
Naujausios
Marso kanjonus pamatė Lietuva
Ventos regioninio parko (Akmenės r.) direkcijos vyriausiojo kraštotvarkininko Justo Teišerskio sumanytas ir įgyvendintas projektas KARJERAIS.LT pretenduoja tapti „Sėkmingiausia 2017 metų turizmo iniciatyva“. Marso kanjonais vadinamus karjerus šiemet išvaikščiojo ne tik turistai. Per karjerus keliavo pėsčiųjų žygio dalyviai, lenktyniavo dviratininkai ir automobiliai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tarp geriausiųjų
Valstybinis turizmo departamentas paskelbė 30 pretendentų į Turizmo sėkmingiausiųjų apdovanojimus 2017. Balsavimas vyksta internetu (www.turizmo-sėkmingiausieji.lt), o nugalėtojai bus paskelbti tarptautinėje turizmo parodoje „Adventur“ 2018 metų sausio 26-ąją.
Pretendentai į laimėtojus yra suskirstyti pagal nominacijas. Bus išrinkti 2017 metų sėkmingiausieji: turizmo produktas, turizmo ambasadorius, kelionių organizatorius, sveikatos turizmo paslaugų teikėjas, žiniasklaidos projektas, skatinantis turizmą, apgyvendinimo paslaugų teikėjas, kaimo turizmo paslaugų teikėjas, turizmo informacijos/lankytojų centras, turizmo traukos vietovė.
Tarp nominantų yra ir krepšinio žvaigždė Jonas Valančiūnas, pretenduojantis tapti turizmo ambasadoriumi.
KARJERAIS.LT gali tapti „Sėkmingiausia 2017 metų turizmo iniciatyva“.
„Neeilinių pojūčių ieškotojams projektas KARJERAIS.LT nuo 2017 metų siūlo išskirtinę galimybę aplankyti vienas įspūdingiausių Lietuvos industrinio turizmo vietovių – Akmenės rajono karjerus ir pažinti egzotišką Lietuvą. Projektu siekiama populiarinti Akmenės rajoną bei išdrįsti žengti žingsnį nuotykio link“, – taip Valstybinis turizmo departamentas pristato nominantą.
Kiti du šios nominacijos pretendentai yra akcija „Atviros dienos kaime“ bei NTVA renginių serija „Po darbų: turizmo profesionalų klubas“.
„Nesitikėjau, kad kažką darant Akmenės rajone gali būti pastebėtas ir Lietuvos mastu, – sako J. Teišerskis. – Labiausia malonu dėl to, kad galiu prisidėti prie Akmenės rajono vardo garsinimo. Tobulėti yra kur, bet tai yra ženklas, kuris rodo, kad judame į gerą pusę. Kai turi idėją – viskas įmanoma."
Pasak J. Teišerskio, dėl sėkmingų metų džiaugiasi ir turistų pagausėjimą skaičiuoja visi: Akmenės krašto muziejai, Ventos regioninis parkas, Kamanų rezervatas.
Pėsčiomis, dviračiais,automobiliais
„Kiekviena kelionė į karjerus tampa išskirtinė, nes karjerai yra gyvi, įdomūs kiekvieną kartą. Iš to ir kilo idėja“, – sako J. Teišerskis.
Pirmasis renginys, įkvėpęs naujam projektui, buvo kartu su „TrenkTuru“ organizuotas žygis pėstiesiems „Karjerų žygis-2017“. Žygeiviams buvo pasiūlyti trys skirtingo kilometražo maršrutai, dalyviai startavo ir finišavo Naujojoje Akmenėje.
„Atsiliepimai buvo puikūs, nes keliautojai pamatė netradicinius vaizdus. Akmenės rajonas yra lygumų kraštas, o atvažiavus į karjerus atrodo visiškai kitaip. Žygis buvo sėkmingas, iniciatyvos mesti į šalį nesinorėjo. Pradėjau vesti ekskursijas į karjerus – taip startavo KARJERAIS.LT“, – sako J. Teišerskis.
Karjeruose vyko įvairiausi renginiai: ne tik pėsčiųjų žygis, bet ir dviračių lenktynės „Eternit MTB maratonas-2017“, Akmenės rajone startavo ir finišavo automobilių bekelės maratonas „4×4 perimetras-2017“.
J. Teišerskio apskaičiavimu, per sezoną karjerus aplankė apie 6 000 žmonių.
„Buvo proveržio metai. Karjerai – šviežiausias objektas – atsidūrė šalia populiariausių tradicinių objektų: Kamanų rezervato ir Akmenės krašto muziejų.“
Gniaužia kvapą
J. Teišerskio vedamos ekskursijos dažniausiai vyksta savaitgaliais. Norintieji gali įsigyti ir asmeninę ekskursiją su kolektyvu ar grupe žmonių.
Tradiciškai gidas siūlo Akmenės rajone praleisti apie penkias valandas: aplankyti Menčių, Šaltiškių karjerus, Ventos regioninio parko lankytojų centrą, Papilės miestelį, užkopti į apžvalgos bokštą.
„Kol nepradėjau dirbti Ventos regioniniame parke, nežinojau, kad Akmenė tokia įdomi, nors čia esu užaugęs. Nuvykus į vieną ar kitą karjerą, įspūdis gniaužia kvapą. Tai – netradicinis, žmogaus darbo sukurtas vaizdas. Kitur Lietuvoje to neišvysi“, – sako J. Teišerskis.
Karjerai yra eksploatuojami, todėl jų lankymas dėl saugumo yra griežtai ribojamas, be eksploatuojančių įmonių žinios – „Naujasis kalcitas“, „Kalcitas“ arba projekto KARJERAIS.LT į juos patekti negalima.
Karpėnų ir Šaltiškių karjerai yra kasami visą parą, Menčių karjeras nekasamas savaitgaliais.
Karpėnų karjeras yra didžiausias, pribloškia dydžiu ir skardžiais. Karjerai lankytojus žavi ir spalvomis. Geologo žvilgsniu, kiekviena spalva – vis kitas cheminis elementas.
Keliautojus į karjerus atvilioja ir nuotraukose pamatyti vaizdai. Šią vietą jau atrado fotomenininkai, fotokonkursų dalyviai, karjeruose fotosesijas rengė jaunavedžiai.
J. Teišerskis sako, kad keliautojus sužavi ne tik karjerai: jie aikčioja pamatę milžinišką techniką, šalia kurios žmogus atrodo kaip žiogelis.
Lietuvoje yra keturi didžiausi žingsniuojantys ekskavatoriai ir jie visi dirba Akmenės rajone.
Ekskavatoriaus svoris yra apie 700 tonų, kaušo tūris – 10 kubų, vienu kartu jis gali pakelti iki 18 tonų molio ar klinčių.
Strėlės ilgis yra apie 60 metrų. Dairantis iš apžvalgos bokšto Daubiškių kaime, Jurakalnyje, galima išvysti ekskavatoriaus strėlę.
Karjerų lankymo sezonas – sausasis metų laikas: vėlyvas pavasaris, vasara ir ankstyvas ruduo. Karjeruose nėra žvyro ar lentų takų, todėl rekomenduotina avėti guminiais batais.
„Kitais metais plėtosime KARJERAIS.LT projektą. Turėtų būti ir ekskursijos, ir gamtos pamokos. Šaltiškių karjere galima rasti dinozaurų, Juros periodo fosilijų“, – intriguoja J. Teišerskis.
Karolinos BAGDONAITĖS nuotr.
Ventos regioninio parko direkcijos vyriausiasis specialistas kraštotvarkininkas Justas Teišerskis Akmenės rajono karjerus išpopuliarino visoje Lietuvoje.
Justo TEIŠERSKIO nuotr.
Karjerai stebina ir dydžiu, ir spalvomis.
Akmenės rajono karjeruose dirba didžiausi Lietuvoje ekskavatoriai.
Karpėnų klinčių karjeras. Karjerai yra eksploatuojami, tad kas kartą atrodo vis kitaip.