Mažiname aplinkos užterštumą: ar tikrai viską darome tinkamai?

Apie žmonių kasdienių pasirinkimų sukeliamą neigiamą poveikį girdime kasdien – teršiamas oras, upės, ežerai ir kiti vandens telkiniai, miršta daugybė rūšių augalų ir gyvūnų, mūsų planeta kasdien nuodijama didžiuliais kiekiais teršalų, kurie kelia riziką mūsų ir ateities kartų sveikatai bei gerovei. Ir nors jau daugelį metų kur kas rūpestingiau žiūrime į kasdienius savo pasirinkimus, stengiamės gyventi tvariau, mažinti vartojimą bei rinktis gyvenimo būdą, kuris paliktų kuo mažesnį pėdsaką. Vis dėlto, nors ir imamės priemonių, ne visuomet jos yra efektyvios – taip nutinka dėl netinkamai pasirinktų priemonių ar elementaraus nežinojimo. Sužinokite, kaip pagerinti kasdienius tvarumo ėjimus, kad šie iš tikrųjų kurtų žalesnį ir sveikesnį rytojų.

Taisyklingas atliekų rūšiavimas 

Atliekas rūšiuojame jau daug metų – daugeliui šis veiksmas jau tapo kone įpročiu. Nemažas kiekis žmonių namuose turi įsirengę net atskiras šiukšliadėžes, kurios dar labiau supaprastina šį, iš pirmo žvilgsnio, ypač paprastą procesą. Ir nors mums atrodo, kad rūšiuojame teisingai, specialistai net ir po daugelio metų pastebi, kad žmonės reguliariai kartoja tas pačias klaidas, dėl kurių apsunksta rūšiavimo procesas, o rezultatai tampa mažiau efektyvūs. Pastebima, kad nemaža dalis žmonių vis dar nežino, kur reikėtų išmesti panaudotus popierinius rankšluosčius, sauskelnes, tualetinį popierių, pieno ir sulčių pakelius bei kitas atliekas. Kad rūšiavimo procesas būtų efektyvus, pradėti derėtų nuo informacijos, kuri dažniausiai pateikiama ant tam skirtų konteinerių. Čia galite susipažinti su sąrašu, kuris nurodo, kokios atliekos turėtų arba neturėtų atsirasti konteineryje. Greičiausiai pastebėsite, kad tarp popieriaus atliekų jokiu būdu negali būti minėto tualetinio popieriaus ar popierinių rankšluosčių – šie turėtų keliauti tarp mišrių atliekų, o „Tetra Pak“ pakuotes derėtų mesti į plastiko konteinerį. Taip pat dažnai kyla klausimas – ar reikėtų grietinės, jogurto, kefyro, aliejaus ir kitų panašių produktų pakuotes praskalauti? Skirtingi atliekų tvarkytojai gali taikyti skirtingus reikalavimus, tačiau bendrinė nuostata nereikalauja to daryti. Jei rūšiuodami suabejojote, ar į tinkamą konteinerį metate vienokią ar kitokią pakuotę, neskubėkite jos patalpinti tarp mišrių atliekų – verčiau pasinaudokite nepakeičiamuoju internetu, kuris į jūsų klausimą atsakys akimirksniu.

Ekologiškesni keliavimo būdai

Tik maža dalis mūsų išvengia kasdienių kelionių į darbą, vaikų darželius bei mokyklas, gydymo įstaigas ar kitais tikslais. Tiesa ir tai, kad turintys automobilį šioms kelionėms kitą transporto priemonę rinktųsi tik esant dideliam gedimui. Vis dėlto, pamąstyti apie alternatyvas išties verta – pagalvokite, kiek kartų mažesnę taršą patirtų jūsų miestas, jei jūs ir dar bent keletas vairuotojų rytoj savo kelionę pradėtumėte ne automobiliu, o viešuoju transportu. Šiltuoju sezonu ypač pasiteisina ir važiavimas dviračiu bei tiesiog paprastas pasivaikščiojimas iki netoliese esančių įstaigų – tokia kelionė taps puikia mankšta ir galimybe iš arčiau pamatyti kintantį miestą.

Be abejo, didelė atsakomybė dėl transporto taršos tenka ne tik pavieniams vairuotojams, bet ir verslams. Kasdienė logistika palieka dar didesnės žalos aplinkai pėdsaką, todėl šia sritimi užsiimantiems verslininkams derėtų ieškoti sprendimų, padėsiančių pakeisti šį neigiamą veiksnį. Pradėti derėtų nuo patikimos transporto valdymo sistemos, kuri padėtų mažinti kuro sąnaudas, užtikrintų efektyvesnių ir mažiau taršių maršrutų planavimą bei gerintų pačių vairuotojų darbą. FleetMaster pažangi transporto valdymo sistema užtikrina įvairiapusį komfortą bei ekonomiškumą, todėl kuro kontrolę bei visus kitus aplinkai draugiškesnio vairavimo klausimus galite patikėti būtent jai. 

Kasdienių pasirinkimų svarba

Be didelių žingsnių ekologiškesnio gyvenimo link, kasdien svarbu atlikti ir keletą kur kas mažesnių, bet itin reikšmingų ėjimų. Turėkite omenyje, kad kiekvienas mūsų veiksmas turi atoveiksmį, pavyzdžiui, perkate daržoves plastiko pakuotėje – auginate sunkiai yrančių atliekų kiekį, išmetate dar gero maisto likučius – skatinate besaikį ir neapskaičiuotą vartojimą, namų kieme deginate įvairias atliekas – visą kaimynystę užteršiate nuodingais dūmais. Būtent dėl šios priežasties prieš atlikdami bet kokį veiksmą turėtumėte gerai pagalvoti, ar nesukelsite neigiamo poveikio tiek savo aplinkai, tiek joje esantiems žmonėms. Maža to, augindami vaikus taip pat turėtumėte atsiminti, kad šie vėliau dažnai nė negalvodami atspindi tėvų pavyzdį – ar tikrai norėtumėte užauginti gamta nesirūpinantį žmogų?

Užs. Nr. 546683