Likviduoja Šiaulių verslo inkubatorių: „minusas“ – penkiaženklis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių verslo inkubatoriaus laukia likvidavimas, o pastatus perims Šiaulių miesto savivaldybė.
Visai besibaigiant praėjusiai darbo savaitei, lapkričio mėnesį vyksiančios Šiaulių miesto tarybos darbotvarkę papildė naujas klausimas dėl viešosios įstaigos Šiaulių verslo inkubatoriaus likvidavimo. Nors daug kam toks sprendimas pasirodė netikėtas, įstaigos vadovas sakė, kad žinojo, jog toks sprendimas bus. Šiaulių verslo inkubatorius buvo vienintelis likęs iš prieš 23 metus šalyje įsteigtų 7 tokių įstaigų.

Veikla nuostolinga

Šiaulių verslo inkubatorius buvo įsteigtas 1999 metais, o po metų pradėjo veikti. Viena pagrindinių jo veiklų – teikti informaciją, konsultacijas ir mokymo paslaugas bei praktinę pagalbą pradedantiems verslą asmenims, skatinti verslo subjektų steigimąsi Šiauliuose.

Jei miesto Taryba pritars, iki 2023 metų vasario 20 dienos Šiauliuose Verslo inkubatoriaus nebeliks.

Miesto centre įsikūrusioje įstaigoje pradedantieji savo verslą galėjo miesto Tarybos nustatytais įkainiais išsinuomoti patalpas. Be to, įstaiga teikdavo paraiškas projektams, programoms vykdyti ir taip gaudavo pajamų.

Įstaigos vienintelis dalininkas – Šiaulių miesto savivaldybė – informavo, kad jau 2019 metai verslo inkubatoriui buvo nuostolingi. Minusas siekė per 20 tūkstančių. Sekančiais metais situacija pasitaisė ir įstaiga gavo apie 10 tūkstančių pelno. 2021 ir 2022 metais veiklos rezultatai buvo minusiniai.

Verslo inkubatorius veikia 3 pastatuose, kurių bendras plotas siekia 2 860 kvadratinių metrų, o vertė – beveik 900 tūkstančių eurų.

Juose patalpas nuomojasi 47 nuomininkai, išnaudodami 95 procentus visų pastatų. Nuoma sudaro daugiau nei pusę visų įstaigos pajamų.

Įstaigą likvidavus, turtą perims Savivaldybė.

Verslo inkubatorius 2021 metais pasirašė sutartį su Europos Komisija dėl Europe Direct Šiauliai centro veiklos penkeriems metams ir įsipareigojo iki 2025m. gruodžio 31 d. vykdyti Europe Direct Šiauliai centro veiklą. Centrų paskirtis – informacinė veikla apie ES. Paslaugas visuomenei centrai teikia nemokamai, o jų veiklą finansuoja Europos komisija. Priėmus sprendimą įstaigą likviduoti, planuojama centro veiklą perduoti vykdyti kitai pelno nesiekiančiai institucijai.

Šių metų pradžioje Verslo inkubatorius laimėjo Savivaldybės skelbtus konkursus Verslo subjektų mokymo ir Jaunimo verslumo skatinimo programoms vykdyti. Iš viso iš biudžeto skirta apie 65 tūkstančiai eurų. Savivaldybė tikina, kad Verslo inkubatorius iki metų pabaigos spės šias programas įgyvendinti.

Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Aistė Petkuvienė informavo, kad minėtos programos vyks ir toliau. Jas galės vykdyti asocijuotos verslo struktūros, verslo paramos įstaigos, privačios įstaigos ar asmenys, teikiantys konsultavimo ar mokymo paslaugas.

„Atsižvelgiant į tai, kad pastarųjų keletą metų įstaigos finansiniai rodikliai yra neigiami, įmonės veikla neefektyvi, siūloma įstaigą likviduoti“, – aiškinamajame rašte teigia vedėja.

Sunaikinti lengviausia

Sprendimo projektu likviduoti Verslo inkubatorių piktinosi Tarybos opozicijos atstovas Zakiras Medžidovas. Jis viešai stebėjosi, kad metų pradžioje Taryba skyrė lėšų programoms vykdyti iš miesto biudžeto ir nesulaukus rezultatų vos po pusmečio įstaiga jau uždaroma. Politikas mano, kad tokiu atveju visiškai netinkamas yra Savivaldybės strateginis planavimas.

„Jei blogai dirbo, tai kodėl 2021 metų įstaigos finansinę ataskaitą birželio Tarybos posėdyje patvirtinome per 1 minutę praktiškai vienbalsiai? Man tai atrodo labai nerimtas, spontaniškas elgesys. Jau ir taip Šiaulių mieste neliko valstybinių Sodros, Transporto inspekcijos, Muitinės įstaigų teritorinių skyrių (prijungti prie Panevėžio, Klaipėdos). Ne tik kad nieko dėl to nedaro, bet dar ir savo rankomis nori sunaikinti tai, ką pastatė kiti. O turėtų būti priešingai! Jei įstaiga blogai dirba, tai peržiūrėkime veiklą. Jei blogai dirba vadovas, tai keiskim vadovą. Sunaikinti yra lengviausią. Esu prieš tokį beatodairišką naikinimą“, – teigė Z. Medžidovas.

Renkasi lengviausią kelią?

Nuo pat Verslo inkubatoriaus įkūrimo pradžios jam vadovavęs Feliksas Alius Valys sakė, kad jam toks sprendimas nebuvo netikėtas. Apie įstaigos uždarymą miesto valdžia kalba nebe pirmus metus.

„Nėra mums tinkamų kvietimų, todėl projektų teikti ir vykdyti negalime. Kadangi esame Savivaldybės 100 procentų valdoma viešoji įstaiga, daugelyje kvietimų esame netinkami paraiškų teikėjai. Dabar dar prisideda energetiniai dalykai, kurie tapo aktualūs šį rudenį. Mes buvo likę vienintelė tokia įstaiga iš kažkada Lietuvoje veikusio viso jų tinklo“, – komentavo įstaigos direktorius.

Jis aiškino, kad stiprioji Šiaulių verslo inkubatoriaus pusė buvo tai, kad susiformavo visa bendruomenė. Jaunoms verslo įmonėms čia patogi vieta, visos verslui reikalingos paslaugos šalia – sveikatos, darbų saugos mokymai, valymo paslaugos ir panašiai. Neišnuomota liko viena didesnė patalpa.

Savivaldybėje kasmet apdovanojant smulkaus verslo konkursų laimėtojus Verslo inkubatoriaus vadovas sulaukdavo pradedančiųjų verslininkų padėkų už pagalbą steigiant įmones, palaikymą ir panašiai. Jiems Verslo inkubatoriaus teikiamos paslaugos būdavo naudingos.

A. Valys pasakojo, kad trejus metus svarstė, kaip Verslo inkubatorių būtų galima pertvarkyti. Štai Šiaulių turizmo informacijos centro statusas iš viešosios įstaigos miesto Tarybos buvo pakeistas į biudžetinę įstaigą. Jai išlaikyti ir vykdyti veiklas reikalingos lėšos skiriamos iš miesto biudžeto. Viešosios įstaigos statusas stabdo tam tikras Verslo inkubatoriaus galimybes. Kai kuriuose didžiuosiuose miestuose Verslo inkubatoriai buvo sujungti su Turizmo informacijos centrais, paliekant juos atskirais skyriais. Šiauliai renkasi kitą kelią – likviduoti.

verslo centras

Susijusios naujienos