Ma­žiau­sios kai­nos pel­kė

Ma­žiau­sios kai­nos pel­kė

Mažiausios kainos pelkė

UAB „MEBA“ JAUČIASI „SUVALGYTA“, TODĖL GINSIS

Šiaulių regiono plėtros agentūra vienašališkai nutraukė sutartį su UAB „Meba“ dėl Menų inkubatoriaus statybos. Ne tik šis projektas, bet ir pati bendrovė atsidūrė ties žlugimo riba. Bendrovės broko pėdsakų yra visoje apskrityje, kur ji laimėdavo konkursus pasiūlydama mažiausią kainą. Net ir iškilus broko skandalams, bendrovė toliau dalyvaudavo konkursuose ir juos laimėdavo.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Paskutinis lašas

„Šiaulių kraštas“ jau kelerius metus garsino UAB „Meba“ atliekamų darbų peripetijas. Peržvelgus publikacijas matyti, kad nė jaučio odos neužtektų visiems skandalams ir skandaliukams surašyti.

Sausio 26-ąją Šiaulių menų inkubatoriaus projekto įgyvendintoja Šiaulių regiono plėtros agentūra vienašališkai nutraukė sutartį su UAB „Meba“ dėl sutarties sąlygų nesilaikymo.

Menų inkubatoriaus statyba turi būti baigta iki spalio. Jeigu nebus spėta laiku, gali pražūti europinė parama, ir miestui sumokėtus pinigus tektų atiduoti iš savo kišenės.

Dar pernai lapkritį buvo siūlyta sutartį su rangovais nutraukti, bet dalininkų susirinkimas sprendimo nepriėmė. Nors „Mebai“ buvo duotas terminas iki lapkričio vidurio užsandarinti pastatą, jis iki šiol stovi be stogo.

„Meba“ Menų inkubatoriuje darbų yra atlikusi už daugiau nei 2 milijonus litų. Iš jų 700 tūkstančių litų dar neapmokėti. Suabejojus nepajėgiu rangovu, projekto europinis finansavimas buvo sustabdytas. Lietuvos verslo paramos agentūra yra pradėjusi tyrimą dėl atliktų darbų kokybės ir apimčių.

Rangovai buvo įsipareigoję atlikti darbų už 8 milijonus litų. Europinės paramos skirta 7 milijonai litų. Iš jų 1,4 milijono litų jau panaudoti, apmokant „Mebai“ už darbus.

„Meba“ konkursą laimėjo pasiūliusi darbus atlikti už mažiausią kainą.

Žlugo ir kolumbariumo sutartis

Šiaulių miesto vadovai dar spalį drąsiai žadėjo, kad jau lapkričio pirmosiomis dienomis Šiauliai Ginkūnų kapinėse turės pirmąjį kolumbariumo modulį. Tačiau jo iki šiol nėra.

Savivaldybė nutraukė sutartį su kolumbariumo statybos rangovu UAB „Meba“. Miesto vadovai tikino, kad „Mebos“ paslaugų atsisakoma dėl darbų vėlavimo, nekokybiškai pastatyto kolumbariumo pirmojo modulio.

Buvo kaltinimų, kad pirmąjį modulį „Meba“ pastatė, bet jis stovi nevertikaliai, modulio elementai nevienodo storio, korpusas aptrupėjęs. Savivaldybė „Mebos“ paprašė išardyti modulį ir pasitraukti.

Užsitęsęs muziejaus atidarymas ir lūžęs malūno sparnas

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – rekonstrukciją taip pat atliko „Meba“. Dar 2012 metų lapkritį muziejus tikėjosi pakviesti į pirmąją parodą, tačiau pirmoji paroda surengta tik 2014-ųjų lapkritį. Iki paskutinių dienų prieš atidarant Fotografijos muziejų ten dar dirbo statybininkai.

UAB „Meba“ rekonstravo ir „Aušros“ muziejui priklausantį Žaliūkių vėjo malūną. Po pirmojo smarkesnio vėjo ėmė lūžti galingi vėjo malūno sparnai. Nors tąkart buvo apkaltintas vėjas ir projektuotojai, „Meba“ ištaisė broką.

Žagarė nebeapsikentė ir nutraukė sutartį

„Šiaulių kraštas“ rašė ir apie kitą nesėkmę – Lietuvos kultūros sostinė Žagarė, kurioje šeštadienį vyko Kultūros sostinės atidarymo šventė, švęsti pradėjo be Kultūros centro.

Joniškio rajono savivaldybė pernai gruodžio 15 dieną nutraukė sutartį su  pastato renovaciją atlikusia UAB „Meba“, kuri nesugebėjo laiku užbaigti Žagarės kultūros centro renovacijos, darbus vilkino ir nebaigė jų net ir pratęsus terminą.

Su „Meba“ buvo deramasi daug kartų, sutartis buvo vis pratęsiama. Nors darbus įmonė turėjo užbaigti iki 2014 metų gegužės pirmos dienos, atsižvelgdama į prašymus raštu ir asmeninius bendrovės vadovės Laisvydos Matusevičienės pasižadėjimus, Joniškio rajono savivaldybės administracija sutiko terminą pratęsti, bet darbai nebuvo baigti.

Turėjo problemų dėl Joniškio sinagogos

Su UAB „Meba“ Joniškio rajone jau būta rūpesčių dar 2011 metais ir vėliau. Ši firma atstatė griuvusią Raudonąją Joniškio sinagogą.

2011 metais, praėjus vos keturiems mėnesiams po rekonstrukcijos, kurią atliko UAB „Meba“, sinagoga jau buvo graužiama pelėsinio grybelio, mediena puvo, nuo sienų krito dažai.

Atstatyti sinagogą kainavo 1,8 milijono litų.

Savivaldybės atstovai tada skėsčiojo rankomis: nesilaikyta technologinių reikalavimų, bet spaudė terminai. Joniškio savivaldybės atstovai pripažino, kad darbai atlikti skubotai, dirbta žiemą, prieš tai apie porą metų pastatas stovėjo be stogo, sienos šlapios, mediena irgi, matyt, buvo neišdžiūvusi, tad susidarė terpė pelėsiui.

„Mebai“ tada teko keisti lubas.

Tačiau jau 2013 metų vasarą įlinko atstatytos Raudonosios sinagogos lubų sija. Nušniokštus liūčiai išlindo ir kiti defektai: nevykusiai buvo užsandarintas žaibolaidis ir prabėgo vanduo. Brokas buvo ištaisytas.

Nesklandumai Kuršėnų parke

2013 metų rugpjūtį rašėme, kad UAB „Meba“ dirbo Kuršėnų parke. Už darbus buvo mokama europinės paramos pinigais. Nors Kuršėnų parkas turėjo būti baigtas tų metų rugpjūtį, tačiau darbų pabaigos tuo metu dar nebuvo matyti.

Europos Sąjungos lėšomis remiamas projektas, kurio vertė daugiau kaip 880 tūkstančių litų, laiku nebuvo įgyvendintas, nuogąstauta, kad gali tekti grąžinti europinę paramą. Laiku nebuvo sutvarkyti parko takeliai ir jų danga. Kilo neaiškumų dėl trinkelių, kuriomis išdėlioti takelių kraštai, matmenų. Skaldytais akmenimis grįstų laiptų kokybė sulaukė pastabų. Laiku nebuvo pradėti statyti šviestuvai.

Problemos dėl renovacijos

Kelmiškiai po jų namų renovacijos, kurią atliko UAB „Meba“, skundėsi nekokybiška lietaus kanalizacija: vanduo bėgo po namu, nes nebuvo padaryta vandens nubėgimo lovelių. Gyventojai ne kartą reikalavo ištaisyti broką, tačiau dvejus metus po renovacijos  niekas jo neskubėjo taisyti. Gyventojai piktinosi, kad dėl broko atsilupinėja ir balkonų dažai.

Renovuotų namų gyventojų susirinkime buvo pasigirdę balsų, jog renovuojant daugiabučius dirbo išgeriančių žmonių.

Kelmės rajono vadovai tada sutiko, jog daug objektų Kelmėje turėjusi bendrovė „Meba“ nebuvo pats geriausias pasirinkimas renovuoti namus. Buvo kilę problemų ir dėl „Aukuro“ vidurinės mokyklos nekokybiškos renovacijos, kurią atliko „Meba“. Dėl to beveik milijoną litų kainavę darbai užsitęsė ketverius metus.

Net ir po to, kai Naujosios Akmenės viename daugiabučių renovaciją atlikusi „Meba“ taisė padarytą broką, namo gyventojai įtarė, kad tai daro atmestinai. Baiminamasi, kad po kelių mėnesių vės gali išryškėti klaidos, o tada jau būtų pasibaigęs darbų garantinis terminas.

UAB „Meba“ pradėjo renovuoti daugiabučio namo Naujojoje Akmenėje stogą, sienas ir laiptines 2008 metais, tačiau, nepraėjus nė penkeriems metams, laiptinių sienų dažai ėmė trupėti, stogas praleido vandenį.

Bendrovę su skundais paliko dalis darbuotojų

Daiva Snudaitienė, Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus Darbo ginčų komisijos (DGK) pirmininkė, „Šiaulių kraštui“ pateikė informacijos, kad nuo 2014 metų kovo 5 dienos iki 2015 metų sausio 27 dienos DGK yra gauti 33 UAB „Meba“ darbuotojų prašymai dėl nesumokėto darbo užmokesčio, kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas, išeitinės išmokos ir vidutinio darbo užmokesčio už uždelsimo laiką išieškojimo.

„Visi darbuotojai į DGK kreipėsi po darbo teisinių santykių nutraukimo. Darbo sutarties nutraukimo dieną UAB „Meba“ darbo užmokesčio įsiskolinimas darbuotojams sudarė nuo 1 iki 5 mėnesių“, – teigė D. Snudaitienė.

DGK yra priėmusi 29 sprendimus: iš jų 12 prašymų patenkinti visiškai, 7 – patenkinti iš dalies. Sprendimais iš bendrovės nuspręsta išieškoti darbuotojų naudai 42 335,31 lito nesumokėto darbo užmokesčio, kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas ir išeitinės išmokos bei 14 099,06 lito vidutinio darbo užmokesčio už uždelstą laiką.

Spąstai – mažiausia kaina

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, miestų statybų inžinierius statybininkas Romanas Kančauskas dalyvavo darbo grupėje dėl Menų inkubatoriaus statybų.

Jo teigimu, labai sudėtinga užsakovui įrašyti didesnius reikalavimus rangovui būtent dėl Viešųjų pirkimų tarnybos nuostatų. R. Kančausko teigimu, buvo ne kartą kreiptasi į Viešųjų pirkimų tarnybą, kad dėl nutrauktų sutarčių, nekokybiško, vilkinamo darbo kai kurios bendrovės nebegalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, tačiau tarnyba tam nepritarusi.

„Net ir neįvykdyti įsipareigojimai neleidžia jiems užkirsti kelio dalyvauti kituose konkursuose“, – sakė Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

„Blogiausia, kad Viešųjų pirkimų įstatymas yra palankus rangovui. Viešųjų pirkimų tarnybos nuostata yra, kad, kiek įmanoma, tas sąlygas rangovams padaryti paprastesnes, kad bet kas galėtų dalyvauti konkurse. Turi kastuvą ir gali statyti milijoninės vertės statinius?“ – retoriškai klausė R. Kančauskas.

R. Kančauskas minėjo, kad Savivaldybė jau nutraukia sutartį su paviršinių miesto nuotekų specialiojo plano rengėjais, kurie taip pat sutiko dirbti už mažą kainą.

Jono TAMULIO nuotr.

ŽLUGIMAS: Šiaulių menų inkubatoriaus statybos – ant žlugimo ribos. Rangovas išvytas, teks skelbti naują rangovo konkursą, kurio pagrindinis kriterijus ir vėl – mažiausia kaina.

KAINA: Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Romano Kančausko teigimu, užsakovai pagal galiojantį Viešųjų pirkimų įstatymą negali atsipurtyti abejotinų rangovų, kurie laimi konkursus mažiausia kaina.


„Suvalgė mūsų firmą! Piktybiškai suvalgė!“

Apie nutrauktą sutartį dėl Menų inkubatoriaus, broką, mažiausią kainą ir bankroto grėsmę kalbėjomės ir su UAB „Meba“ savininke ir vadove Marija Laisvyda MATUSEVIČIENE.

– Kokia jūsų pozicija dėl nutrauktos sutarties statyti Menų inkubatorių?

– Iki šiol nėra Menų inkubatoriaus techninio projekto, pagal kurį būtų galima dirbti.

– Esamas techninis projektas – blogas?

– Dabartiniame projekte iš viso nėra transformatorinės, nėra kur pajungti elektrą šitam pastatui. Vandentiekis, nuotekos irgi negali būti padaryti, kadangi turėjo būti tai nuvesta į eldingų pastatą, o eldingų pastato nėra, nebuvo ir nebus! Visa tai yra pakibę ore!

Dirbant paaiškėjo, kad ketvirto ir penkto aukštų sienas būtina stiprinti – o tai nebuvo numatyta nei techniniame projekte, nei darbų pirkimo sutartyje. Lapkritį techninės priežiūros vadovas sustabdė stogo dengimą – neleidžia dengti stogo tol, kol nebus sustiprintos sienos. O sienų negalime stiprinti tol, kol nebus užsakovo – Šiaulių regiono plėtros agentūros – užsakyto ir parengto techninio projekto, pagal jį nupirkti darbai.

Jeigu mes būtume darę tuos nenupirktus darbus, būtų gavęsi kaip savavališka statyba, nes neatitinka techninio projekto.

– Manote, kad su jumis sutartis nutraukta nepagrįstai?

– Iš viso ne dėl mūsų kaltės! Mes neturėjome pagal ką dirbti! Aš per daug tylėjau. Bet kurio statybą išmanančio žmogaus paklauskite – rangovas be faktinės situacijos neatitinkančio techninio projekto negali dirbti.

– Kodėl nesusikalbėjote su užsakovu? Ar bandėte jam sakyti, kad yra tokios problemos?

– Nuo liepos mėnesio ne tiktai sakėme, bet ir rašėme raštus, kurių yra labai daug susikaupę. Sakėme, kad būtina koreguoti techninį projektą. Tai jie mums pasakė darbus padaryti iš antro galo: pirma padaryti darbo projektą, o tada skelbiamas konkursas, užsakoma, kas koreguos projektą. Techninio projekto autorius nebevykdo šito objekto priežiūros. Projekto vadovas, kuris rengė projektą, niekada nesutiks, kad be jo suderinimo būtų keisti jo projektiniai sprendimai.

– Kaip reaguosite į tai, kad sutartis vienašališkai nutraukta?

– Tariuosi su advokatais ir tikrai išsireikalausiu visus patirtus nuostolius už mūsų vardo suteršimą. Aš tikrai ne tik materialinius, bet ir moralinius nuostolius išsireikalausiu atlyginti! Patys nepadarė darbų, kuriuos turėjo padaryti, nuėjo lengviausiu keliu – nutraukė sutartį ir galvoja, kad visus nuostolius padengs „Meba“. „Mebą“ per metus laiko suvarys į bankrotą ir sėdės visi labai patenkinti?! Šitaip tikrai nebus!

– Turime informacijos, kad dalis jūsų darbuotojų kreipėsi į Darbo inspekciją, paliko darbą...

– Taip, mes turime didelių sunkumų. Todėl, kad negavome 701 tūkstančio litų. Tokia skola tęsiasi nuo liepos mėnesio. Jeigu įmonė negauna pinigų tiek laiko, tai kaip gali išmokėti atlyginimus?! Kita vertus, mes ne tik esame padarę darbų Menų inkubatoriuje, bet už klijuoto medžio konstrukciją yra sumokėtas šimtatūkstantinis avansas. Mes tų konstrukcijų negalime sumontuoti, mums neleidžia to aktuoti.

Mūsų vertinimu, dar yra padaryta darbų už daugiau nei 400 tūkstančių litų, kurie užsakovo nėra priimti. Langai yra pagaminti, medinės klijuoto medžio konstrukcijos pagamintos. Ką gamintojai su jais darys? Man baisu! Galima nesiskaityti su „Meba“, bet kuo kalti gamintojai?

Sužlugdyta mūsų firma! Dirbame jau dvidešimt trejus metus. Jeigu tik žmonės atgautų atlyginimus, jie sugrįžtų į darbą. Per tiek metų su žmonėmis tikrai nebuvo didelių tragedijų, ir kad mūsų firmą šitaip suvalgys vienas objektas, tikrai netikėjau.

– Ar jūsų bendrovė atsidūrė ant bankroto ribos?

– Taip! Kai šitiek laiko mes negauname pinigų! Suvalgė mūsų firmą, kitaip aš negaliu pasakyti! Piktybiškai suvalgė!

– Ar turite šiuo metu kitų užsakymų?

– Šiek tiek turime. Jeigu išsispręstų šitos problemos... juk statybų verslas tikrai atsigauna, ir aš nepasiduosiu. Bet, duok Dieve, kad man sveikata atlaikytų. Septintas mėnuo yra baisus nervų tąsymas. Žmogus ne su metaliniais trosais esi, o su gyvais nervais.

– Menų inkubatorius juk ne pirmoji jūsų nesėkmė. Su „Meba“ nutraukta sutartis ir dėl kolumbariumo...

– To kolumbariumo konfigūracija ne tokia, kaip visų kolumbariumų Lietuvoje. Yra tokia įstriža lentynėlė, ir nė vienas gamintojas nenori tos įstrižos lentynėlės gaminti. Susiradome, kas mums pagamins, parodėme, sakė, kad tinka. Bet tai betonas. Jeigu būtų plokštės iš marmuro, granito... O iš betono išgauti tokią kokybę, kaip užsakovas norėjo, – neįmanoma.

– Kodėl jums ėmė taip nesisekti?

– Padarėme Pakruojo, Burbiškio dvarus, Ch. Frenkelio rūmus, visi gyrė, kad yra gerai. O kai prasidėjo tas puolimas... Net ir padarytų defektų nėra iš ko taisyti, kai nebeturi pinigų.

– Jeigu bus paskelbtas naujas konkursas dėl Menų inkubatoriaus, ar dalyvausite jame?

– Tikrai nebedalyvausime! Nes tai yra piktybiniai dalykai. Mums buvo pasakyta, kad rangovas yra ne tas, kurio reikėjo, todėl tą projektą sužlugdys.

Jono TAMULIO nuotr.

BANKROTAS: UAB „Meba“ vadovė Marija Laisvyda Matusevičienė teigia, kad jos statybos bendrovė bankrutuoja būtent dėl Menų inkubatoriaus statybų.