmesį, kad galėtų atlikti tam tikras chirurgines manipuliacijas.

„Mes, vaikų chirurgai, kasdien ir siuvame, ir gipsuojame, keičiame gipsą, traukiame siūlus, atliekame mini operacijas. Ta virtuali realybė nukreipia dėmesį, tai nėra „Du gaideliai“ arba klausimai, apie tai, kaip sekasi mokykloje. Tai daugiau: vaikas gali virtualioje erdvėje panardyti, baidare paplaukti, kartingu pavažinėti. Tai ne tik palengvina vaiko savijautą, bet ir gydytojų darbą, nes vaikas tada yra ramesnis, mažiau reikia neigiamų emocijų sugerti“, – tikino vaikų chirurgas.

Jis pridūrė, kad ieškos partnerių, kurie galėtų pasirūpinti vaikų nuotoliniu mokymu, nes yra vaikų, kurie skyriuje guli mėnesį ar net pusantro, kad neatsiliktų nuo bendraklasių.

Ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas dėkojo centro gydytojams, kurie yra inovatyvūs ir ne tik sėkmingai gydo vaikus, bet ir sugalvoja priemonių, kaip pagerinti pacientų, patekusių į ligoninę, psichoemocinę būklę.

B. Januška priminė apie kalėdiniu laikotarpiu vykdytą projektą „Padovanok Kalėdas“. Surinko per 3 000 eurų, kuriuos paaukojo 300 žmonių. Už juos įrengti vaikų žaidimų kampeliai, knygos, palatose atsirado žaidimų kampeliai. Dar turėtų atsirasti lipdukai ant grindų, geriamojo vandens įranga, higienos reikmenys.

Kuo prisideda ligoninės administracija? Gydytojas pasidžiaugė, kad nupirko laparoskopą, kuriuo operuojant, kad ir apendicitą, reikalinga mažesnė intervencija. Jo teko laukti net pusantrų metų, kol atkeliavo. Inovacijų projektui ligoninė įrengė reikalingos infrastruktūros – šakutės lizdų, stalų ir taip toliau.

„Skyriuje sienų spalva pasikeitė, atliktas remontas, žaliuzės naujos. Stipriai pajudėjo tie reikalai. Skyrius šviesėja ir gražėja. Siekiame būti palankia vaikui ligonine“, – patvirtino centro vadovė Evelina Klepšytė-Janauskienė.