Linkuvos vienuolynui – šansas išlikti

Linkuvos vienuolynui – šansas išlikti

Lin­ku­vos vie­nuo­ly­nui – šan­sas iš­lik­ti

Pra­bė­go be­veik me­tai po vi­suo­me­ni­nin­kų su­kel­to skan­da­lo dėl nyks­tan­čio Lin­ku­vos (Pakruojo r.) kar­me­li­tų vie­nuo­ly­no ir pa­ža­dų jį res­tau­ruo­ti. Is­to­ri­jos bei kul­tū­ros pa­mink­las, kol kas gel­bė­tas tik su­si­ti­ki­mais ir po­kal­biais, griū­va to­liau. Šan­są iš­lik­ti uni­ka­liam pa­sta­tui tei­kia šio­mis die­no­mis pa­siek­tas Sei­mo pir­mi­nin­ko Vik­to­ro Pranc­kie­čio ir Šiau­lių vys­ku­po Eu­ge­ni­jaus Bar­tu­lio su­si­ta­ri­mas.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Pa­ža­dai. Vie­nuo­ly­nas te­be­nyks­ta

Vie­nuo­ly­no sto­gas vis la­biau irs­ta. By­ran­čios čer­pės kren­ta tiek į pa­sta­to vi­dų, tiek ša­lia jo, ati­deng­da­mos pū­van­čias me­di­nes sto­go konst­ruk­ci­jas. Da­lis čer­pių ky­bo prie sto­go kraš­to, gra­sin­da­mos pa­tai­ky­ti ant gal­vų praei­viams, sau­go­miems tik vie­nuo­ly­ną juo­sian­čios per­spė­ja­mo­sios juos­tos.

Lin­ku­vie­čiai ap­mau­dau­ja: po per­nykš­čių vi­suo­me­nės ak­ci­jų, kvie­čian­čių gel­bė­ti vie­nuo­ly­ną, viskas nu­ti­lo nu­ri­mo...

Per­nai ru­de­niop į Lin­ku­vą bu­vo at­vež­ta dau­giau kaip tūks­tan­tis kvad­ra­ti­nių met­rų čer­pių, pa­rū­pin­tų Šiau­lių vys­ku­pi­jos. Per­deng­ti vie­nuo­ly­no sto­gą skir­tos čer­pės su­dė­tos sau­go­ti mies­to prieš­gais­ri­nės ko­man­dos kie­me. Kaip bu­vo su­krau­tos, taip jas ug­nia­ge­siai iki šiol ir te­be­sau­go.

Nuo vys­ku­po E. Bar­tu­lio pa­ža­do im­tis vie­nuo­ly­no res­tau­ra­ci­jos, duo­to Pak­ruo­jo ra­jo­no va­do­vams per per­nykš­čius Škap­lie­ri­nės at­lai­dus Lin­ku­vo­je, ne­tru­kus su­kaks me­tai. Vys­ku­pas tuo­kart rė­mė­si skai­čiais: vie­nuo­ly­nui ty­ri­nė­ti reik­sią apie 25 tūks­tan­čių, o kon­ser­vuoti ir pro­jek­tuoti – apie 150 tūks­tan­čių eu­rų...

Vie­nuo­ly­nas nyks­ta nuo to lai­ko, kai 1990-ai­siais bu­vo grą­žin­tas ka­ta­li­kų bend­ruo­me­nei ir li­ko ne­nau­do­ja­mas. Prieš grą­ži­ni­mą jo sto­gas bu­vo per­deng­tas. Ta­čiau ne­ko­ky­biš­kos čer­pės teat­lai­kė gal de­šimt­me­tį. Pas­ta­tas jau se­niai be lan­gų, už­kal­to­mis du­ri­mis. Yra ir vie­nuo­ly­no sie­nos.

Gel­bė­ji­mo dar­bai pra­si­dės?

Šio­mis die­no­mis Lin­ku­vos vie­nuo­ly­no iš­sau­go­ji­mo klau­si­mus vys­ku­pas Eu­ge­ni­jus Bar­tu­lis ap­ta­ri­nė­jo su Sei­mo pir­mi­nin­ku Vik­to­ru Pranc­kie­čiu.

Sei­mo pir­mi­nin­ko pa­dė­jė­ja Ka­ro­li­na Sam­so­no­va in­for­ma­vo, kad su­si­ti­ki­mo me­tu bu­vo su­tar­ta dėl vie­nuo­ly­no per­da­vi­mo pa­nau­dai Pak­ruo­jo ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei. Pre­li­mi­na­rus pa­nau­dos ter­mi­nas – tris­de­šimt me­tų.

„Pas­ta­to būk­lė la­bai pra­sta. Kai bus su­da­ry­ta jo pa­nau­dos su­tar­tis su Sa­vi­val­dy­be – at­si­ras ga­li­my­bė skir­ti lė­šų gel­bė­ti vie­nuo­ly­ną. Ti­ki­mės, kad vis­kas bus tvar­ko­ma kuo grei­čiau. Pra­džią dar­bams tu­ri duo­ti vys­ku­po pa­reng­ta pa­nau­dos su­tar­tis“, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ K. Sam­so­no­va.

Vie­nuo­liai švie­tė Lin­ku­vą

1634-ai­siais kar­me­li­tų vie­nuo­ly­ną Lin­ku­vo­je fun­da­vo vys­ku­pas Jur­gis Tiš­ke­vi­čius. O vi­sas da­bar­ti­nis an­samb­lis bu­vo baig­tas sta­ty­ti tik 1773 me­tais: truk­dė gais­rai, ka­rai, apy­lin­kes nu­siau­bęs ma­ras. Vie­nuo­ly­nas, kaip ir Šv. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Škap­lie­ri­nės baž­ny­čia – Re­ne­san­so sti­liaus.

1989-ai­siais da­rant vie­nuo­ly­no pa­sta­to po­lich­ro­mi­nius ty­ri­nė­ji­mus, at­ras­tos prieš šimt­me­čius nu­ta­py­tos fres­kos.

Vie­nuo­liai kar­me­li­tai už­siė­mė ne tik sie­lo­va­da ir baž­ny­čios prie­žiū­ra: Lin­ku­vo­je pa­sta­tė pa­ra­pi­nę mo­kyk­lą ir dir­bo jo­je, tei­kė pir­mą­ją pa­gal­bą, šel­pė var­gin­gai gy­ve­nan­čius pa­ra­pi­jie­čius, iš­lai­kė varg­šams skir­tą gy­ven­ti špi­to­lę.

Pa­tys vie­nuo­liai bu­vo iš­si­la­vi­nę, ne vie­nas įgi­jęs teo­lo­gi­jos, fi­lo­so­fi­jos pro­fe­so­rių laips­nius. Vie­nuo­liai – ir pir­mo­sios bib­lio­te­kos Lin­ku­vo­je stei­gė­jai. Tei­gia­ma, kad XIX am­žiaus vi­du­ry­je vie­nuo­ly­no bib­lio­te­ko­je bu­vo apie 560 kny­gų.

Vie­na iš bib­lio­te­kos kny­gų spin­tų iš­li­ku­si iki šiol.

Au­to­rės nuo­tr.

Li­kęs tuš­čias vie­nuo­ly­no pa­sta­tas nyks­ta de­šim­tis me­tų.

Pro sky­lė­tą sto­gą be­si­skver­bian­ti drėg­mė pū­do me­di­nes konst­ruk­ci­jas, jau irs­ta ir sie­nų ply­tos.